Zeki insanlar, zor insanlarla ve durumlarla nasıl başa çıkıyor?

Hayatımızın pek çok alanında zaman zaman başka insanlarla kurduğumuz iletişimler bizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Hele ki bu insanlar “zor insan” olarak tabir ettiğimiz insanlarsa bu durum bizim performansımızı, motivasyonumuzu ve ruh halimizi etkileyebiliyor. Hayatımıza bu kadar yakından müdahale edebilen “zor insanlar” tanımını biraz açalım:

  • Öncelikle, mantığı ve mantıklı insanları küçümserler.
  • Bu tür insanların çoğu etrafa yaydıkları negatif enerjinin farkında değillerdir.
  • Genelde haksız oldukları konularda, haksız olduklarını kabul etmezler.
  • Yaydıkları negatif elektriğin oluşturduğu kaostan bir nevi tatmin duyarlar.
  • Bu tür insanlar başkalarının damarlarına basmayı ve durduk yere huzursuzluk çıkarmayı severler.

Zor insanlar ve zor durumlar herkesin üzerinde stres yaratabilir, bu oldukça normal bir durum. Fakat bu durum kişisel hayatınızı hatta sağlınızı etkilemeye başladıysa, problem burada başlıyor. Bu noktada stresle ve stres kaynağı olan bu insanlarla başa çıkabilmeyi öğrenmeniz gerekir. Bugüne kadar bu konuda yapılan araştırmalar, stresin beyinde kalıcı hasarlar bırakabileceğini söylüyor. Sadece birkaç gün strese maruz kalmak bile, hipokampustaki- beyinde hafızadan sorumlu önemli bir bölge-nöronların etkinliğini tehlikeye atıyor. Haftalarca maruz kalınan stres ise nöronları kalıcı olarak yok edebiliyor. Yani stresin, başarınız üzerinde çok fazla etkisi bulunuyorken sağlığınız üzerindeki olumsuz etkisi de göz ardı edilmemeli. Stresiniz kontrolden çıktığında performansınızda ve beyninizin çalışma şeklinde aksaklıklar meydana geliyor.

İş yerinizde yaşadığınız çoğu stres genelde spesifik nedenlerden oluşuyor. Ne var ki asıl dikkat edilmesi gereken stres, beklenmedik anlarda olanlar ve beklenmedik yerlerden gelenlerdir, çünkü en zor başa çıkılacak olan ve size en çok zarar verebilecek olanlar onlardır. Fazla baskı ve stres altındayken sakin kalabilmek ve duygularınızı kontrol edebilmek, iş yerindeki performansınıza direkt olarak yansıyacaktır. Zor insanlar beyninizi pek çok açıdan strese sokar ve sizler ne olursa olsun bundan kaçınmalısınız.

Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nin Biyolojik ve Klinik Psikoloji Departmanının en son araştırmasına göre, güçlü olumsuz duygulara neden olan uyarılara maruz kalma – zor insanlarla uğraşırken karşılaştığınız maruz kalma – konularının beyinde büyük bir stres tepkisine neden olduğu anlaşıldı. TalentSmart, bir milyondan fazla kişiyle birlikte bir araştırma yaptı ve iş yerinde en iyi performans gösterenlerin yüzde 90’ının sakin ve kontrol altında kalabilmek için duygularını stresli zamanlarda yönetme konusunda başarılı olduğu sonucuna vardı. Bu kişilerin en büyük özelliklerinden biri, zor insanları etkisiz hale getirme becerileridir.

