10 kadından birinin korkulu rüyası: Vajinismus

Vajinismus bizim gibi muhafazakar toplumlarda maalesef hala en büyük cinsel problemlerden birisidir. Cinselliğin ayıp, günah, yasak gibi kelimelerle anılması ve çocuk ve genç nesle çok detaylı cinsel bilgilendirilme yapılmaması vajinismusun en önemli temel nedenlerini oluşturmaktadır. Hastalarımız çoğu zaman bu konuyu göz ardı ederek ertelemeye çalışırlar. Her çiftin başlangıçta benzer ilişkiye girememe sorunları yaşayabileceğini ve sorunun kendi haline zamanla çözülebileceğini düşündükleri için kolayca bu problem nedeniyle doktora başvuramazlar. Ancak bu bilinçaltı düzeyinde gelişen bir sorun olduğu için ne kadar zamana yayarlarsa yaysınlar asla kendi haline çözüme kavuşamaz.

Vajinismuslu hastalarımızın bilinçaltında cinsel birlikteliğin kendisine çok zarar verebileceği çok ağrı ve acı çekeceği ve kızlık zarından gelişen aşırı kanama nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kalabileceği ile yoğun kaygı ve endişeler vardır. Yıllarca kızlık zarının çok önemli bir organ olduğu ve çok titizlikle korunması gerektiği mesajı verilen genç kadın ilk gece veya ilk birliktelikte bilinçaltı düzeyinde oluşan bu kaygılar nedeniyle çok rahat olamaz ve eşini çok sevse de ve cinsel birlikteliği çok arzulasa da asla birlikte olamaz.

Vajinismuslu hastalarımızın ilk günlerde cinsel istek ve arzuları gayet normaldir ancak her birlikteliği denedikten sonra yaşanılan hayal kırıklıkları ve kişisel özgüveninin azalması zamanla cinsel isteksizlik tablosunun gelişmesine neden olacaktır. 

Vajinismus hastalığına sahip hastalarımızın çok benzer kişilik profilleri sergilediklerine tanık olmaktayız

Vajinismuslu genç kadınların çoğu ailelerinin gözbebeği, prenses gibi yetiştirdikleri eğitimleri ve hanımefendilikleri ile herkes tarafından onaylanan ve çok düzgün kişilik yapıları olan genç kadınlardır. Ancak her konuda mükemmel gibi yetiştirilen bu hastalarımız cinsellikle hep mesafeli bir duruşları olmuştur. Cinsellik neredeyse ne aile içinde ne de okul ortamında tam olarak anlatılmamıştır. Cinselliğin hep üstü kapatılmıştır ve cinsellik bir tabu olmuş konuşulması ayıp olarak gösterilmiştir.

Vajinismuslu hastalarımızın kendi genital organlarını çok iyi tanımazlar. Kızlık zarının ilk birliktelikte yoğun kanama olabileceği ile endişeleri çok acı çekeceği ile ilgili kaygıları vardır. Çünkü yıllarca ilk gece kaygısı kızlık zarının patlaması gibi yanlış bilgiler bu hastaların bilinçaltında korkunun oluşumuna neden olmaktadır.

Cinselliğin sadece erkeğin haz alması gereken bir durum olarak gösterilmesi, kadınların bu konuda ikinci planda olmaları gerektiği gibi kavramlar vajinismusa neden olmaktadır.

Vajinismusun tedavisi için hastalar maalesef yıllarca bekledikten sonra kliniğimize geldiklerini görüyoruz. 3 yıl, 5 yıl, 8 yıl, hatta 18 yıllık evli ama hiç birlikte olamamış bu çiftler çoğu zaman hiç tedavi için yıllarca başvurmamış başvursa da doğru tedavi merkezlerine ulaşamadıkları için ciddi hayal kırıklıkları, para ve zaman kaybı yaşamış olduklarına tanık oluyoruz.

