2023’ün en önemli astrolojik tarihleri: Merkür Retrosu, Güneş ve Ay Tutulmaları

2022 yılına veda ederken Astro Koç Ecem Kızıltoprak ile gerçekleştirdiğimiz röportajda 2023 yılında burçları neler beklediğine dair öğrendiğimiz bilgileri siz Uplifers okuyucularımızla ‘Astro Koç Ecem Kızıltoprak ile 2023 yılında burçları bekleyen gelişmelere dair keyifli bir röportaj‘ yazımızda paylaşmıştık. Bu yazımızda ise gökyüzüne biraz daha yakından bakıyor ve birçoğumuzun belki ismini bile duyunca içini tuhaf bir his kapladığı Merkür Retrosu’nun 2023 yılındaki tarihlerini ve bu yıl gerçekleşecek Güneş ve Ay tutulmalarını ele alıyoruz. Bu tutulmalardan ve retrolardan nasıl etkileneceğiniz haritanızla doğrudan bağlantılı olsa da tarihleri önceden bilmek ve genel etkilerinden haberdar olmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte 2023 Merkür Retrosu tarihleri ve Güneş ve Ay Tutulmaları:

2023 Merkür Retrosu tarihleri

2022 yılının son retrosunun devam eden etkileriyle başlayan 2023 yılında Oğlak, Boğa, Başak ve Yay burcunda dört Merkür Retrosu gerçekleşecek. 2023 Merkür Retrolarının tarihleri ve etkileri ise şu şekilde olacak:

29 Aralık 2022 – 18 Ocak 2023 Merkür Retrosu

Kötü bir şöhrete sahip olan Merkür Retrosu, 2022 yılını geride bırakırken ne yazık ki bizimle yeni yıla girmeyi başardı ve 18 Ocak 2023 tarihine kadar Oğlak burcunda olan Merkür Retrosu, etkisini sürdürmeye devam edecek. Bu nedenle yeni yıl başlamış olsa da astroloji uzmanları, Merkür Retrosu bitene kadar büyük kararlar vermemek ve kritik adımlar atmamak için hatırlatmalarda bulunuyor.

Bu dönem, özellikle yaşlılar için sağlık konularının gündeme geleceği, iklim değişikliğinin etkilerinin daha sert hissedilmeye başlayacağı, öte yandan eski aşkların gün yüzüne çıkacağı ve kafaların karışacağı bir zaman olacak. İletişim problemleri, yanlış anlaşılmalar, asılsız haberler gibi gelişmeler de söz konusu. Ayrıca, Oğlak burcunda devam eden bu Merkür Retrosu’nun sonlarına doğru ilahi adaletin tecelli edeceği ve Yeni Ay ile birlikte yeni bir dönemin başlayacağını da belirtelim.

21 Nisan – 14 Mayıs 2023 Merkür Retrosu

18 Ocak’tan 21 Nisan’a kadar geçen sürede biraz dinlenebileceğimiz ve Merkür Retrosu’nun etkilerinden uzaklaşarak nefes alabileceğimiz bir dönemden sonra yılın ikinci Merkür Retrosu ile karşılaşacağız. 21 Nisan’da Boğa burcunda gerçekleşecek olan bu retro döneminde kıskançlık, agresiflik gibi olumsuz duygular baş gösterebileceği için sakinliği koruyabilmek önemli. Ayrıca, parasal ve zevksel konularda biraz daha irade gücünü kullanabilmek kritik. Aksi halde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Mevsim geçişinin de etkisiyle birlikte artabilecek hastalıklar için de dikkatli olmak gerekli. Bu dönemi mümkün olduğunca dinlenmek, evde kalmak ve sakinliği korumak için geçirmek önerilenler arasında.

23 Ağustos – 15 Eylül 2023 Merkür Retrosu

Yılın üçüncü retrosunda 23 Ağustos’tan 15 Eylül’e kadar Merkür Başak burcunda geri hareket edecek. Bu dönem, günlük sistemlerinizi gözden geçirmek ve önemli verilerinizi korumak için iyi bir zaman. Keskin ve ani kararlar vermenin olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle acele etmemekte ve her şeyi kitabına uygun yapmakta fayda var.

13 Aralık 2023 – 1 Ocak 2024 Merkür Retrosu

2023 yılının son retrosu, tıpkı bu yıl olduğu gibi bir sonraki yılın başına kadar devam edecek. 13 Aralık’ta Oğlak burcunda başlayıp 23 Aralık’ta Yay burcunda devam edecek olan Merkür Retrosu, 2024 yılının başına kadar etkisini sürdürecek. Merkür ile iyi anlaşamayan Yay burcunun da etkisiyle zorlu geçecek bu retro döneminde anlaşmazlıklar, can sıkıcı gelişmeler, seyahatlerin iptal olması, aksaklıklar gibi birtakım olumsuzlukların meydana gelmesi olası. Bu nedenle yılın sonunu sakin bir şekilde atlatabilmek yeni yıla daha iyi bir giriş yapabilmek için oldukça önemli.

