Zihinsel ve bedensel farkındalığın zirvesine erişmek için 10 dakikalık meditasyon videosu

Zihnin tüm uyaranlardan uzaklaşarak kendine yönelmesi, onun aynı zamanda endişe ve kaygılardan arınmasını sağlar. Meditasyonun da tam olarak yaptığı şey budur. Kişiyi, hem zihinsel hem de bedensel farkındalığa ulaştırarak stresi, hissettiği duyguları, dikkatini ve kendisiyle ilgili daha pek çok şeyi yönetmesini sağlar.

Farkındalık

Meditasyonun bilinen birçok faydası vardır. Bu faydalar arasında en temel özelliğe sahip olanı, yukarıda da belirtildiği üzere, farkındalıktır. Bu sayede kişi, bir kendini tanıma yolculuğuna çıkabilir ve ‘kendini bulabilir’. Suça meyilli bireylerin meditasyon yaparak, söz konusu davranışlarının nedenlerini bulduğu, zihinlerini bunlardan temizlediği ve bu şekilde suç teşkil eden davranışlara bir daha eğilim göstermediği bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Fark etmenin gücü: Siz gününüzün ne kadarını otomatik pilotta geçiriyorsunuz? 

Zihinsel ve bedensel farkındalığın zirvesine erişmek için 10 dakikalık meditasyon videosu

Mutluluk

Bilimsel araştırmalar, meditasyon yapan bireylerde beynin sol tarafında bulunan ve olumlu duygulardan sorumlu olan korteksin daha aktif olduğunu gözlemledi. Ayrıca meditasyonla artan farkındalık ve gelişen kabul duygusu da kişinin mutluluğu üzerinde büyük etkiye sahip.

İlginizi çekebilir: Kendinize en uygun meditasyon tekniğini bulma rehberi

Yaşlanma

Öte yandan meditasyonu konu alan çalışmaların bazıları da onun yaşlanmayı yavaşlatma özelliğine odaklanmış durumda. Buna göre; meditasyonun, DNA sarmalındaki telomerlerin uzunluğuna olumlu bir etkisi var. Telomerlerin uzunluğunun, kişinin biyolojik yaş almasında, yani yaşlanma hızında etkisi olduğu biliniyor. Daha uzun telomerler, daha yavaş yaşlanma anlamına geliyor. Meditasyon ise, düzenli yapıldığında, telomerlerin uzamasını sağlayabiliyor ve yaşlanmayı yavaşlatabiliyor. Bunun özellikle stres seviyelerindeki azalmayla ilgili olduğu düşünülüyor.

İlginizi çekebilir: Meditasyon 8 haftada beyindeki gri maddeyi arttırıyor

Beden sağlığı

Meditasyon, bedende rahatlamayı sağlarken, vücuttaki nitrik oksit seviyesini arttırarak kan damalarının genişlemesine ve bu sayede kan basıncının da düşmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyondan mustarip hastalar, meditasyona başlayarak bu sorunu yenebilir. Ayrıca bilimsel çalışmalar, meditasyonun bağışıklığı güçlendirdiği yönünde bulgulara da ulaşmıştır.

İlginizi çekebilir: Daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama giden yol: meditasyon

Meditasyonun faydalarından yararlanmak istiyor, ancak yine de nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıda Beraber Yoga’nın hazırladığı 10 dakikalık meditasyon videosundan yararlanabilirsiniz:

10 dakikalık meditasyon

Kaynak: 
beraberyoga.com
huffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!