Zor zamanların yol arkadaşı ruhsal rehberlerimizi nasıl buluruz?

Bir gün başımıza bir olay gelir ve bir noktada tamamen problemlerimiz ile tek başımıza kalırız ve dengemizi yeniden bulma ihtimallerimiz gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Ne yaparsak yapalım bulunduğumuz sıkıntılı durumdan çıkacak çözümü kendiliğinden bulamayız. Bunun sebebi bizim bugüne getiren doğrularımızın artık işe yaramaz olmasıdır. Yani kör noktalarımızdır ve imkansız olarak gördüklerimizdir. Dışarıdan gelecek bir destek olmadan ne kadar çabalarsak çabalayalım bir sonraki adımımızı planlamayabiliriz. Ancak, dışsal farklı bir güç, üst akıl olarak bu durumda farklı bir bakış açısı ile problemlerimize ve kendimize tarafsız bakmamızı sağlayacak bir rehber bize yardım edebilir.

Ruhsal rehberle karşılaşmak, tıpkı, Kahramanın Yolculuğu kitabında anlatılan Dante’nin mutluluklar dağının yamaçlarından ayrılıp, karanlık ormanda çaresizce ilerlerken hayatının en karanlık döneminde ruhsal öğretmeni ile karşılaşması gibidir. Dante’nin ruhsal rehberi karanlık ormandan çıkması için tümüyle farklı bir yol kullanması gerekeceğini söyler, daha sonra kendini bir seyahat arkadaşı bir rehber olarak tayin eder ve Dante’ye yolculuğunda yardım eder ve karanlık ormandan çıkmasını sağlar. Keşke gerçek hayatta da işler tam böyle hep böyle olsa diye söylediğinizi duyar gibiyim. Aslında durum şu ki işler tam da böyle yürür. Bizim de zor anlarınızda yardım etmek için bir yol arkadaşı olarak bir ruhsal rehber karşımıza çıkar.

Peki, ruhsal rehberimizi nasıl tanırız?

Kimi için bu ruhsal öğretmen bir kişi, bir mentor ve birinin başından geçen bir olaya şahitlik etmek olabilir. Kimi için bir kitap, bir yazar, bir öğreti veya bir eğitim, bir uzmanın podcasti, videosu şeklinde olabilir ve ne olursa olsun bir parçası bizi yakalar ve çok etkileniriz. Hayatımızda bir değişikliğe sebep olur. Kendi hayatımda ve koçluk yaptığım kişilerin hayatında bu tür mucizelerin defalarca kez gerçekleştiğini gördüm. Bende ne zaman köşeye sıkışsam ilerlemek için ne zaman bir öğretmene ihtiyacım olsa bir kişi, olay ya da bir şey, yardım etmek için kendiliğinden ortaya çıktı. Ve kör noktalarımı görmemi sağlayarak yoluma ışık tuttu.

Bu ruhsal rehber hayatının en mutsuz döneminde hiçliğin ortasında sizin tam olarak nereye gitmeniz gerektiğini bilir ve tesadüf eseri sizin için ayırabileceği boş vakti vardır. Ruhsal rehberler mevcut fikirlerinizle pek uyuşmazlar. Alıştığımız yöntemlerden çok farklı, bize göre çılgın yöntemleri ile bizi değişime davet ederler. Gerçek ruhsal rehberlerimizle ilk karşılaştığımız an genellikle tasvir edilemez rahatsız edici, alışılmadık, anlaşılmaz ya da tamamen tuhaf tesadüf şekilde olabilir. Ancak eminim ki süreçlerinizi paylaştığınız etrafınızda size ne yapmanız gerektiğini ne düşünmeniz ne hissetmeniz gerektiğini söylemeye hevesli birçok insan vardır. Bunlar akrabalar arkadaşlar aileniz, hatta yabancılar bile olabilir. İşte bu noktada çok dikkatli olmak gerek. Kendi tecrübelerinden yola çıkarak, kendi doğrularını size aktararak sizi içinden çıkılmaz duruma neden olacak tavsiyeler verebilirler. Ki belki bu satırları okurken aldığımız kötü bir tavsiyeyi uyguladığımız bu tür bir kötü tecrübe aklından geçmiştir. Ben de bu sebeple, bir ruhsal rehberin ne olmadığını daha iyi anlayabilmeniz ve yanlış ruhsal rehberlere kapılmamanız için size küçük ipuçları vereceğim ki böylece yanlış tavsiyeleri uygulamaya geçirerek sorun yaşamayın.

Ruhsal rehberlerin rolü çok önemlidir fakat sınırlıdır. Size uygulayacağınız hazır bir reçete vermezler. Kendi birincimizle kendi yolumuzu bulmamıza yardım edecek yeterli geri bildirimi sunarlar ve eyleme geçmeniz için güç bulmanıza yardım eder, motive eder ve sizi yolda tutarlar. Kendi gerçeğimizi tanımak ve kendi gerçekliğimizi değiştirmek istiyorsak bu durum kendi başımıza üstesinden gelebilmeyi öğrenmek en önemli şeydir. Ruhsal rehberin buradaki rolü bizi basitçe ve kolaylıkla içsel dünyamızla bütünleştirmek ve doğal becerilerimizle iletişime geçirmektir.

Ruhsal rehberler neye benzer?

Öncelikle bu kavram ilk duyduğumuzda sakinleştirici rahatlatıcı bir varlık, bize göz kulak olacak birini hayal ederiz. Ancak tam tersi, ruhsal rehber bizi sinirlendirmek, uykunuzdan uyandırmak şoka sokmak için gelir ve derinden inandığınız şeylerle tamamen çelişir. Hatta sıklıkla geriye dönüp baktığımızda bu durumun aslında bizim iyiliğimiz için olduğunu fark etmemiz bile yıllar alabilir.

Ruhsal rehberler bizim kültürümüzle aynı değerleri çoğunlukla paylaşmazlar. Sabit kültürel değerler sistemi bizi gerçek yolumuzdan saptırmada ve gerçek mutluluktan uzak bizi normalleştiren, sıradanlaştıran bir rol oynar. Kültürel değerlerin peşinden koşmaya çok takılırsak bizi gerçekten mutlu etmeyecek metaların peşinden gidip kendimizi uyuşturup, tüketebiliriz.  Bu nedenle ruhsal rehberlerin bize ait kültürel aldanmalardan özgür olması gerekir. Yani etrafımızdaki kişilere daha önce okuduğumuz dinlediğimiz şeylere pek benzemez, davranışları, öğütleri, tepkileri söylemleri bizim alışık olduğumuzdan çok daha farklı olabilir.

Bizim manipülasyonlarımızdan öfke nöbetlerimizden ya da fazla iyi niyetli övgülerimizden, hatta varlık ya da statü sahibi olmamızdan etkilenmezler. Kurban hikayelerimizi dinleyip ağıt yakmazlar, bize acıdıkları için boş tesellilere girmezler. Ve inandıkları, kendi gerçek yollarından bir milimetre bile döndürülemezler. Bizim gerçekten mutlu olup olmadığımızı görürler söylediklerimizle değil de aslında söylediklerimizin altında yatanları duyarlar. Ve ruhsal rehberler siz ne zaman özgür bırakacaklarını ve vazgeçeceklerini bilirler. Tüm bunları yaparken de kişisel çıkar gütmezler. İşte onları böyle tanırsınız.

Ruhsar rehberlerin asıl var olma sebepleri sizin ruh beden zihin ve kalp bütünlüğünü sağlamanız ve içinizdeki ruhsal rehberi ortaya çıkarmanızdır. Böylece kendi sağlam adımlarınızla ilerlemeye devam edebilir ve içsel doğanıza uygun, doyum aldığınız bir hayat yaşayabilirsiniz.

İşte bu yazı da bir hatırlatıcı olarak belki zor bir anınızdayken sizin içsel rehberiniz ile bağlantı kurmanız için yanınızda olacaktır. Ya da etrafınızdaki kişilere, olaylara, izlediğiniz filmlere, aldığınız eğitimlere kulak verirken çevrenize bu gözle bakmamızı sağlayacaktır. Toplumumuz, kültürel değerlerimiz ve eski öğrenmelerimiz bunu kabul etmemiz için bizi teşvik etmeyebilir. Fakat sizin için doğru olacağına inanıyorsanız, bir ruhsal rehberin gelmesi için hissin uyanmasına izin verin ve gözlerinizi, kulaklarınızı ve kalbinizi açık tutun. Ruhsal rehberiniz bir sihir tozuyla çıkagelir…

İlginizi çekebilir: İç seslerinizi tanıyın, yönetmeyi öğrenin ve değişimi başlatın

Pınar Ezici Profesyonel Koç, Eğitmen
Çukurova Üniversitesinde sosyal bilimler davranış alanında yönetim üzerine doktora yapmakta olan, Pınar Ezici, almış olduğu profesyonel koçluk eğitimi ile, koç ve mentor olarak bireylere, ... Devam