Zaman hızla akıp geçerken zamanı en iyi nasıl değerlendirebilirsiniz?

Sabahları uyanınca ve akşamları yatmadan önce ilk iş telefonumuzla başka insanların yaşamlarına bakıyoruz. Gün boyu diğerlerinin arzuları için azami vakit harcıyoruz. Bununla birlikte gelecekte ne olacak kaygısıyla geçiyor günümüz. Aynı şeyleri yaşadığımız bu günler birbirini kovalarken aklımızda tek soru: Ne yapmalıyım?

Zaman geri dönüştüremeyeceğimiz en değerli kaynak. Gecikmek, yerinde saymak bizlere korkunç geliyor. Yerinde saymak geri gitmekten dahi daha kötü bir durum. Var olmak ve yaşamak arasındaki en büyük fark kendi deneyimlerimizi seçmektir.

Bir yerden başlamalısın!

Bizleri adeta hantallaştıran alışkanlıklardan kurtulmanın en önemli noktası bir yerden başlamaktır. Mozart, Picasso, Kafka… Hepsi farklı şeyleri denemeye başladıklarında kendileri oldular.

İyi olmak için önce kötü olmaya hazır ol

İlk denemede başarılı olmak sanılanın aksine yaygın bir durum değildir. Yaptığımız işlerde başarılı olmak için önce pek çok kez denemek gerekiyor. Bu denemelerimiz olumsuz sonuçlanabilir ancak bizi başarıya götürecek olan başarısız denemelere karşın kaybedilmeyen cesaret ve özgüvendir.

O zaman ben ne yapmalıyım?

İçindeki cevheri keşfedebilmek için yapacağın en önemli şey denemektir. Peki, başlamakta zorlanıyor musun? O zaman senin için 20 yeni fikir…

1. Farklı bir dilde 10 cümle öğren

Yeni bir dil öğrenmek çok uzun bir yolculuktur. Ancak her yolculuk bir adımla başlar. Bu yolculuktaki adımımız ise yepyeni bir dilde yalnızca 10 tümce öğrenmektir. Bu dil İngilizceden İtalyancaya, İsveççeden Koreceye dek herhangi bir dil olabilir. Öğrendiğimiz 10 tümce sonrasında bu yepyeni dili öğrenmek senin için hâlâ heyecan vericiyse o zaman devam etmek gerekmektedir.

2. Daha önce hiç dinlemediğin bir müzik türünü dinle

Bugün bir farklılık yap ve daha önce hiç dinlemediğin müzik türlerini dene. Bu deneyim bambaşka insanlarla tanışmana olanak sağlayacak.

3. Günlük yazmaya başla

Yazmak belki de dünyanın en büyülü eylemidir. Kendi iç dünyanı keşfedilmen için günlük tutmaktan da iyi bir deneyim olamaz. Günlük tutmayı seversen, Bullet Journal bile deneyebilirsin.

4. Farklı bir tarif dene

En keyifli deneyimlerden biri de dünya lezzetlerini keşfetmek olmalı. Belki de daha önce hiç denemediğin bir lezzetin tutkunu olacaksın.

5. Resim yapmayı dene

Görsel algını ve el becerilerini geliştirebileceğin en önemli ilgi alanlarından biri resimdir. Çeşit çeşit tekniklerden birini kullanarak resim yapmaya başlayabilirsin.

6. Bitkilerinle ilgilen

Sakinliği seven biriysen toprakla uğraşmak tam sana göre bir aktivite. Bitkilerle uğraşarak stresten kurtulabilirsin.

7. Amigurumi yapmayı dene

Eğer el işi yapmaya yatkınsan düz örgüdense son zamanlarda popüler olan amigurumi yapmayı deneyebilirsin.

8. Müzik aleti çal

Müzik dinlemekten hoşlanıyorsan müzik aleti çalmayı da deneyebilirsin. Ukulele, gitar, yan flüt, keman, bateri veya piyano…

9. Hiç okumadığın türde bir kitap oku

Artık yeni bir türde kitap okumayı deneyebilirsin. Felsefe, bilim, kişisel gelişim…

10. Daha önce izlemediğin bir klasiği izle

Çevremizde adını sıkça duyduğumuz fakat henüz izlemediğimiz birçok film vardır. Şimdi bunları izlemeye başlayabilirsin.

11. Özgeçmişini yeniden düzenle

Yenilik illa hobiler ve ilgi alanları ile olmaz, kariyer ile de olur. En son ne zaman Linkedin hesabını güncelledin? Peki ya ne zaman özgeçmişini daha ilgi çekici bir hâle getirdin? Hiç mi? Belki de bugün tam sırası.

12. Uzun zamandır ilgini çeken bir konuyu araştır

Sürekli aklını kurcalayan, yanıtını merak ettiğin bazı sorular vardır. Şimdi onlara yanıt bulmak için araştırmanın tam zamanı. Kütüphaneler, kitapçılar, internet…

13. Hikâye veya şiir yaz

Şimdiye kadar hep okudun, sıra yazmaya geldi. Belki de önüne ne fırsatlar çıkacak?

14. Durma dans et

Bir sürü dans türü var. Birini seç, hem öğren hem de hareket etmeye başla.

15. Kendine bir YouTube kanalı aç

Bir telefon kamerası, ışık ve sevimli bir dekorla bir YouTube kanalı açabilirsin. Tek yapman gereken cesaret ve özgüvenini toplamak.

16. Çevrene duyarlı ol

“Benim elimden ne gelebilir ki?” deme. Karbon ayak izini azaltmak ve geri dönüşüme katkı sağlamak çok kolay. Metal pipet, kahve termosu ve cam şişe kullanarak tahmininden çok daha fazla yararlı olabilirsin çevreye.

17. Sokak hayvanları için bir şey yap

Sokak hayvanları için yapabileceğin bir şeyler olmalı. Soğuktan korunmaları için ev yapabilir ve sokağındaki hayvanları besleyebilirsin. Üstelik bu konuda çalışan topluluklara katılıp sosyalleşmeni artırabilirsin.

18. Sosyal medyadan uzak dur

Sürekli maruz kaldığın sosyal medyadan biraz olsun uzaklaşmak çok güzel bir başlangıç olabilir. Böylece içinden gelenleri duymak daha da kolaylaşır.

19. Pasif gelir elde etmeyi dene

Kısa sürede pasif gelir elde edebilmek için bu konuda okumalar yapmalısın. Buradan hareketle projeler hazırlayıp yola çıkabilirsin.

20. Online bir ders al

Geleceğine yatırım yapmanın en makul yolu kendini eğitmek olacaktır. Bunun en kolay yolu ise çevrimiçi eğitim programlarına katılmaktır. Buradaki eğitim sayesinde kendine yeni bir yol bulabilirsin.

Unutma çıktığın yol için değil, çıkmadığın yol için pişman olursun. Yola çıkarken sana destek olması için Karar Ver, Planla, Harekete Geç adlı kitabımı okumayı sakın unutma.

Sevgilerimle…

İlginizi çekebilir: Kendini geliştirmek isteyenler için ipuçları

Ayça Karaman Öğretim Görevlisi
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsünden mezun oldum. 2013 yılından beri halen Boğaziçi Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Üniversitedeki görevimin yanı sıra ... Devam