Youtube’de mutlaka takip etmeniz gereken en iyi 10 Yoga kanalı

Hem spiritüel, hem zihinsel, hem de bedensel gelişimi odağına alarak bütünsel sağlığımıza sayısız katkıda bulunan Yoga öğretisi, tüm dünyada Google’dan sonra en çok trafik alan Youtube’ta da son yılların en popüler konuları arasında yer alıyor. Kendi tecrübelerini, bilgi birikimlerini ve uygulamalı videolarını Youtube üzerinden milyonlarla paylaşan Yoga eğitmenleri ve yoga severler, beden odaklı Yoga pratiklerinin yanı sıra Yoga öğretisinin ayrılmaz bir parçası olan meditasyon ve nefes odaklı bilgilendirici ve ilham verici içerikleriyle de ön plana çıkıyor.

Kendi evinizin konforunda ve rahatlığında, günün herhangi bir saatinde pratiğinizi yapabileceğiniz gibi; farklı eğitmenlerle ve farklı yoga stilleriyle ilgili hem bilgi edinebileceğiniz hem de kendiniz için en uygun olan programları keşfedebileceğiniz pek çok farklı kanal bulunuyor. Tamamen ücretsiz içerikler sunan ve dünyanın hemen hemen her yerinden farklı Yoga topluluklarıyla bağlantı kurmanıza olanak veren Youtube Yoga kanallarından en beğendiklerimizi sizler için bir araya getirdik.

Yoga with Adriene

6,1 milyon abonesiyle Youtube’un en ilgi gören Yoga kanallarından biri olan Yoga with Adriene, kaliteli ve ücretsiz yoga derslerini takip edebileceğiniz, her seviyeye uygun içeriklerin bulunduğu bir hesap.
Farklı spor branşlarıyla ilgilenenlere özel içeriklerden kilo vermeye yardımcı Yoga hareketlerine, ağrıları azaltmaya yönelik Yoga videolarından günlük rutininize dahil edebileceğiniz akışlara her türlü amaca ve ihtiyaca yönelik içerikler sunan bu kanalda 10 dakikalık kısa akışlardan 1 saatlik kapsamlı programlara kadar yogaya dair tüm beklentinizi karşılayabilecek içeriklere ulaşabilirsiniz. Zorlu ve stresli geçen bir günün ardından zihinsel ve bedensel yorgunluğunuzu azaltmak için Adriene’in muhteşem enerjisinden ve videolarından faydalanabilirsiniz.

Welcome to Yoga With Adriene

Çetin Çetintaş

Türkiye’nin en çok izlenen Yoga kanallarından biri olan, Yoga eğitmeni Çetin Çetintaş’ın kanalında her seviyeye ve ihtiyaca göre farklı Yoga pratikleri bulabilmek mümkün. Özellikle her gün uygulayabileceğiniz elementler serisiyle son dönemlerde daha da popüler hale gelen bu kanalda farklı yoga akışları, Pranayama nefes egzersizleri ve meditasyon pratikleri de yer alıyor. Yoga felsefesini anlatan öğretici videoların yanı sıra Yoga Başlangıç Kursu gibi her adımı özenle detaylandırılmış, hem uygulama hem de teorik bilgi sunan içerikler de bu kanalda mevcut.

Suryanamaskar | Güneşe Selam (Türkçe Açıklamalı)

Body Positive Yoga

Body Positive Yoga, beden algısıyla ilgili kalıpları yıkan duruşuyla gelecek vadeden Yoga kanallarından biri olarak ön plana çıkıyor. Fiziksel görünümünüz ve beden algınızla ilgili endişeleriniz varsa, bu kanalın size çok iyi geleceğine eminiz. Amber Karnes tarafından kurulan bu kanal ‘büyük bedenler, gıcırtılı eklemler ve Yoga’ya yeni başlayanlar’ için söylemiyle Yoga yapmak için toplum tarafından dayatılan ‘mükemmel’ fiziklere sahip olmanız gerekmediğini vurguluyor.
Amber, Klasik Yoga akışlarının ve duruşlarının yanı sıra, büyük bedenlere sahip olan kişilerin Yoga yaparken dikkat etmesi gereken püf noktalarını, pozlara dair ipuçlarını, klasik Yoga duruşlarında nasıl uyarlamalar yapılabileceğini ve yoganın kendisini nasıl dönüştürdüğüne dair kendi duygusal yolculuğunu bizlerle paylaşıyor. Daha önce hiç yoga yapmamış olup yogaya başlamak isteyenlerin ve Yoga yapmak için yeterince ‘fit’ olmadığını düşünenlerin bu kanalı mutlaka incelemesini öneriyoruz.

45-minute Body Positive Yoga class with props

Ayşe Yoga Dynamics

Uplifers yazarlarından yoga eğitmeni Ayşe Kaya’nın Youtube kanalı Ayşe Yoga Dynamics, poz temelli akışlardan elementler serisine, haftalık ve aylık yoga challengelarından bütünsel sağlığı destekleyici yoga derslerine oldukça geniş bir çeşitlilikteki yoga içeriklerinden oluşuyor. Nefes ve meditasyon egzersizlerinin yanı sıra head stand gibi zorlayıcı pozları da aşama aşama anlatan Ayşe Kaya’nın kanalında kendinize uygun pek çok farklı pratik bulabilmeniz mümkün.

