Astro Koç Ecem Kızıltoprak ile 2023 yılında burçları bekleyen gelişmelere dair keyifli bir röportaj

2022 yılını geride bırakırken yeni yılın bizim için ne gibi sürprizlerle dolu olduğunu da merak etmeden duramıyoruz ve şüphesiz ki bu konuda merakımızı gidermek için astrolojiden yardım alıyoruz. Biz de Uplifers olarak geçtiğimiz günlerde çoğumuzun @astroecem Instagram hesabıyla tanıdığı Astro Koç Ecem Kızıltoprak ile bir araya geldik ve tüm merak ettiklerimizi kendisine sorduk.

2023’te ne gibi gelişmeler olacak, hangi burçları neler bekliyor, sürprizler var mı, dünyada bizi şaşırtacak değişiklikler olacak mı gibi tüm sorularımızı yönelterek keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sizleri de daha fazla merakta bırakmadan hemen Ecem Kızıltoprak ile yaptığımız keyifli astroloji röportajının detaylarına geçelim. Keyifli okumalar…

2023 nasıl bir sene olacak?

Her sene yeni umutlar ve içinde yeni enerjiler barındırır. 2023 senesi de böyle bir sene olacak. Hem kolektif hem bireysel anlamda enerjiler değişecek ve bazen mücadelenin bazen teslimiyetin tadını çıkaracağız.

Bu yıl hangi sektörler ve konular daha fazla öne çıkacak?

Özellikle yılın ilk 5 ayı, spor sporcular ve sporsal başarılar daha fazla öne çıkabilir. Bir yandan askerler ve savunma sanayi ve liderlere dair de konular görebiliriz. Yılın ikinci yarısı ise wellness/wellbeing sektörü ve bu sektöre dair yatırımların çok fazla öne çıkacağını düşünüyorum. Bir yandan da güzellik, estetik sektörü, gıda ve tarımsal yatırımlar  ile sürdürülebilir ürünlere ve konulara dair yapılan girişim ve yatırımlar da artacaktır. Dünyamızı ve kaynaklarımı korumak için geçtiğimiz yıllarda başlayan serüven bu yıl daha fazla genişleyerek devam edecektir. 

Ve elbette bu yıl Satürn Balık ve Pluton Kova geçişleri de gelecek yıllara dair konularımızı değiştirecektir.

O halde önce Satürn’den başlayalım. Bu yıl Satürn Balık burcuna geçecek, bu bizler açısından ne anlama gelecek?

Bu yıl 7 Mart’ta Satürn burç değiştirecek. Satürn, 13 Şubat 2026’ya dek Balık burcunda olacak. Düzen, disiplin ve sorumluluk alanlarını gösteren Satürn hayatımızda bağımlılık geliştirdiğimiz alanları düzenlemeye ve disipline etmeye gelecek. Bu dönemde merhametimiz ve sezgilerimiz öne çıkacak. Sular, sıvılar, denizler, gazlar, ilaçlar, ruhsal konular gündeme oturacak. Din, inançlar ve mistik konularda önemli gelişmeler deneyimlenecek.

Bu yıl bir de Pluton’un burç değiştireceğini söyledin. Pluton’un Mart ayındaki geçişi de önemli bir dönemi başlatacak diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Pluton Kova geçişi muhakkak ki yıla damgasına vuran geçişlerden biri olacak. Bu kısa süreli fragmanın esas filmi 2024 itibariyle başlayacak. Pluton gezegeni yaklaşık 20 yılda 1 burç değiştirir. Bu sebeple geçişleri önemlidir. Bu yıl mart sonu- haziran ayları arasında kısa bir fragman yaşayacağız. Esas film 2024’te başlayacak. Ve önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak olgu ve olaylar özellikle; özgürlük bilincinin ve bağımsızlık ihtiyacının artması, ilişkilerde çok daha özgür ve kural tanımaz bir dönemin başlaması, teknolojide önemli gelişmeler, teknolojik ve dahi bir jenerasyonun doğumu, toplumsal konular ve insan haklarında önemli gelişmeler, grup faaliyetleri ve gruplar, cinsiyet konuları, ayrımcılık ve bunlara dair önemli gelişmeler

Bir de şans, fırsatlar, bolluk ve genişleme gezegenimiz Jüpiter var. Bu yıl Jüpiter 2 ayrı burçta seyahat edecek. Bu ne anlama gelecek?

