Yunanistan krizine çözüm: Feta peynirli salata

Bugünlerde tüm dünya Yunanistan’ı konuşuyor. 30 Haziran akşamı IMF‘ye 1,6 milyar euro borcunu ödeyemediği için temerrüte düşen ülke, şimdi de referanduma kilitlenmiş durumda. 5 Temmuz günü yapılacak referandumda Yunan halkına “Eurogrup tarafından sunulan iki maddelik anlaşma teklifi kabul edilmeli mi?” sorusu yöneltilecek. Soru finansal gibi gözükse de hem Yunan halkı hem de Avrupa açısından “Yunanistan Euro Bölgesi’nde kalsın mı kalmasın mı?” sorusundan bir farkı yok.

Yunanistan için çözüm bulundu: Feta peynirli salata
Referandum ‘Yunanistan Euro Bölgesi’nde kalsın mı kalmasın mı?’ oylaması olarak görülüyor.

Durum böyle olunca son günlerde Yunanistan’da yaşanan gelişmeler sadece ülke halkını değil tüm Avrupa’yı yakından ilgilendiriyor. Tüm dünya Atina’nın geleceğine kilitlenmişken Londralı bir genç olan Thom Feeney konuya farklı bir çözüm getiriyor. Çözümün adı: Feta peynirli salata! Feeney, projesini şöyle anlatıyor:

“Yunan halkının ihtiyacı olan 1,6 milyar euro çok gibi görünebilir ama aslında her bir Avrupalı başına 3 euro demek. Londra’da bir bira parası bile değil.”

Yunanistan için çözüm bulundu: Feta peynirli salata
Yunanistan IMF’ye olan borcunu ödeyemediği için temerrüte düştü.

Bir çeşit kitle fonlaması (crowdfunding) olan bu kampanyaya katılmak isteyenler, IndieGoGo’da açılan kampanya sayfası üzerinden 6 euroya Feta peynirli salata, 10 euroya bir şişe uzo, 25 euroya bir şişe Yunan şarabı veya sadece 3 euroya Aleksis Çipras kartpostalı satın alabiliyor.

Yunanistan için çözüm bulundu: Feta peynirli salata
Kampanyada Feta peynirli salata 6 euro.

Geçmişte bu tür kampanyalar düzenleyip başarıya ulaşan örnekler de var, başarısızlıkla sonuçlanan örnekler de. Feeney’nin “Greek Bailout Funding” başlıklı kampanyasının geleceği henüz belli değil ancak ilk iki günde 140 bin euroya ulaşmayı başardı.

Kaynak:

L’ADN

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!