2023 tutulma tarihleri

Merkür Retroları’nın yanı sıra 2023 yılında Güneş ve Ay Tutulmaları da gökyüzünü hareketlendirmeye devam ediyor. Nisan, Mayıs ve Ekim aylarında gerçekleşecek olan tutulmalarda bu yıl 2 Güneş, 2 Ay tutulması yer alıyor. Tutulma tarihleri ve görünürlükleri kısaca şu şekilde:

  • 20 Nisan Koç Burcunda Hibrit Güneş Tutulması: Avustralya, Asya, Filipinler (Kısmi tutulma Endonezya, Avustralya’nın bazı bölgeleri ve Papua Yeni Gine üzerinde görülebilecek)
  • 5 Mayıs Akrep Burcunda Yarı Gölgeli Ay Tutulması: Afrika, Asya, Avustralya
  • 14 Ekim Terazi Burcunda Halkalı Güneş Tutulması: Amerika Birleşik Devletleri üzerinden Oregon, Nevada, Utah, New Mexico, Texas ve ayrıca California, Idaho, Colorado ve Utah’ın bazı bölgeleri; Orta Amerika—Meksika, Belize, Honduras, Panama; Güney Amerika—Kolombiya üzerinden Natal kıyısı üzerinden, Brezilya Atlantik Okyanusu üzerinden. (Kısmi tutulma Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamı, Kanada, Alaska, Güney Amerika’nın bazı bölgeleri, Grönland ve Batı Afrika’da görülebilecek.)
  • 28 Ekim Boğa Burcunda Parçalı Ay Tutulması: Amerika, Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya

2023 yılında gerçekleşecek olan Güneş Tutulmalarının Türkiye’den gözlemlenebilmeleri beklenmiyor ama hava durumuna bağlı olarak Ay Tutulmalarının bu sene ülkemizden izlenebileceği tahmin ediliyor. 5 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Penumbral (Yarı gölgeli) Ay Tutulması’nın Türkiye’de 19:45’te başlayacağı ve saat 20:22’de maksimum görülme seviyesine ulaşacağı düşünülüyor. Öte yandan, 28 Ekim’de gerçekleşecek olan Kısmi Ay Tutulması’nın 21:01’de başlayacağı ve 23:14 sularında maksimum görülme seviyesinde olabileceği tahmin ediliyor. Eğer tutulmaları izlemekten keyif alıyorsanız günleri ve saatleri not almanızda fayda var.

Peki, bu tutulmaların nasıl etkiler yaratması bekleniyor? Ay Tutulmaları, görmezden geldiğimiz duygularla başa çıkmak, gölgede bıraktığımız yönlerimizle yüzleşmek için en iyi zamanlar olarak değerlendiriliyor. Öte yandan sonuçlanmayan ama peşinde koşulan işleri bırakmak ve biraz zaman tanımak, yapılabilecek en iyi eylemlerden biri olarak görülüyor. Bu dönemlerde eldeki seçenekleri değerlendirmekte fayda var. 5 Mayıs’ta gerçekleşecek Ay tutulması maddi konularda birtakım sıkıntıların meydana gelmesine zemin hazırlarken; ödemelerle ilgili gecikmeler, kredi ve borçlara ilişkin problemler de açığa çıkabilir. 28 Ekim’deki tutulmada ise benzer durumların ortaya çıkması olası. Yine finansal konular gündeme gelirken yanlış anlaşılmalar da bu dönemde ön planda olabilir.

Güneş tutulmaları ise kariyer ve gelişim odaklı konuları gündeme getirecek. 20 Nisan’da Koç burcunda gerçekleşecek olan Güneş Tutulması, kişisel kariyer basamaklarında önemli dönüm noktaları yaratırken yetenekleri geliştirmek içinse ideal bir zaman olarak karşımıza çıkacak. 14 Ekim’de gerçekleşecek olan güneş tutulmasında ise ortaklık içeren projeler, iş bazlı yeni adımlar, eğitim ve seyahat gibi konular ön planda olacak. İki güneş tutulması için de dikkatli adımlar atıldığında olumlu gelişmelerin seyredebileceği söylemek mümkün.

Yeni yılın ilk günlerini Merkür Retrosu’nun son demleri etkisiyle geçiriyor olsak da ilerleyen günlerde hareketlenecek gökyüzü, daha mutlu ve umutlu günlerin çağrısı olabilir…

İlginizi çekebilir: Merkür ve Venüs’ün Yay burcuna geçişi burçları nasıl etkiliyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!