Bu yıl şans, fırsatlar ve büyüme gezegenimiz Jüpiter yılın ilk yarısında Koç’ta olacak. Mayıs ayına kadar cesaret ve girişimcilik artacak. 16 Mayıs itibariyle Boğa’ya geçecek olan Jüpiter finansal anlamda büyümek için bizlere destek olacak. Ancak bir yandan Uranüs ve tutulmaların da etkisiyle toprak ve doğada ani gelişmeleri ya da mali konularda beklenmedik büyümelerin önünü açacak. Bir yanıyla hem işimize yarayacak, bir yanıyla da dikkat etmemiz gerekecek.

Tutulmaların hayatlarımızda majör değişimler yarattığını biliyoruz. 2023 senesinde tutulmalar neler getirecek?

Yıl geneli 2 Güneş, 2 Ay tutulmamız olacak. 2021 Kasım ayından beri Boğa ve Akrep burcunda tutulmalar yaşıyorduk.  Ancak, 2023’te ilk defa Koç ve Terazi burçlarında tutulmalar da deneyimlemeye başlayacağız.  Ayrıca, 2023 Temmuz ayında düğümler burç değiştirecek ve Koç/Terazi aksına geçecek. Böylece, enerjiler iyiden iyiye değişmiş olacak.

Boğa-Akrep tutulmaları: Finansal konular, mali hesaplar, bütçeler, krizler, dönüşümler, toprakla ilgili konular, banka, bankalar, kriminal konuları hedef alacak.

Koç-Akrep tutulmaları: Girişimcilik, girişimciler, ilişkiler, evlilik ve ortaklık konuları, diplomasi, hukuk, moda endüstrisi gibi konu ve sektörleri hedef alacak. 

Peki yaz ayları… 2023 yaz ayları bizler için nasıl geçecek?

2023 Yaz aylarının enerjisi yüksek geçecek. Ancak ilişkiler, aşk, para ve değerleri gösteren gezegenimiz Venüs’ün retrosuyla işler biraz olduğundan zorlu geçecek… Venüs 23 Temmuz/5 Eylül arasında retroda olacak. Bu tarihlerinde yeni bir ilişki ya da finansal yük altına girmekten uzak durmamız gerekecek. Bu dönem kadınların daha çok dikkat etmesi gereken bir dönem olacak. Bir yandan da eski ilişkiler gündeme gelecek. Finansal anlamda da piyasalar etkilenecek. Altın sektörü biraz daha zorlu ektiler altında olacak.

Peki bu yıl burçları neler bekliyor, bunlara da değinelim mi?

Koç:

Koç ve yükselen Koç’ların hayatı 2023’te komple değişecek.
Yıl onlar için 15 Ocak’tan sonra hızlanacak.
Jüpiter Mayıs ayına kadar girişimci ve cesur yanlarını besleyecek. Mayıs ayına kadar yeni planlar ve girişimler yaparlarsa, çokça desteklenecekler.
Nisan ayında onların burcunuzda tutulma yaşanacak. İkili ilişkiler ve kendilerine ait yeni kararlar verebilirler.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek. 2026 senesine kadar hem ruhsal hem bedensel anlamda daha ciddi kararlar vermek isteyebilirler. Bir yandan da gizli kalan konular ya da kişilerle uğraşmak durumunda kalabilirler.
Bu yıl Mayıstan sonra ise, finansal konularda daha bereketli bir dönem yaşamaya başlayacaklar.
Yaz aylarına geldiklerinde ise, temmuz ayında artık düğümler Koç/Terazi aksına geçecek ve hayatlarında kadersel bir dönem başlamış olacak.
Ekim ayındaki tutulma hayatlarında ilişkilere dair önemli yenlikler getirebilir. Bir yandan bırakılması gereken ilişkiler ya da ilişkilere dair artık yapılması gerekenleri fark edebilirler.
Ancak tutulmaların etkileri bu yıl itibariyle 2025 yılına kadar ilişkilerinde ve kendilerine dair olgularda çokça değişimi ve yeniliği getiriyor olacak.