Zor insanlarla etkili bir şekilde başa çıkabilmek için genel olarak, kendinizi, düşüncelerinizi kontrol etmenizi gerektiren bir yaklaşıma ihtiyaç duyarsınız. Unutulmaması gereken önemli şey, olayların farkında olduğunuzdan çok daha fazla, kontrolünüz altında olmasını sağlamaktır. İşte zor insanlarla ve yarattıkları stresle en iyi şekilde başa çıkabilen zeki insanların izledikleri yollar:

1. Sınırlar koyarlar

Çoğu şeyden şikayet eden ve olumsuz tavırlar sergileyen kişiler problemlerin çözümlerine odaklanmak yerine o anki duygularının kurbanı olurlar. Bu kişiler kendilerini sevdirebilmek ve hatalarını kapatabilmek için insanların kendilerine acımalarını sağlamaya çalışırlar. Genelde bu tür şikayetçi insanlar sürekli bir şeylerden yakınırlar. Böyle tavırlar, gün içinde modunuzu, ruh halinizi sandığınızdan çok daha fazla etkiliyor. İşte bu tür insanlardan kaçabilmek için, gerektiğinde onlara karşı sınır koyabilmeniz gerekiyor. Sınırları belirlemenin en iyi yolu, onlara sorunu düzeltme niyetinde olup olmadıklarını sormaktır. Bu soruyu sormak, onları sessizleştirecek veya konuşmayı üretken bir yönde yönlendirecektir.

2. Sadece kendileriyle yarışırlar

Zor insanlar irrasyonel tavırlarıyla sizi çileden çıkarabilirler. Bu mantıksız tavırlarla başa çıkabilmek için yapmanız gereken en önemli şey o kişilerle belirli bir iddialaşmadan ve yarıştan kaçınmak olmalıdır. Onları kendi oyunlarında yenmeyi denemekten vazgeçin. Duygusal kaosa tepki vermenize gerek yok, bunun size hiçbir katkısı olmayacaktır tam tersi zaman kaybıdır, onlara istediklerini vermeniz onları daha da tatmin edecektir ve bu tavrı takınmaya devam edeceklerdir.

3. Duygularını kontrol altında tutarlar

İş yerinizde insanlarla aranızda duygusal sınırlar koymanız, farkındalığınızı ve objektifliğinizi arttıracaktır. Çünkü hiç kimsenin sizin damarınıza basmasına ya da üstünüze gelmesine engel olamazsınız, onlar bunu yapmaya her zaman devam edeceklerdir. Bazen kendinizi çok zor seçimler yapmanız gereken durumlarda bulacaksınız, bazen sabrınız tükenecek, bazen de karşınızdaki kişi için üzüleceksiniz. Fakat unutmayın ki o insanlar, bencil tavırlar sergiliyorlar. Duygularınızı kontrol altına almak, bu tarz iniş çıkışlar yaşamanıza engel olacak, bu da sizin çok daha huzurlu ve sakin hissetmenizi sağlayacak. Bazen sizi zorlayan bu insanlara sadece gülümsemek ve başınızı sallamak en iyisidir.

4. Sonuna kadar mücadele ederler

Akıllı insanlar, özellikle düşmanı zehirli bir birey olduğunda, başka bir günle savaşmak için yaşamanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Onlar her zaman motivedirler. Çatışma veya gerginlik halinde, denetlenemeyen duygularınız, sizi ağır hasar görebileceğiniz durumlara sokmaya neden oluyor. Duygularınızı kontrol edebildiğinizde, kriz anlarını akıllıca yönetebilir, bu tarz insanların sizin performansınıza ya da ruh halinize etki etmesine engel olabilirsiniz.

5. Probleme değil, sonuca odaklanırlar

Dikkatinizi verdiğiniz yer yani odağınız, duygusal durumlarınızı belirler ve başarınızı etkiler. Kendinize ve durumunuza göre iyileştirme eylemlerine odaklandığınızda, olumlu duygular üreten ve stres azaltan kişisel bir etki yaratırsınız.

Konu zehirli insanlara geldiğinde, önemli olan onların ne kadar sorun çıkarıcı insanlar olduğu değil, bunun karşısında sizin nasıl bir tutum sergilediğinizdir. Bu, sizin kontrolu ele almanızı ve bu pürüzlere takılmamanızı sağlayacaktır.

