Yükselen trend: Van Life

iPhone 11 Ultra Geniş Açı özelliğiyle çekilmiştir.

“Van Life” son dönemde sosyal medya başta olmak üzere sık sık karşımıza çıkan, dünyada hızla yükselen yepyeni bir trend. İngilizce’de panelvan araçlar için kullanılan “Van” ve hayat anlamına gelen “Life” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bu yeni akımı bize, sosyal medyada Trail of Us ismi ile bilinen ve Türkiye’de Van Life’ın öncülerinden olan Burçin ve Erdi Vahid çifti 1,5 senelik deneyimlerine dayanarak kaleme aldı. Yazılarını iPhone 11 Pro’ları ile çektikleri gündelik yaşamlarından karelerle de süslediler. Hadi gelin neymiş bu Van Life bir de beraber göz atalım.

iPhone 11 akıllı HDR özelliğiyle çekilmiştir.
iPhone 11 akıllı HDR özelliğiyle çekilmiştir.

Van Life nedir?

Van Life, panelvan araçların karavana dönüştürülmesi ve tam zamanlı bu minik mobil evlerde yaşanması akımını anlatan, Amerika’da doğmuş oldukça yeni bir tanım. Bu tarz karavanlarda, standart yöntemlerden biraz daha farklı, ahşap ürünler ağırlıklı daha evsel tasarımlar kullanılıyor. Oldukça şık tasarlanan ve kullanıcılarına ev konforu sağlamayı amaçlayan bu araçların yükselişinde şüphesiz sosyal medya büyük rol oynadı. Hashtag Van Life etiketinin (#vanlife) yaratıcısı Amerikalı Foster Huntington’ın konu üzerine bir kitabı bile var. Zamanında bizim de bol bol ilham aldığımız bu kitap karavanımızın baş köşesinde duruyor.S

Geniş açı ön kamera ile çekilmiştir. 

Peki neden Van Life akımı hızla yükseliyor?

iPhone 11 Portre modunda çekilmiştir.

İnternet ve sosyal medyanın yayılmasıyla seyahat etmek ve yeni deneyimler yaşamak çok daha fazla insanın arzusu haline geldi. Tam zamanlı seyahat etmek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen milyonlarca insan, Van Life’ın sunduğu evinle seyahat etme fikrini yepyeni bir alternatif olarak gördü diyebiliriz. Bir yandan da hızla yayılan ofis dışı, freelance ya da internet üzerinden yapılabilen işler herhangi bir şehre ya da eve bağlı kalmadan hem seyahat edebilme, hem de çalışabilme imkanı sağlıyor.

iPhone 11 Ultra Geniş Açı özelliğiyle çekilmiştir.

Teknolojinin gelişmesiyle sahip olduğumuz bu değerlerin bizi sadeleşmeye itmesi her ne kadar ironik olsa da Van Life kısa zamanda dünya çapında ses getirir hale geldi. Birçok insan bu hayat tarzını benimseyerek sabit yaşamlarından vazgeçti. Elbette ki bu hayat tarzının tek çekici yanı bu minik evlerin harika görünmeleri de değildi. Van Life’ın seyahate kattığı birçok artı da bulunuyor.

Karavanla seyahatin artıları nelerdir?

Karavan, konaklama ve yeme içme giderleri gibi seyahatlerin en büyük iki bütçe kalemini kontrol altında tutmaya büyük fayda sağlıyor. Daha küçük modeller tercih ederek ve bisiklet ekleyerek şehir içi ulaşım masraflarını da minimuma indirebiliyorsunuz. Her gün yeni bir şehirde olsanız da kendi yatağınızda uyanabiliyor, kendi mutfağınızda yemek pişirebiliyor ve eşsiz manzaralara karşı sınırsız keyifler yapabiliyorsunuz.

iPhone 11 Portre modunda çekilmiştir. / iPhone 11 Ultra Geniş Açı özelliğiyle çekilmiştir.

Van Life’ın uzun süreli seyahat etmek isteyen kişiler için hem ekonomik, hem de daha az yıpratıcı bir seçenek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı nedenlerden biz de dünya turu hayaliyle çıktığımız bu yolda 1,5 senedir minik karavanımız Mars ile beraber ilerliyoruz.

Türkiye’de Karavan Yapımı

iPhone 11 akıllı HDR özelliğiyle çekilmiştir.
iPhone 11 akıllı HDR özelliğiyle çekilmiştir.

Biz tasarımda ve kullanılacak malzemelerde tam kontrol istediğimiz için Mars’ın tüm yapım sürecinde büyük rol oynadık. Her bir ürünün organik alternatiflerini bulabilmek için en ince ayrıntısına kadar araştırma yaptık. İç mimar bir arkadaşımızın yardımıyla kendimizi evimizde hissedebileceğimiz bir tasarım oluşturmaya çalıştık.

iPhone 11 Portre modunda çekilmiştir. 

Yapım sürecinin Türkiye’de bir miktar daha zor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak emek ve zaman harcamaya hazırsanız yapılabilir olduğu da kesin. Konu üzerine Trail of Us YouTube kanalımızda tüm deneyimlerimizi anlattığımız 16 videoluk bir seri var.

Yapım sürecini elbette hazır bir karavan alarak da atlatabilirsiniz.

Türkiye’de Van Life

Türkiye, güzel havası, sahilleri, muhteşem mutfağı, zengin tarihi ve doğası ile karavanla gezmenin çok keyif verdiği bir ülke. Karavan kamp alanları konusunda hala gelişmekte olsa da biraz iletişim ve güleryüzle her sorunu rahatça çözebiliyoruz. Geriye muhteşem manzaraların sınırsızca keyfini çıkarmak kalıyor.

iPhone 11 Portre modunda çekilmiştir.
iPhone 11 Ultra Geniş Açı özelliğiyle çekilmiştir.

*Tüm fotoğraflar iPhone11 Pro Max ile çekilmiş ve herhangi bir başka fotoğraf düzenleme uygulaması kullanılmadan iPhone’un native Photos uygulamasında düzenlenmiştir.

Trail of Us
Burçin ve Erdi Vahid çifti Türkiye’de #vanlife (karavanda yaşam) akımının öncülerinden. 2018 Temmuz ayında 6 senedir beraber çalıştıkları dijital medya sektöründeki işlerini bırakıp, tam ... Devam