Boğa:

Boğa ve Yükselen Boğa’lar geçtiğimiz 1.5 senenin yorgunluğunu attıkları bir seneye girecekler.
Mayıs ayına kadar sizler Jüpiter’in yardımıyla akışa bırakmayı ve biraz sakinleşmeyi deneyimleyebilirler.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek. Önümüzdeki 2.5 sene boyunca sosyal çevrelerine yeniden bakmalar ve gelecek planlarına  dair ciddi kararlar almaları gereken bir dönem bir dönem başlayacak.
5 Mayıs’ta karşıt burçlarında yaşanacak tutulma ile ilişkileri yine gündemde olacak. Geçmiş yıllarda ilişkilerine dair tamamlanmamış konular için bu ay tutulmasını değerlendirebilirler.
Mayıs ortasından itibaren Jüpiter’in desteği ile birlikte hayatlarnda çok önemli gelişim fırsatları başlayacaklar. Finansal anlamda büyümek ve ideallerini gerçekleştirmek adına çok fazla fırsatla karşılaşacaklar.
Temmuz ayında düğümler onların burcunu terk edecek ve önemli bir sınavı da tamamlanmış olacaklar.
28 Ekim’de ise onların burcunda son kez tutulma deneyimleyeceğiz. Bu tutulma onlara hem kendilerine dair hem aşk ve ilişkilerde ciddi kararlar getirecek. Ve artık kendilerini geliştirmek istediklerini ve ilişkilerinde onları geliştirebilecek kişilerle bir araya gelmek istediklerini fark edecekler.

İkizler:

İkizler ve yükselen İkizler yıla iletişim ve ticari konularda dikkat ederek başlayacaklar. Yıl onlar için ocak orasından itibaren hızlanacak. Ocak ortasından itibaren mart ayına kadar çok yoğun bir tempoda olacaklar.
Bir yandan da sosyal hayatları da gündemde olacak. Mayıs ayına kadar sosyal çevre ve ilişkilerde hızlı ve kısmetli bir dönem olacak. Kariyer kazançları da artabilir.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek. Mart ayı itibariyle 2.5 sene iş ve kariyer anlamında olgunlaşma dönemine girecek ve kariyerde sağlam adımlar atmak isteyecekler. Bu dönemde evlilik kararları da gündeme gelebilir ya aile içi daha sorumlulukların arttığı bir dönem de başlayabilir.
Bu yıl, Nisan ve Ekim tutulmaları aşk ve sosyal ilişkilerde gündemler getirirken, Mayıs ve Kasım tutulmaları iş hayatları, günlük rutinlerini ve sağlıklarını hedef alıyor olacak.

Yengeç:

Yengeç ve Yükselen Yengeç’ler bu yıl itibariyle nefes almaya başlayacaklar. Ancak ocak sonuna kadar ilişkilere dikkat etmeleri gerekecek.
Mart ayı itibariyle Pluton’un Kova geçişi onlara kısa bir süreliğine de olsa ilişkilerde önemli bir sınavı bitirdiklerini hissettirecek.  Ancak özellikle ilişkilerde esas rahatlamayı 2024 itibariyle görecekler.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek.  Mart itibariyle 2.5 yıl, hukuksal konularda ve devletle ilgili işlerde sorumluluklar artabilir. Bir yandan eğitim, yurt dışı, yabancı kaynaklı işler gibi meseleler Satürn bu alandayken pek kolay olmayabilir ve daha fazla ciddiyet gerekebilir.
Jüpiter’in Mayıs ortasından itibaren Boğa’ya geçmesiyle sosyal çevrelerinde genişleme ve ilişkilerinde destekler de başlayacak.
Özellikle 28 Ekim tutulması ilişkilerde önemli ve sürpriz bir gündemi hayatlarına sokabilir.

