Hayatınızın kontrolünü kendi elinizde tutabilmenizin 10 yolu

kontrol
Hayatınızın kontrolü

İş yerimizde, evde ya da sokakta yaptığımız hareketler nedeniyle çevremizdeki insanlar tarafından sürekli bir yargılanma ve eleştirilme, yani daha basit bir deyişle ayıplanma halindeyiz. Davranışlarımızın bir çoğunun sonuçlarından yalnızca kendimiz sorumlu olduğumuz halde çevremizdeki bireylerin yoğun eleştirisine maruz kalabiliyor ve kendimizi bir anda hak etmediğimiz halde stres altında bulabiliyoruz.

Aile, iş arkadaşları, partnerler ya da hiç tanınmayan kişilerden gelen eleştiriler ve emir niteliğindeki sözler zaman zaman ciddi derecede zarar verici boyutlara ulaşsa da, bizim bu eleştirilerden ve suçlamalardan ne kadar etkilendiğimiz onlara atfettiğimiz değerle doğru orantılı.

Bize ne yapıp ne yapamayacağımızı söyleyen, sürekli emirler yağdıran ya da olduğumuz halde kabul etmeyerek bizi değiştirmeye çalışan kişiler, hayatımızın her alanında var olmaya devam edecek. Bu negatif söylemlerden ne kadar etkileneceğimiz ise yalnızca bizim olayları algılama şeklimizle ve çevremizde olmasını istediğimiz insanları iyi seçmemizle mümkün olacak.

Peki, çevrenizdekilerin hayatınız üzerinde negatif etkiler bırakmasını nasıl önleyebilirsiniz?

Uplifers olarak hayatınızın kontrolünü kendi elinizde tutmanıza ve gereksiz eleştirilerden mümkün olabildiğince az etkilenmenize yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 10 öneriyi sizler için derledik;

1. Çevrenizdeki kişilerin sizi gereksiz tartışmalara sürüklemesine izin vermeyin

Zamanınızı diğer insanlara sizi yanlış anladıklarını kanıtlamaya çalışarak boşa harcamayın. Ne kadar zeki ve değerli olduğunuzu kazandığınız tartışmalarla değil, gereksiz tartışmalara zaman ayırmayacağınızı göstererek kanıtlayın.

2. Negatif bireylerin sizi de kendi olumsuzluklarıyla bunaltmasına izin vermeyin

Olaylara pozitif yaklaşmak bir seçimdir. Seçiminizi akıllıca yapın. Çevrenizde olup biten her şeye pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmaya ve negatif düşünen insanlardan mümkün olabildiğince uzaklaşmaya çalışın.

3. İnsanların yaptığınız hataları kullanarak sizi utandırmasına izin vermeyin

Geçmişte yaptığımız hataların izleri bize geçmişin gerçekliğini ve geçen süreçte ne kadar değiştiğimizi hatırlatır. Geçmişte yapılan her hatanın günümüze taşınan izleri birer hikayedir. Bu hikayeleri gururla paylaşmaktan ve sahiplenmekten çekinmeyin.

4. Dürüstlükle üstlendiğiniz hatalar yüzünden sizi eleştirenleri dikkate almayın

Güç ve bilgelik, hata yapabilme cesareti göstermenizi gerektirir. Yeni başlangıçlardan v deneyimlerden korkmayın. Unutmayın, kimse hayatına mükemmel olarak başlamadı. Öğrenme bir süreçtir ve bu süreç deneme yanılma yöntemiyle ilerler.

5. Değerlerinizden ödün vermeyin

Bugün yapmanız gereken tek şey, dünkü kendinizden daha iyi bir birey olmak. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan ya da başkalarının doğrularına göre yaşamaktan vazgeçin. Kendinizi kanıtlamanız gereken tek kişi kendinizsiniz.

6. İnsanların size sözlü ya da fiziksel olarak zarar vermesine izin vermeyin

Hiç bir bireyin başka bir bireye, ne sebeple olursa olsun sözlü ya da fiziksel şiddet uygulama hakkı yoktur. Bir çok birey egosunu tatmin edebilmek için başkalarının zayıflıklarını kullanmayı seçer. Bu yapıdaki insanların hayatınıza müdahale etmesine izin vermeyin.

7. Sahte arkadaşlıklardan uzak durun

Gerçek dostlar sizi olduğunuz gibi kabul eden ve daha iyi bir birey olma yolunda size ilham veren kişilerdir. Çevrenizdeki insanlar için her zaman gerçek bir dost olmaya ve yalnızca böyle bireylerin hayatınızda olmasına izin verin.

8. Aynı kişinin size defalarca kez yalan söylemesine izin vermeyin

Biri size bir kez yalan söylediyse bu onun hatasıdır. Ancak aynı kişi ikinci kez sizi kandırmaya çalışıyorsa, bu sizin hatanızdır. Eğer biri size yalan söylemeye ve sizi aptal yerine koymaya çalışıyorsa, bu durum karşısında sessiz kalmayın. Bazı bireylerin kişilik yapısı defalarca yalan söylemeye ve bu yalanları size doğruymuş gibi göstermeye yatkındır. Yalana karşı duyarsızlaşmamak ve yalan söyleme eylemini normalleştirmemek için size yalan söyleyen insanlarla olan iletişiminizi gözden geçirin.

9. İnsanların kendi çıkarları için sizi kullanmalarına izin vermeyin

Bazı insanlar onlar için yaptığımız fedakarlıkları, biz fedakarlık yapmayı bırakana kadar fark edemezler. Bu durumun farkında olun ve her zaman daha iyisini hak ettiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Sizi gerçekten mutlu eden, yanınızda mutlu olan ve sizden bir beklentisi olmayan kişilerle arkadaş olun.

10. Nefret dolu kişilerin davranışlarına aynı şekilde cevap vermeyin

Gandi’nin de söylediği gibi, ‘’göze göz dişe diş’’ diyerek hareket ettiğimiz sürece tüm insanlık kör kalmaya mahkumdur. Çevrenizdeki bireyler ne kadar nefret dolu olursa olsun, kendinizi nefret dolu davranışlar yapmaktan uzak tutmaya çalışın.  Nefrete nefretle karşılık vermek size daha fazla zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Yaşam hepimizi hedeflerimize ulaşmak konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu görmek için test eder. Bu yolculuğun bir aşamasında, yanımızdaki kişilerden olumsuz geri bildirimler almamız olasıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kimsenin hayallerinizi değiştirmesine ya da motivasyonunuzu kırmasına izin vermeyin. Tutkularınızın peşinden gidin ve kimsenin sizi yolunuzdan çevirmeye çalışmasını dikkate almayın.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!