Zamanınızı kontrol etmeniz için 7 muhteşem tavsiye

Zaman kontrolü onlarca yıldır insanların zihnini kurcalıyor. İnsanlar bu knu üzerine dersler alıyor, düşünüyor. İş ve özel hayat arasındaki dengenin nasıl sağlanacağı bu konunun en önemli kısmını oluşturuyor. Hatta bazı insanlar iş ve özel hayat arasında bir denge olup olmayacağını bile sorguluyorlar.

Zamanınızı kontrol etmeniz için 7 mükemmel tavsiye
İş hayatı ile özel hayat arasında bir denge kurmak mümkün olabilir

Bazı insanlar ise, böyle bir dengeden ziyade, zamandan ve insanların tercihlerinden konuşmak gerektiğini düşünüyorlar. Birçok insan hayatta tercih yapma şanslarının olmadığını ve bu hızlı stresli dünyada böyle bir dengeyi kurmanın kendi ellerinde olmadığını iddia ediyorlar.

Gerçek şu ki, zamanınız üzerinde bir kontrol oluşturmak istiyorsanız, bunun için harekete geçmeli ve ciddi bir kontrol mekanizması oluşturmalısınız. Diğer bir deyişle, hayatta ne olup bittiğini, zamanınızı neye harcadığınızı değil de, aslında zaman kontrolü için yaptığınız şeylerin işe yarayıp yaramadığını düşünmeniz gerekebilir. Bunun üzerinden de daha işe yarar modeller deneyebilirsiniz.

Uplifers olarak yöneticilerin ve girişimcilerin zaman yönetimi konusunda kullandığı en iyi metodları sizler için derledik.

1. Modelleme yapma

Modelleme yapma, sizin için en iyi çalışma programını hazırlama anlamına geliyor. Bir sayfa kağıda, bir haftalık ya da aylık en ideal programınızın ne olduğunu çizebilirsiniz. Çizdiğiniz modeli hayata geçirmek için zaman ihtiyacınız olacaktır ancak en mükemmel programın ne olduğunu bilmek işinize yarayabilir.

2. Zaman tanımlaması yapma

Zaman tanımlaması yapma, kıyafet seçmeye çok benzeyen bir teknik olabilir. Günlerinizi ihtiyaçlarınıza göre tanımlayabilr ve hangi tip bir güne gereksinim duyduğunuzu not edebilirsiniz.
Mesela günleri; toplantı günü, çalışma günü, esnek gün, yönetimsel işlerin yapılacağı gün ya da dinlenme günü olarak tanımlayabilrsiniz. Bu tanımları da bizzat sizin yapmanız, ihtiyaçlarınızı daha iyi belirlemenize olanak sağlayacaktır. Günün tamamını tanımlamak yerine, 2 saatlik bloklar halinde bir tanımlamaya da gidebilirsiniz.

Bu tanımlamayı yapmanız halinde, spesifik olarak hangi zaman diliminde, neye odaklanmanız gerektiğini bilecek ve bu sayede kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

3. Görev belirleme

Tıpkı bir toplantı ayarlar gibi, kendinize belirli bir zaman için bir görev belirleyin ve zamanı geldiğinde o işi yapmak için hazır olun. E-maillere cevap verme, piyasa haberlerini takip etme, finanasal durumları gözden geçirme ya da stratejik planlama yapma gibi görevleri kendinize tayin edebilirsiniz. Mesela; her ayın ilk pazartesini finansal durumları gözden geçirmek için kullanabilirsiniz.

4. Zaman kısıtlamasını yenme

Gün içerisinde kaç saat çalışacağınızı, çalışma saatlerine göre değil de, ne kadar iş yaptığınıza ya da kendinizi başarılı hissetmenize göre tanımlayabilirsiniz. Bu kısıtlamayı yenmeniz daha az ya da çok çalışmanız anlamına gelmekten ziyade, özgür bir şekilde çalışmanıza olanak verecektir.

5. Kurallar belirleme

Zamanınızı kontrol etmeniz için 7 mükemmel tavsiye
Kendinize çalışma kuralları belirlemeniz, zamanınızı daha etkili kullanmanızı sağlayabilir

Daha etkili ve kaliteli bir çalışma hayatı için kendinize kuralar listesi yapabilirsiniz. Aşağıda bazı liderlerin ve girişimcilerin uyguladığı kuralları bulabilir ve kendinize göre bazı kurallar belirleyebilirsiniz:

• Günlük plan yapmadan mailleri okumama
• Sabahtan 9’dan önve ve öğlen 4’ten sonraya toplantı koymama
• Saat 7’den sonra bilgisayarı kapatma
• İş için haftada bir geceden fazla dışarıda zaman geçirmeme

Bu şekilde küçük ya da büyük kurallar koyma, zaman bilincinizi artırarak, kendinizi işinize ve hayatınıza daha fazla odaklama imkanı verebilir.

6. Aynı anda birden fazla iş yapmama

Birden fazla işle aynı anda ilgilenme, günümüzde insanların çokça yapmaya kalkıştığı bir durum olarak göze çarpıyor. Ancak bunu verimliliği azalttığı yönünde ciddi çalışmalar bulunuyor. Bunun yerine, belli bir zamanda sadece bir işle ilgilenmek, ilgiyi, konsantrasyonu artırır ve ortaya güzel bir çalışma çıkmasına olanak sağlar.

7. Zaman zaman teknolojik cihazları kapatmak

Bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşımanız, onu açacağınız anlamına gelmez. En azından her zamn açacağınız anlamına gelmez. Teknolojiye biraz ara vermek, sizin yaptığınız işlere daha iyi odaklanmanıza imkan verebilir. Bu da verimliliğinizi iyi bir seviyeye çekebilir.

Kaynak:

Inc.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hayatınızın kontrolünü geri kazanmak için sizi cesaretlendirecek alıntılar

Hayatınızın kontrolünü kendi elinizde tutabilmenizin 10 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!