Aslan:

Aslan ve Yükselen Aslan’lar için yeni kararlarla dolu bir yıl olacak. Özellikle bir çok Aslan’dan bu yıl yurtdışına taşınma ya da yurtdışında çalışma kararı duyacağız.
Mart ayı itibariyle Pluton’un Kova geçişi ise hayatlarında ilişkiler anlamında önemli dönüşümleri başlayacak. Mart-Haziran arasında yaşadıklarını not etsinler. Bu, önümüzdeki senelerin fragmanı olacak.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek.  Mart ayı itibariyle 2.5 sene Aslan’ların finansal anlamda daha ciddi bir tutumda olmaları gerekecek, finansal sorumlulukları artacak.
Ancak bir yandan bu yıl, mayıs ortası itibariyle kariyer ve iş konusunda gelişim fırsatları başlayacak. Mayıs’tan itibaren yıl sonuna kadar da iş anlamında büyümeleri devam edecek. İş hayatında sürpriz ve beklenmedik gelişmeler yaşayabilirler. Özellikle Ekim sonu bu konuda sürpriz şeyler getirebilir.  
Ancak bu yıl ilişkiler ve mali konularda özellikle yaz ayları çok riskli.
Ağustos ayına özellikle ilişkilerde çok dikkat etmeliler. Venüs bu yıl yaz ortası itibariyle Eylül’ e kadar onların burcunda gerileyecek. Bu dönem geçmiş meseleler işleri karıştırabilir ve ilişkiler ve mali konular onları zorlayabilir.

Başak:

Başak ve Yükselen Başak’lar için ilişkilerde ciddi kararlar yılı olacak.
Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek. Mart ayı itibariyle 2.5 sene bazı Başak’lar evlenirken, ya da kalıcı ilişkiler kurarken, bazıları ilişkilerinde testten geçecek.
Mayıs ortasına kadar Jüpiter Başak burçlarına ortak kazançlar ve yatırımlarda destekler sunacak. Özellikle Nisan ve Ekim tutulmaları da bu yıl onlara maddi konularda önemli kararlar verdirtecek.
16 Mayıs itibariyle yıl sonuna kadar ise, eğitimlerde fırsatlar, yurtdışı ile ilgili konularda şanslar ve yeni kültürler ile kendilerini geliştirmek için önemli bir dönem içerisinde olacaklar. Belki bu dönemde yurtdışı kaynaklı yatırımlar da gündemlerinde olabilir.
23 Ağustos-16 Eylül arası Merkür’ün sizin onların burcunda retroda olması sebebiyle yeni kararlar vermekten uzak durmaları ve iletişim kargaşalarına dikkat etmeleri gerekecek.
Ekim itibariyle Venüs’ün onların burcunda yer alması ve 28 Ekim Boğa tutulması aşk ve ilişkilerde güzel ve şanslı etkiler getirecek. Ancak yıl geneli gökyüzü onlardan kesin olarak ilişkilerde sorumluluk almalarını bekliyor.

Terazi:

Terazi ve Yükselen Terazi’lerin doğru kullanabilirlerse tam istedikleri gibi bir yıl geliyor. Ayrıca yaz itibariyle kadersel ay düğümleri onların burcunuza geçecek ve kaderleri de baştan yazılmaya başlayacak.
Bu yıl 16 Mayıs’a kadar Jüpiter’in desteğiyle bir çok bekar Terazi’nin yüzü gülecek ve bir çok Terazi’den de evlilik kararı duyacağız. Ancak ilişkilere dair önemli gündemler mayıs’a kadar sınırlı değil. Daha önümüzdeki yıllarda da ilişki gündemleri devam ediyor olacak.  
Bu yıl özellikle Mayıs’tan sonra, ortaklı kazançlardan kredi, banka ve ödemelerden yana olumlu bir dönem başlayacak. Ancak mali konularda riskli hamlelere özellikle 28 Ekim tutulmasında dikkat etmeliler.
Sadece ilişkiler değil iş hayatında da önemli bir seneye giriyorlar. Bu yıl Satürn’ün Mart ayındaki geçişi ile birlikte sorumluluk alanları da değişecek. Satürn Mart ayı itibariyle 2.5 sene iş hayatları ve çalışma koşullarında daha ciddi ve sorumluluk sahibi olmalarını da bekleyecek.

Akrep:

Akrep ve yükselen Akrep’lerin sonunda rahat nefes alacağı ve bir çok gezegenin onlara destek olacağı bir yıl kapıda.
Yılın ilk 5 ayı iş hayatlarında kendilerini gösterecek ve hızlı atılımlar yapacaklar.
Mayıs ortasından itibaren 2 senedir ilişkilerde boğulan enerjiler, ödülleriyle gelecek. Ancak yine de Mayıs başından sonuna kadar bazı krizler ve dönüşümler yaşayabilirler. Buna dikkat etmeleri gerekli. Jüpiter’in bu desteği 2024’e kadar uzanan bir süreç. Bu sebeple umutlu, heyecanlı ve istekli olsunlar.
Bir yandan Satürn’ün da Mart ayında 2.5 sene Balık’a geçmesi onlara aşk, ilişkiler, hobiler ve sosyal konularda da daha ciddi bir yaklaşım getirecek. 2026 senesine kadar ilişkiler ciddileşeceği gibi, bu dönemde bir çocuk sorumluluğu da almak isteyebilirler.
17 Temmuz’da düğümler onların burcunu nihayet terk ediyor. Düğümlerin burç değiştirmesiyle birlikte de 18 aylık bir sınav tamamlanmış olacak.
Ancak yine de 28 Ekim Boğa’da yaşanacak tutulmaya ilişkiler anlamında bir kez daha dikkat etmeleri gerekecek. Aslında bu tutulma hayatlarında hem ilişkilere hem gelişimlerine dair sürpriz etkileri de beraberinde getirecektir.

Yay:

Yay ve Yükselen Yay’ların sosyal hayatlarında kozalarından çıktıkları bir yıl olacak.
16 Mayıs’a kadar Jüpiter aşk ve sosyal ilişkilerde cesur ve iyimser etkiler verecek. Bu dönem heyecanları yükselecek. Bu etkiler ve özellikle 20 Nisan tutulması ve civarında yükselişe geçebilir. Bu tutulma hayatlarında ilişkilere dair şanslı ve kısmetli yenilikler getirebilir. Bir yandan da yeteneklerini kullanarak gelişme fırsatları edinebilirler.
16 Mayıs’tan sonra hem iş ortamlarından fayda sağlamak hem çalışma koşullarını iyileştirmek için imkanları olabilir. Yılın geri kalanları çalışma hayatlarına yapacakları yatırımlar da öne çıkabilir.
Satürn ise, Mart itibariyle 2.5 sene sorumluluk alanlarını değiştirecek. Önümüzdeki 2.5 sene Yay’lar  aile , aile hayatı, gayrimenkul ve ebeveynlerle ilgili konularda daha ciddileşme ve olgunlaşma dönemine girecekler. Aile içi sorumlulukları artabilir.
Temmuz itibariyle kadersel ay düğümlerinin burç değiştirmesi ile ; artık geçtiğimiz 1.5 senede sağlık ve ruhsal konularla ilgilendikleri bir dönemi bitirmiş olacaklar.
Önümüzdeki süreçte sosyal ilişkiler, gruplar, yaratıcılık ve gelecek planlarını yeniden düzenledikleri bir dönemin de kapılarını aralayacaklar.

Oğlak:

Oğlak ve yükselen Oğlak’lar açısından Pluton sınavının bitmesi ve dönüşümlerle dolu uzun yılların sonlanması 2023’te başlıyor. Plüton Mart-Haziran arasında onlara bu rahatlama fırsatının ilk adımlarını gösterecek. Esas etkiler 2024’ten sonra daha belirgin hale gelecek.
Yılın ilk 5 ayı, aile içi gündemlerinde olumlu etkilerde olacaklar. Bu dönemde bir taşınmaz yatırımına da heyecan duyabilirler ya da yer değişikliği için cesur olabilirler.
16 Mayıs’tan sonra yıl geneli Jüpiter’in aşk, ilişkiler alanında ilerlemesi ile bir yandan artık ilişkiler ve aşkta da kazanmaya başlayacaklar. Ancak Uranüs’ün de burada yer alması sürpriz ve beklenmedik etkileri de beraberinde getiriyor olacak. Özellikle ekim/kasım aylarında ilişkilerde hem olumlu hem de ani gelişmelere açık bir dönemde olacaklar.
Sorumluluklar ise bu yıl değişecek. Satürn’ün Mart ayı itibariyle Balık burcuna geçmesi 2.5 sene hayatlarındaki kararlar ve anlaşmalara dair daha ciddi yaklaşımlar getirecek. 2026 senesine kadar daha uzun soluklu anlaşmalar ve ticari kararlar vermeleri gerekebilir.