21 Gün Hanumanasana § Samakonasana Challenge! | Full Bacak Açmaya Giden Yol | Ayşe Kaya İle Yoga

Yoga by Candace

Candace Moore, oldukça donanımlı bir yoga eğitmeni olmasının yanı sıra, bir yazar ve wellness ürünleri üreten Mantra Box isimli markanın da kurucusu. 300 bine yakın abonesi ve 500’den fazla videosuyla bu kanal, izleyicileriyle Yoga videolarının yanı sıra sağlıklı yaşam ipuçları da paylaşıyor. Dolayısıyla Yoga’yı sadece bir beden pratiği olarak görmenin ötesinde, Yoga felsefesini yaşamınızın her alanına entegre etmek istiyorsanız bu kanalı mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Candace’in rahatlatan ve dinlendiren ses tonuyla pratiklerinizin sonunda kendinizi çok daha rahatlamış hissedeceğinize eminiz.

23 Minute Yoga for Hips

Yoga with Tim

Tim Sensei, yogayla tanışana kadar kilo, özgüven ve negatif benlik algısı gibi problemleri olan ve bu döngüyü yogayla kırmayı başarmış, donanımlı bir yoga eğitmeni. Özellikle Yoga’ya yeni başlayacak olanların süreç boyunca karşılaşabilecekleri zorluklara değinen ve bu zorlukların basit adımlarla nasıl aşılabileceğine dair uygulanabilir çözüm önerileri sunan bu kanal, yeni başlayanlar için de son derece ilham verici.

The Total Body Yoga Workout Challenge Day 1

Yoga with Kassandra

Kanadalı Yoga eğitmeni Kassandra, Yin Yoga konusunda uzmanlaşmış, ‘Yin Yoga ile Dengeyi Geri Kazanma’ kitabının yazarı ve sertifikalı bir yoga eğitmeni olarak 10 yılı aşkın süredir bilgi birikimini izleyicileriyle paylaşıyor. Farklı yoga pozları ile vücudun her bölgesini esnetmeye yönelik özel hareketler sunan, oldukça geniş bir video kütüphanesine sahip bu kanalda sadece Yin Yoga değil, Power Yoga, Restorative Yoga ve Hatha Yoga uygulamaları da bulabilmeniz mümkün.
Yoga with Kassandra egzersiz programlarına, yoga tarzına, hedefe, seviyeye ve süre uzunluğuna göre gruplandırılmış videolardan oluşan farklı oynatma listeleriyle aradığınız her şeyi kolayca bulmanıza da olanak veriyor.

10 min Morning Yoga Full Body Stretch

Purple Valley Ashtanga Yoga

Yoga’da pozlardan ve akışlardan çok nefes egzersizleri arayanlar için nefes odaklı Yoga pratikleri sunan Purple Valley Ashtanga Yoga kanalı, adından da anlaşılabileceği gibi nefesin pozlarla senkronize edilmesini odağına alan Astanga Vinyasa Yoga pratiklerine yer veriyor. Diğer kanallara göre daha ileri seviye, hızlı tempolu ve yoğun egzersizler içeren videolarda dünyanın en iyi Yoga eğitmenlerinin derslerini bulabilirsiniz. İleri seviye egzersizlerin yanı sıra başlangıç seviyesine uygun derslere de yer veren kanalda detaylı açıklamalarla zenginleştirilmiş pratiklerden kendiniz için uygun olabilecekleri deneyebilirsiniz.

Mastering Tic Tocks | Ashtanga Yoga

Cihangir Yoga

Türkiye’nin en iyi yoga eğitmenlerini bir araya getiren yoga stüdyosu Cihangir Yoga’nın Youtube kanalı, pandemi döneminde evden yapılabilecek Yoga derslerini ücretsiz olarak erişime açmasıyla gönüllerde yer edinmişti. Evinde Yoga stüdyosu atmosferi yaratmak isteyenler için her seviyeye uygun yoga derslerini, kendi eğitmenlerinin anlatımları ve yönergeleriyle zenginleştiren Cihangir Yoga’nın Youtube kanalını; Çocuk Yogası ve Yin Yoga gibi farklı yoga türlerini deneyimlemek isteyenler inceleyebilirler.

Çocuk Yogası – 23 Nisan Özel ~ Cihangir Yoga – Gökçe Akyıldız

Spirit Voyage

Spirit Voyage, bedensel pratiklerden çok Yoga’nın spiritüel ve felsefi öğretilerine odaklanan bir Youtube kanalı olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Yoga öğretisinin 8 basamağında yer alan tüm öğeleri kapsayan ve manevi gelişimi odağına alan bu kanalda aynı zamanda diğer kanallarda pek de rastlayamayacağınız, enerji bedenine odaklanan Kundaini Yoga pratiklerini de bulabilirsiniz.
Özellikle meditasyon ve nefes egzersizlerinize eşlik edecek muhteşem müzik videolarının da yer aldığı bu kanalda, ruh-zihin-beden bağlantınızı güçlendirmek için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulabileceğinize eminiz.

Ajeet – When She Rises [Official Lyric Video]

İlginizi çekebilir: Evde yoga: Kendinize uygun yoga dersini bulabilmeniz için 6 video önerisi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!