Dünyayı gezmek ve hayallerinizi gerçekleştirmek için para biriktirmenin yolları

Eşyaları, sahip olduklarınızı bir kenara bırakıp yeni deneyimlerin, yeni tanışmaların ve yeni yerler görme heyecanının peşinden koşmanın vakti gelmedi mi? Hiçbirimizin bir hafta, bir ay daha yaşama veya hayallerini gerçekleştirme garantisi yok. Öyleyse sahip olduğunuz zamanın tadını çıkarıp, hayallerinizi ertelemeyin.

Bu cümleleri şimdiye kadar defalarca duymuş olabilirsiniz. Hatta bu durum sizi biraz sinirlendirmiş, “Her gün sabahtan akşama kadar çalışırken bunu nasıl yapabilirim ki” isyanlarına neden olmuş olabilir. Oysa sandığınız kadar zor değil. Hep görmek istediği yerlere gidip hayallerini gerçekleştiren insanlar sadece Instagram ünlüleri değil, buna emin olabilirsiniz. Eğer siz de hayallerinizin peşinden koşmak, seyahat etmek, yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız işte size birkaç yöntem:

1. Hayatınızı sadeleştirin

Birçoğumuzun hayattaki en büyük ödeme kalemlerinden biri kira. Peki gerçekten o eve ihtiyacınız var mı? Biraz daha küçük ve kirası daha uygun bir evde oturamaz mısınız? Küçük bir ev daha az fatura, daha az eşya ve daha az harcama demektir.

İlgili yazı: Seyahat tutkunlarının mutlaka bilmesi gereken 20 ipucu

2. Minimalist olun

Küçük bir evde yaşamak için eşyalarınızı da azaltmanız gerekir. Yeni kıyafet alırken gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını tekrar düşünün. Eğer televizyon meraklısı değilseniz, sırf salonda daha güzel duruyor diye daha büyük bir televizyon almayın. Yemeklerinizi evde kendiniz pişirin, böylelikle dışarıda yemek için para harcamayın. Sabahları evden çıkarken kahvenizi kendiniz yapın. Tüm bunlar size kendinizi baskılıyormuş gibi hissettirmesin. Minimalist yaşarken de kendinizi ara sıra şımartabilir, spa salonunda bir gün geçirebilir, masaj alabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan önceliklerinizi belirlemek ve buna göre yaşamak.

İlgili yazı: Hayat tarzıyla seyahati buluşturan 4 teker: Karavan

3. Para harcamadan eğlenmenin yollarını bulun

Para biriktirmek önceliğiniz olduğunda dışarıda yenen akşam yemeklerini, sinem biletlerini, alışverişi veya diğer masraflı aktiviteleri sınırlandırmanız gerekir. Ancak bunları sınırlandırırken, kendinize bedava eğlenceler bulabilirsiniz. Ormanda yürüyüşe çıkabilir, gittiğiniz plajda dalgalarla oynayabilirsiniz.

4. Sadece nakit ödeyebileceğiniz harcamalar yapın

Birçoğumuz bir noktada finansal bir tuzağa kapılıyoruz. Ev kirası, araba taksidi, kredi borcu derken büyük ödemeler yapıyoruz. Oysa sadece nakit olarak ödeyebileceğiniz harcamalar yaptıkça, para biriktirmenin kolaylaştığını göreceksiniz.

İlgili yazı: Hala seyahat edebileceğiniz 20 vintage uçak

5. Uzaktan idare edebileceğiniz bir işiniz olsun

Artık para kazanmanın tek yolu sabahtan akşama kadar ofiste bulunmaktan geçmiyor. Uzaktan yapabileceğiniz birçok iş var. Böylelikle hem hayallerinizi, yeteneklerinizi geliştirebilir hem de bunları gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan parayı kazanabilirsiniz.

Kaynak:
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!