Vajinismus tedavi merkezi olmayan ve spesifik tedavi hizmeti vermeyen kliniklerde yanlış tedavi yöntemleri nedeniyle hastaların mevcut durumlarından daha da geriye gittiklerine şahit oluyoruz. Bu yüzden tanı konan hastanın mutlaka doğru ve bilimsel çalışan tedavi merkezlerine ulaşmaları onların yaşayacağı bu olumsuzlukların ortadan kalkmasına neden olacaktır. Bu merkezlere başvuran hastalarımız sadece 1 gün gibi çok kısa bir sürede tedavi garantisi verilerek kesin ve kalıcı sonuca ulaşırlar.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Vajinismus tedavi yöntemlerinin detayları nelerdir? Gerçekten 1 günde kesin ve kalıcı olarak tedavi olma garantisi veriyor musunuz? Vajinismus tedavisi öncesi neden jinekolojik olarak değerlendirme yapılmak zorundadır? Tedavi sırasında parmak egzersizleri yapılıyor mu? Benim kızlık zarım çok kalın acaba o yüzden mi ilişkiye giremiyorum? Tedavi sırasında mutlaka eşim yanımda olmak zorunda mıdır?

  • Tedavi ücretleri, fiyatları, masrafı nedir?
  • Tedavi için ne kadar ödeme yapılır?
  • Cerrahi tedavisi var mıdır?
  • Tedavisi sırasında çok canım yanacak mı?
  • Tedavi sırasında ağrı acı çekecek miyim?
  • Tedavide iğne veya ilaç kullanılıyor mu?
  • Adetliyken tedavi yapılıyor mu?

Bu bunun gibi pek çok tedavi ile kaygılarla hastalarımız doğal olarak bize başvuruyorlar.

Aslında tedavide en önemli aşama tedaviye karar verebilmek ve tedavi için doğru vajinismus tedavi merkezine başvurabilmek en önemli aşama. Daha sonrası çorap söküğü gibi kolayca gelişecektir. Bu merkezlere başvuran hastalarımızın öncelikle hikayeleri alınır ve daha sonra çok nazikçe jinekolojik değerlendirmeleri yapılır. Burada amaç Vajinismusun teşhisini net olarak koymak ve vajinismusun derecesini belirlemektir.

Tedavi öncesi yapılan jinekolojik değerlendirmede hastaya sadece gözle yapılan bir muayenedir ve kızlık zarı yapısının nasıl olduğu değerlendirilir. Bu aşama son derece önemlidir. Bazen hastalarımız sadece kızlık zarının aşırı kalın olması nedeniyle ilişkiye girememe durumu yaşayabilirler. Eğer kızlık zarı yapısı normalse bu durumun tamamen bilinçaltındaki korku, kaygı ve endişeden kaynaklandığı ve tamamen psikolojik olduğu teşhisi konur.

Bazı ileri derece vajinismus hastalarımız jinekolojik muayene masasına bile oturmak da zorluk yaşayabilirler. Bu değerlendirmede aynı zamanda vajinismusun derecesi belirlenir. Vajinismusun derecesi hastanın muayene sırasında gösterdiği tepkiler ve kasılmalarını derecesi doğrultusunda belirlenir. Vajinismusun derecesi bu kasılmalar üzerinden 1-2-3 veya 4. derece olabilir. 

Vajinismus nedeniyle başvuran hastanın tedavideki başarısının en önemli kriteri doktoruna olan mutlak inancıdır.

Vajinismusun tedavisi son derece özeldir bir kadın doktoruyla kendisi ile bile paylaşamadığı pek çok özel bilgilerini paylaşır. Bu mahremiyetin 3. kişiler tarafından bozulması tedavi sürecine ve hasta haklarına zarar verecektir. Bu konuda sıkça yardımcı kadın personelle tedavi uygulayan klinikler maalesef tedavi üzerinde negatif etkiler oluşturmaktadır. Tedavi için kendilerine en doğru tedavi merkezine karar vermek isteyen hastalar mutlaka bu konuda bilinçli hareket etmelilerdir.

Vajinismus tedavi yöntemlerinin temeli bilişsel davranışçı cinsel terapiye dayanır

Hastaların pek çoğu kendi genital organına bile aynada bakmaya çekinir. Öncelikle hastalarımıza kendi genital organlarından korkmamaları gerektiği konusunda bilgiler verilir. Tam birleşme sırasında refleks olarak oluşan genital bölge ve tüm vücuttaki kasılmaların önüne geçebilmek için Kegel egzersizleri öğretilir ve böylece hastanın kendi kaslarına söz geçirebilme kapasitesi oluşturulur.

 

İlginizi çekebilir: 

Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu Kadın Hastalıkları Doğum & Genel Cerrahi Uzmanı
1989’da TED Ankara Kolejini, 1995’de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 2001’de Numune Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanlığını, 2004’de Zekai Tahir Burak Hastanesinde Kadın Doğum Uzmanlığını ... Devam