Kova:

Kova ve Yükselen Kova’lar Mart ortası itibariyle 2.5 senelik önemli bir dönemi bitiriyorlar. Ancak bir yandan da 20 senelik yeni bir döneme giriyorlar.
Satürn 7 Mart’ta onların burcunu terk ediyor. Artık kendilerini engellenmiş hissettikleri konular bitiyor ve aldıkları sorumluluklar ve öğrendikleri dersleri değerlendirme zamanları da başlıyor.
Pluton ise Mart-Haziran arasındaki kısa süre onların burcuna geçiyor.. Bu döneme iyi bakmaları gerekli çünkü 2024’ten sonra yaşayacakları 20 senelik önemli dönüşümleri burada hissetmeye başlayacaklar.
Bir yandan Mart itibariyle 2.5 sene maddi konularda daha ciddi bir yaklaşımda olmaları gerekecek ve birikimlerine de bakmaya başlayacaklar.  
Şans ve kısmetler anlamında ise yılın ilk 5 ayı Ancak Jüpiter onlara bir çok seyahat ve gelişim imkanı sağlarken Mayıs’tan sonra aile hayatlarını iyileştirebilmelerine yardımcı olacak.
Yaz aylarına ise ilişkilerde dikkat etmeliler. Yazın ilk ayı ilişkilerde daha heyecanlı ve cesur bir dönem olacak. Ancak, 23 Temmuz-5 Eylül arası Venüs’ün karşıt burçlarındaki gerileme hareketi, özellikle eski ilişkilere ve ilişkilerdeki eski meseleleri yeniden gün yüzüne çıkarabilir.  

Balık:

Balık’lar hayatlarını baştan ele aldıkları, önemli bir seneye giriyorlar.
İlk olarak bu yıl 20 Şubat Balık yeni ayında güçlü ve yeni girişimler yapabilirler.
Satürn 7 Mart’ta onların burcuna geçecek ve 2.5 sene onlardan daha fazla sorumluluk sahibi olmalarını ve daha olgun kararlar vermelerini bekleyecek. Bu dönemde daha çok çalışabilir, evlenebilir, taşınabilir, bir ilişkiyi sonlandırabilir ya da hayatlarını değiştirecek önemli gelişmeler yaşayabilirler. Bu dönem zaman zaman sınandıklarını hissedebilirler ancak 2026 senesine kadar hayatlarında artık uzun ve kalıcı yapılar kurmaları gerektiğini de kesin olarak anlayacaklar.
Bir yandan bu yıl 16 Mayıs’a kadar yönetici gezegenleri Jüpiter, kazançlarını artırmalarına yardım edecek.
Özellikle, 20 Nisan tutulması ile maddi konularda yeni gelişmeler yaşayabilirler ve kazançlarını artırmak için yeni destekler bulabilirler
Yine Ekim ayındaki tutulma ile de borçlardan, ödemelerden ya da mali yüklerden kurtulmak için ciddi adımlar atmak isteyebilirler. Ancak bu tutulmada bazı ani gelişen konular özellikle ortaklarıyla paylaştıkları paralar varsa onları ortaklarıyla biraz gerilime sürükleyebilir.
16 Mayıs itibariyle yıl sonuna kadar ise vizyonlarını genişletmeleri ve yakın çevrelerinden fayda görme zamanları olacak. Yıl sonuna kadar Satürn’de onların burcunda olduğu için kişisel gelişimlerini büyütmek için yeni eğitimler almak ya da yeni kararlar almak söz konusu olabilir.
Bu yıl aşka dair güzel gelişmeler ise 7-20 mayıs ve 17 Temmuz ve civarında görebilirler.

Umuyoruz ki şimdiden yeni yıl için heyecanla geri sayım yapmaya başlamışsınızdır… Tüm Uplifers okuyucularına mutlu seneler!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!