6. Asla unutmazlar

Duygusal açıdan akıllı insanlar çabuk affederler, ama bu unuttukları anlamına gelmiyor. Bağışlama, olan bitene izin vermenizi gerektirir, böylece devam edebilirsiniz. Bu, haksızlığa bir şans daha vereceğiniz anlamına gelmez. Akıllı insanlar başkalarının hatalarıyla gereksiz yere engellenmek istememektedir, aldıkları bu tutum onların bulundukları yolda ilerlemelerini ve gelişmelerini sağlar.

7. İç seslerini kontrol edebilirler

Bazen insanlardan gelen negatif enerjiyi olduğu gibi emeriz. Bazen bunun için sadece bir surat ifadesi bile yeterlidir. Size olumsuz davranan birine karşı kötü şeyler hissetmeniz çok doğaldır. Böyle durumlarda iç sesiniz; sizi daha fazla karamsarlığa da boğabilir, sizi sakinleştirip motive de edebilir, bu tamamen size bağlı. Olumsuz şeyler düşünmek gereksizdir ve bu şekilde sadece kendinize zarar verirsiniz. Bu durumlarla başa çıkabilen insanlar genelde, kendilerini iç sesleriyle olay anında sakinleştirebilme ve pozitif düşünceler üretebilme yetisine sahiptirler.

8. Uyku onlar için önemlidir

Yeterli miktarda uykunuzu aldığınızda, beyniniz kendini deşarj eder, bu sayede uyandığınızda tertemiz bir zihinle uyanmış olursunuz. Uykunuzu yeterince alamadığınızda ise; otokontrolünüz, dikkatiniz ve hafızanız olumsuz yönde etkilenir. Uyku eksikliği, stresli değilseniz bile stres hormonu seviyelerini tek başına yükseltir. İyi bir gece uykusu bu zor insanlar karşısında sizi daha olumlu, yaratıcı ve proaktif hale getirir. Sizin, bu tür zor insanlar ve durumlar karşısında yepyeni bir perspektif geliştirmenize katkıda bulunur.

9. Yardım ve destek almaktan çekinmezler

Her şeyi kendi başınıza halletmeye çalışmak cazip, ancak çoğu zaman yıpratıcıdır. Zehirli insanlarla başa çıkabilmek için, onlara yaklaşımınızdaki zayıf noktalarınızı tanımanız gerekir. Bu, zorlu bir kişi üzerinde perspektif kazanmak için destek sisteminize dokunmanız demektir.

Herkesin iş hayatında birlikte çalıştıkları, yeri geldiğinde bir şeyler danıştıkları bir yol göstereni vardır. Hayatınızdaki bu kişileri tespit edin ve zorlandığınız zamanlarda bu kişilerden destek almaktan çekinmeyin. Sadece basit bir şekilde yaşadığınız problemi sesli bir şekilde anlatmak bile, size yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Çoğu zaman anlattığınız ve danıştığınız kişiler sizin göremediğiniz bir çözüm yöntemi bulabiliyor çünkü o kişiler, yaşanan olayın duygusal yoğunluğundan uzaklardır ve onlar duruma en objektif şekilde bakabilirler.

10. Bütün bunları bir araya getirin

Bu sistemi zekice çalışması için uygulamadan önce bazı testleri geçmeniz gerekecek. Çoğu zaman, sorunlu insanlarla yaşadığınız etkileşimlerle kendinizi test edeceksiniz belki de çok zorlanacak ve yıpranacaksınız. Neyse ki beyninizin esnekliği, başarısız olduğunuzda bile, değişime izin verir. Zor insanlarla başa çıkmak için bu sağlıklı, stres yumuşatma tekniklerini uygulayarak beyninizi, kötü etkilerin olasılığını azaltacak şekilde eğitin. Göreceksiniz, değişimi bir kez deneyimledikten sonra sizi hiçbir şey yıldıramayacak.

Kaynak:
Entrepreneur

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!