Yurt dışında rahat ve hesaplı seyahatin püf noktaları

Bu hafta sizlerle her ne kadar dolar ve euro başını alıp gitmiş olsa da gezme tutkunlarının yoluna devam ettiğini düşünerek, tam da bu dönemde hızınızı azaltmamanız için birkaç küçük tüyo vermek istiyorum.

Bu seyahatleri daha kolay ve rahat geçirebilmek için sizlere kendi yaptığım ufak taktiklerden bahsetmek istiyorum.

Sene içerisinde çok büyük bir zaman dilimimiz iş yerinde geçtiği için hepimiz tatil zamanlarımızın çok iyi hatta mükemmel geçmesine özen gösteriyoruz.  Özellikle de son dönemlerde artık daha çok yurt dışını tercih eder hale geldik, dünya görüşümüzü geliştirmek ve belki de değiştirmek için…

Hepimiz seçtiğimiz ülkeye gitmeden önce ufak tefek bile olsa araştırmalar yapıyoruz. Hangi noktadan başlayacağımıza, hangi müzelere gideceğimize, nerede yemek yiyeceğimize karar vermek için hepsini not ediyoruz ama aslında gezi öncesi araştırmalarımız yalnızca bunlarla sınırlı kaldığı için belki de yeterince verimli bir seyahate ulaşamıyoruz. O zaman bu seyahatleri daha kolay ve rahat geçirebilmek için sizlere kendi yaptığım ufak taktiklerden bahsetmek istiyorum.

1. Hava durumu kontrolü

Her ne kadar gittiğimiz mevsimi biliyor olsak da yine de gitmeden önce mutlaka kontrol etmekte fayda var. Artık hepimizin bildiği gibi ne mevsimler eskisi gibi keskin bir şekilde birbirinden ayrılıyor ne de karakteristik özelliklerini net bir şekilde gösteriyor. Yaz döneminde çok yağışlı bir döneme de denk gelebilirsiniz ve bu elbette ekstra masraf doğurabilir size, önceden yapacağımız bir kontrolle tedarikli gidebiliriz.

2. Ulaşım aracı seçimi

Burada ulaşım aracından kastım, ülkeye gideceğiniz uçak ya da yakın bir ülkeye geçişte kullanacağınız tren değil. Zaten bu noktalarda seçimimiz en uygun saatlerini ya da ücreti en uygun olanını rahatlıkla seçebiliriz. Benim bu noktada size tavsiyem, gideceğiniz ülkede gezmek istediğiniz noktaları harita üzerinden kontrol edip şehri metro, otobüs gibi şehir içi ulaşım aracı ile mi, yoksa adım adım yürüyerek mi gezeceğinize karar vermeniz yönünde. Hatta daha önce o ülkeyi gezen kişilere ait gezi yazılarına da göz gezdirirseniz bir fikriniz olacaktır. Ben bu noktada size yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim ki şehrin dokusunun en güzel bu şekilde hissedildiği kanısındayım.

Gezmek istediğiniz noktaları harita üzerinden kontrol edip şehri metro, otobüs gibi şehir içi ulaşım aracı ile mi, yoksa adım adım yürüyerek mi gezeceğinize karar verebilirsiniz.
3. Otel tercihi

Otel tercihi kişiden kişiye değişebilen bir karar olsa da şehri yansıtan hosteller her zaman daha mantıklı gelmiştir bana. Eğer sizin de kararınız bu yönde ise daha ucuz bütçeli bir tatil için en önemli adımlardan birini atmış olacaksınız.

4. Eczane

Hayat bu değil mi, olmaz olmaz. Ohhh uzun zamandır beklediğiniz tatildesinizdir işte. Her şey ne de güzel gitmektedir. Amaaa ta ta ta tammm… Uzun zamandır yüzünü göstermeyen migren gelip bulur ya da farklı bir kültüre ait yemekler mideniz bozar. Öncelikle ilk tavsiyem, elbette belli başlı ilaçlardan (örneğin ağrı kesici gibi) yanınıza almanız. Beklenmedik bir durum yaşanması durumunda da siz yine tedarikli olun derim. Gitmeden önce haritada kalacağınız otele, gezeceğiniz noktalara yakın bir iki tane eczaneyi mutlaka işaretleyin.

5. Yeme içme

Bu durum yine otel tercihinde olduğu gibi elbette sizin tercihinize bağlı ama daha hesaplı bir tatil hedefindeyseniz size yine kalacağınız otel çevresinde en yakın marketi önceden bulmanızı tavsiye ederim. En azından içecek, su, atıştırmalık gibi ihtiyaçlarınızı daha ucuz bir şekilde halletmiş olursunuz. Avrupa şehirlerinde bizim ülkemizde olduğu gibi çok fazla market ve bakkal bulmanız mümkün değil bu nedenle en azından otelinize yerleştiğinizde gezmeye başlamadan önce bulmanızı öneririm.

6. Bakım ihtiyaçları

Kalacağınız otelde çoğu zaman şampuan ve duş jeli olacaktır ama diş macunu ya da saç kremi her zaman bulunmayabilir. Bu nedenle artık her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz seyahat boy ürünlerden tedarik edebilirsiniz. Hatta seyahat boy plastik şişelerden alırsanız daha da iyi olacaktır. Böylece her gezinizde tekrar tekrar almak yerine bu şişelere kendi saç kreminizi ya da diğer ürünlerinizi doldurarak daha da rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

Daha önce o ülkeyi gezen kişilere ait gezi yazılarına da göz gezdirirseniz bir fikriniz olacaktır.

Benim seyahatlerde en çok dikkat ettiğim ve öncesinde hazırladığım minik püf noktaları bu şekilde eğer sizlerin de varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Ayrıca sizlerle yeni başladığım bir şeyi de burada paylaşmak isterim. Bundan sonra bu hafta yazdığım gibi püf noktaları ya da gezdiğim şehirlere dair bilgileri YouTube kanalımda da zaman zaman anlatıyor olacağım. Eğer “Okumak yetmedi bir de izlemek isterim” derseniz buradan ulaşabilirsiz.

Yollarda karşılaşmak dileğiyle.

 

İlginizi çekebilir: Dünyayı gezmek ve hayallerinizi gerçekleştirmek için para biriktirmenin yolları

 

 

Ceren Elitas
"Üç kelimeyle kendini anlatır mısın?" sorusu ile sınandığımız zor günlerden geçen biri olmamdan mütevellit kendimi anlatma konusunda antremanlıyım. Ama gel gör ki bu durum, ... Devam