Zihninizin hakimi olmanın 7 yolu

Zaman zaman zihnimizin kontrolünü kaybettiğimizi, isteğimiz dışında şeyler düşündüğümüzü ve kendimizi, kendi normlarımız dışında birtakım yargılar üzerinden değerlendirdiğimizi fark edebiliriz. Bunlar bizim dışımızdaki dünyanın kültürel ve ahlaki değer yargıları olabilir ve bunları hiç farkında olmadan öğrenmiş ve içselleştirmiş olabiliriz.

zihin metiniçi

Böyle durumlarda, kendi rahatımız ve iç huzurumuz için zihnimizin kontrolünü tekrar ele almak isteriz. Bunun için faydalı olabilecek 7 öneriyi Uplifers okurları için sunmak istedik.

Medya konusunda seçici olun

İster sosyal medya olsun ister yazılı ya da görsel; “tükettiğimiz” bilgi ve eğlence kaynakları bize mutlaka bir şeyler dayatmaya çalışır. Kendi fikirlerini, etrafındakilere sürekli empoze etmeye çalışan insanlar gibi; bir reklam, bir dizi, film ya da takip ettiğimiz bir hesap da bizi almaya, satmaya, bir şekilde etkilemeye yönelik olarak dizayn edilmiştir. Bu yüzden, özellikle de yanlış kararlar verebileceğimiz bir dönemde olduğumuzu düşünüyorsak kendimizi kuvvetli dış etmenlerden olabildiğince uzak tutmalıyız.

zihin metiniçi2

Sağlıklı alışkanlıklar edinin

Bir gün boyunca yaptığımız şeyler bir haftaya, bir aya ve oradan tüm hayatımıza yansır. Bu yüzden sağlıklı alışkanlıklar edinmek çok önemli. Yeterince su içmek gibi çok basit şeyler de olabilir bunlar; hangi günü çok güzel geçirdiğinizi düşünüyorsanız, yenilenmek ve zihninizi boşaltmak için o gün yaptıklarınızı tekrar yapmak da.

Egzersiz yaparak kendinizi aktif tutun

Zihne hakim olmanın en temiz yollarından biri, vücudunuzla beraber zihni de aktif tutmaktır. Yapmaktan hoşlandığınız bir aktiviteyi elinizden geldiğince düzenli hale getirerek bilişsel aktivitenizi güçlendirebilir, sinir sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Dikkati dağıtmadan konsantre olmayı deneyin

Zihni kontrol altına almak, istemediğimiz düşünceleri görmezden gelmek ve olumlu düşüncelere odaklanmak ile mümkün olabilir. Bu yüzden yapmakta olduğumuz şey her ne ise ona, içinde bulunduğumuz ana odaklanmak ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak durmayı öğrenmek gerekir. Bunun için mindfulness (farkındalık) meditasyonları da işe yarayabilir.

zihin metiniçi3

Enerjinizi neye harcadığınıza dikkat edin

Enerjinizi emdiğini hissettiğiniz şeylerden ve kişilerden uzak durmak, gücümüzü neye kanalize edeceğimiz konusunda kendi tercihlerimizi yapmak da zihnimizi tüketen önemli bir etkenden uzaklaşmayı sağlar. Zamanımızı harcama şekilleri üzerinde düşünmeli, dikkatli tercihler yapmalı ve bir süre sonra yaptığımız tercihlerin alışkanlık haline gelmesini izlemeliyiz.

Bir altın bilezik edinin

İlla ki kendi işimizi kurmak değil; bize ilham veren, yapmayı sevdiğimiz herhangi bir konuda ustalaşmak çaba ve bol miktarda pratik ister. İstenerek ayrılan tüm bu zaman, zihnimizi odaklamaya yardımcı da olacaktır.

zihin hobi

Bakış açılarının gücüne inanın

Dünyaya bakış açımızın, yaşadığımız gerçekliğin üzerinde hükmü vardır. Olayları değiştiremesek de onları değerlendirme şeklimizi ve verdiğimiz tepkileri değiştirmemiz mümkün. Böylece, bunların hakimi olduğumuz konusunda zihnimizi de şartlamış oluruz.

Kaynak

The Unbounded Spirit 

Şule Kulein
Lisede “yapabildiği için” sayısal bölümü seçti ve Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne girdi. Üniversitede katıldığı Mühendislik Kulübü’nün dergisi StepS’e aşık olduğunda, içine ... Devam