Zihin ve beden etkileşiminin düşünce yapısı üzerindeki etkileri

İnsan, bir çok farklı alanın bir bütün olarak çalıştığı bir sisteme sahiptir. Kişinin hiç bir duygusu ve davranışı, düşüncelerinden bağımsız olarak gelişmez. Bu, olumlu düşünürsen olumlu şeyler olur, olumsuz şeyler düşünürsen olumsuz şeyler olur demek değildir.

perfect man
Zihin ve beden etkileşiminin düşünce yapısı

Düşünceler ve beden çok sıkı bir birliktelik içinde çalışır. Eğer düşünce olumsuzluk, umutsuzluk ve çaresizlik içeriyorsa; beden de buna uygun davranır.

Düşünce:

‘’Yapamazsın.
Olması o kadar zor ki… ’’ derse,

Beden:

‘’Denememe bile değmez.
Olmayacak bir şey için harekete geçmeyeyim…’’ der.

Bu şekilde olumsuz bir düşünce sistemi var ise kişi umutsuzluğa kapılır ve bu duygu, değişim için harekete geçmeyi engeller.

Bu düşünce şekli bazı kişilerde o kadar otomatikleşmiştir ki, artık bir şeyi yapıp yapamayacağını sorgulamadan denemez ve hiç bir gücünü kullanmaz.

Bu, insanın sahip olduğu potansiyelin farkında olmaması ve kullanmaması durumdur.

Bu kısır döngünün değişmesi, kişinin düşünce yapısının değişmesi ile mümkündür.

Bedeniniz düşüncelerinize hizmet eder. Ve eğer bu şekilde düşünürseniz, ulaşmak istediklerinize ulaşamamak konusunda haklı çıkarsınız.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.  

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam