Zencefil, cinsel isteği artırabilir mi?

Zencefil güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir ve pek çok rahatsızlığın tedavisinde geleneksel olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda geleneksel tıpta cinsel istek ve uyarımı sağlamak için de kullanılmaktadır. Hatta tarihteki pek çok ünlü kişinin onu afrodizyak etkileri nedeniyle kullandığı belirtiliyor.

Kan akışını artırır

Zencefilin doğrudan cinsel istek üzerindeki etkilerine dair kısıtlı sayıda araştırma mevcut ancak bazı araştırmalarda onun kan akışında artış sağlayabildiği belirtiliyor ve bu da cinsel uyarım ve libidoda artışa yol açabilir. 6 çalışmaya dair yapılan bir incelemede, zencefil takviyelerinin büyük ve küçük tansiyon düzeylerini düşürdüğü görülüyor. Her ne kadar daha fazla araştırma gerekli olsa da, bu durum libidoya fayda sağlayabilir çünkü hem erkek hem de kadınlarda tansiyon artışının cinsel işlevlerde problemler ile bağlantısı görülüyor. Başka çalışmalarda ise zencefilin kan pıhtılarına engel olabildiği ve damarları genişleterek daha iyi bir kan akışı sağladığı belirtiliyor. Bunun sonucunda cinsel uyarım artabilir.

Oksidatif stresi azaltır

Oksidatif stres, bedeninizdeki serbest radikaller ve antioksidanlar arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklanır ve inflamasyon ile hücre hasarına sebep olabilir. Daha fazla araştırma gerekli olsa da bazı çalışmalarda oksidatif stresin doğurganlık ve cinsel işlevler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu belirtiliyor.

Zencefile dair yapılan pek çok çalışmada onun inflamasyonu azaltma ve bedendeki oksidatif stresi hafifletme yönünde etkilerinin olduğu görülüyor. Test tüpü ve hayvan deneylerinde zencefilin oksidatif stres ve yaşa bağlı diğer hücresel ve dokusal değişimleri başka bileşenler ile birlikte engelleyebildiği belirtiliyor ve bu da iktidarsızlık gibi problemlere karşı fayda sağlayabilir. Yine de onun anti-inflamatuvar özelliklerinin tespit edilmeleri ve bunların cinsel istek üzerindeki etkilerinin incelenmesi için daha fazla çalışma gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Terapistlere göre bir ilişkide seks neden ve ne kadar önemli?

Doğurganlığı iyileştirebilir

Bazı araştırmalarda ilginç şekilde zencefilin kadın ve erkeklerde doğurganlığı arttırabildiği görülüyor. Bir değerlendirmeye göre hayvan deneylerinde zencefil kan akışını iyileştirerek, oksidatif stresi azaltarak ve testosteron üretiminde kullanılan luteinizan hormonunun düzeylerini arttırarak testosteron düzeylerinde artış sağlayabiliyor. Aynı zamanda sperm hücrelerinin konsantrasyonunu, hareketliliğini ve uygunluğunu arttırarak meni kalitesinde artış sağlayabilir.

Hayvanlarla yapılan başka bir çalışmaya göre foliküllerin olgunlaşma sürecini iyileştirerek kadınlarda doğurganlığın artmasını sağlayabiliyor. Bunlara ek olarak yapılan bir hayvan deneyinde farelere yüksek dozda zencefil ekstresi verildiğinde polikistik over sendromuna sahip olan bu farelerde hormonlarda dengelenme olmuş ve bu nedenle doğurganlıkta iyileşmeler ortaya çıkmış.

Ancak zencefilin doğurganlık ve üreme sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma gerekiyor.

Eğer cinsel isteğinizi arttırmak istiyorsanız, beslenmenize zencefil eklemek iyi bir seçenek olabilir. Hatta araştırmalara göre kan akışını arttırabiliyor, oksidatif stresi azaltıyor ve hem erkek hem de kadınlarda doğurganlığın artmasını sağlıyor. Ancak insanlar üzerinde bu konuda yapılan çalışmalar oldukça kısıtlı ve test tüpü ile hayvan deneylerinde genellikle yüksek konsantrasyona sahip zencefil ekstreleri kullanılıyor. Bu nedenle insanlarda cinsel istek üzerindeki etkilerine dair daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Sarımsak cinsel hayatınızı iyileştirebilir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!