Zor insanları idare etmek için uygulayabileceğiniz basit ama etkili 5 yöntem

Yaşımızdan veya bulunduğumuz sosyal statüden bağımsız olarak hayatta her zaman karşımıza zor insanlar çıkabilir. Bu kişiler sert sözlerle kırıcı olabilir, sizi zor duruma düşünebilir. Bazen bu iş yerinden bir arkadaş olabilir, bazen bir komşu, bazen parktaki bir oyun arkadaşı…

Hayatta her zaman karşınıza zor insanlar çıkabilir. Bu yüzden bu kişilere nasıl yanıt vereceğinizi seçme gücünüzü geliştirmelisiniz. Onların zorluklarını kendi zorluklarınız haline mi getiriyorsunuz? Yoksa onların yarattığı zorluğu, kişisel gelişime dönüştürme yolunu mu seçiyorsunuz? Onların kazanmasına izin mi veriyorsunuz? Yoksa siz mi kazanmayı tercih ediyorsunuz?

Zor insanları idare etmek için uygulayabileceğiniz basit ama etkili 5 yöntem

Zor insanları idare etmek, onları yenmek bazen sandığınızdan çok daha zor olabilir. İşte zor insanları idare etmek için uygulayabileceğiniz basit ama etkili 5 yöntem:

1. Başkalarının ön yargılı düşüncelerinden uzaklaşmayı öğrenin

İnsanların söylediği veya yaptığı her şeyi kontrol edemeyebilirsiniz ancak bunlardan nasıl etkileneceğinizi kontrol edebilirsiniz. İnsanların size nasıl davrandıkları onların problemi olabilir ancak sizin onlara nasıl yanıt verdiğiniz kendi probleminiz. İnsanların söyledikleri ve yaptıkları şeyler, sizinle değil onların kendileriyle ilgili. İnsanların tepkileri; bakış açılarını, ön yargılarını ve geçmişteki deneyimlerini gösteriyor. Çevrenizdekiler sizin inanılmaz bir insan olduğunuzu veya sinir bozucu olduğunuzu düşünüyorsa, bu onların hayata bakış açılarıyla ilgili bir durumdur. Bu yüzden etrafınızdaki insanlardan gelen ön yargıları ve yorumları önemsememelisiniz. Hepimizin hayatında sayısız hayal kırıklığı, kırgınlık ve hüzün var. Bu duyguların büyük bölümü, olayları fazlasıyla kişisel algılamamızdan kaynaklanıyor. Oysa daha üretken ve sağlıklı olmak istiyorsanız, başkalarından gelen iyi veya kötü düşünceleri boşvermeyi öğrenmelisiniz.

2. Etrafınızdakilere iyi dilekler dileyin ve hayatınıza devam edin

Standartlarınızı düşürmeyin ancak başkalarıyla ilgili beklentilerinizden vazgeçmenin, hayal kırıklığından korunmanın en iyi yolu olduğunun farkına varın. Başkalarına nasıl davranıyorsanız, onların da size aynı şekilde davranmalarını beklemeniz için hiçbir sebep yok. Herkes sizinle aynı kalbe, aynı düşüncelere sahip değil. Bu konuda meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. En zor şey, kibar olan bir insana karşı kabalık etmektir. Ve siz bunu bir güç olarak kullanabilirsiniz. En sert biçimde farklı fikirleri savunduğunuz kişilere karşı kibar olabilirsiniz.

3. Başkalarından görmek istediğiniz davranışlar için örnek oluşturun

Eğer karşınızdaki tüm düşmanlığını ve dramayı sizin üstünüze yıkmak istiyorsa, tüm varlığınızla o kişiye örnek olabilirsiniz. Huzurlu ve barış dolu bir iletişim yöntemi kullanarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Karşınızdakine iyi niyetler sunabilirsiniz. İlham verici konuşmalar ve yumuşak bir ses tonu kullanabilirsiniz. Karşınızdakini cesaretlendirebilir, bir şeyler öğretebilir ve böylelikle başkalarında görmek istediğiniz davranışların yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak zor olabilir, zaman alabilir ancak imkansız olmadığını bilin.

4. Negatif konuşmaları pozitif bir şekilde kontrol etmeyi öğrenin

Bazen konuyu değiştirmek, pozitif şeylerden bahsetmek iyi olabilir. Ancak asıl önemlisi, zor insanlarla negatif konuları konuşmaya ve sonuçlarını göğüslemeye hazır olun. Karşınızdaki kişiye “Bazen beni yok saydığını düşünüyorum” demek istiyorsanız, bunu söylemekten çekinmeyin. Karşınızdaki kişi ne kadar zor bir insan olursa olsun, dürüstlüğünüz karşılığını bulacaktır.

Zor insanları idare etmek için uygulayabileceğiniz basit ama etkili 5 yöntem

5. Sağlıklı ve anlaşılır sınırlar belirleyin

Duygularınızın ve ihtiyaçlarınızın farkına varın. Size kendinizi kötü hissettirebilecek şeylere hayır demeyi öğrenin. Bu ilk başta kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Bencillik ettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak uçaklarda neden öncelikle oksijen maskesini kendinize takmanız gerektiğini hatırlayın. Kendi isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı yerine getiremezseniz, başkalarına yardımcı olamazsınız.

 

Kaynaklar:
Marcandangel
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!