Yüksek antioksidan özelliğiyle kırmızı biberin gücü adına!

Acı bir tada sahip olan kırmızı biber, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Acı biberin temel maddesi olan kapsaisin, anti-tümör etkisi gösterir, vücuttaki inflamasyonla savaşır ve bağışıklık sistemini destekler.

Kırmızı biberin faydalarının büyük çoğunluğu içindeki kapsaisin adlı maddeden geliyor. Kapsaisinin yağ yakımına yardımcı olduğuna ve kilo kaybı sağladığına dair çalışmalar var. Bu konuda çok daha net konuşabilmek için daha fazla insanla yapılan çalışmalara ihtiyacımız olsa da, yapılmış olan çalışmaların sonuçlarına göre; kapsaisin yemek sonrasında vücut sıcaklığınızı yükseltir, daha hızlı ve etkili yağ yakmanızı sağlar. Daha hızlı ve verimli kalori yakımı daha az yağ depolamak anlamına gelir. Geçtiğimiz yıllarda New York Times, kırmızı biber gibi baharatların kalori yakımını %8 artırabileceğini yazdı.

Kanser Araştırmaları Amerikan Derneğine göre, kırmızı biberin içindeki kapsaisin prostat kanseri tedavisine yardımcı olabiliyor

Ayrıca bazı çalışmalar, kapsaisinin iştahınızı bastırmaya yardımcı olabileceğini ve kilo kaybına yol açtığını ileri sürmüştür. Kırmızı acı biberler antioksidan, A ve C vitamini de içerir.

Prostat kanseri erkeklerde en sık karşılaşılan kanser türlerinden biridir. Daha çok çalışmaya ihtiyaç olsa da Kanser Araştırmaları Amerikan Derneği’ne göre kırmızı biberin içindeki kapsaisin, prostat kanseri tedavisine yardımcı olabiliyor; kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor ve onlarla savaşıyor.

Bütün faydalarından yararlanabilmek için, eğer herhangi bir mide-bağırsak rahatsızlığınız yoksa yemeklerinize kırmızı biber ekleyebilirsiniz. Size vereceğim tarifle, kırmızı biberi rahatça tüketebilirsiniz.

Bütün faydalarından yararlanabilmek için, eğer herhangi bir mide-bağırsak rahatsızlığınız yoksa yemeklerinize kırmızı biber ekleyebilirsiniz.
Yağ yakan kırmızı biberli yoğurt tarifi
  • 1 kase yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber
  • ½ elma rendesi
  • 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Bütün malzemeler karıştırılarak tüketilir. Ana öğün olarak tüketecekseniz içine 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğru beslenmeyle yağ yakımına yardımcı olun

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam