Evde yoga: Kendinize uygun yoga dersini bulabilmeniz için 6 video önerisi

Yoga yaparak hayatında daha mutlu ve huzurlu olabilirsin. Aşağıda senin için uygun olan Yoga dersini bulabilirsin.

1- Evde kendi başına Yoga’ya başlamak isteyenler için 3 videodan oluşan “Evde Yoga Başlangıç Serisini” 1 ay boyunca düzenli olarak her gün uygulayabilirsin. Bu dersler hiç Yoga bilmeyenler için hazırlanmıştır. Bu seriyi düzenli uygulayarak evinin konforunda Yoga yapabilirsin. Dersin içerisinde, duruşlara nasıl girebileceğin ve nelere dikkat etmen gerektiğin detaylı olarak anlatılıyor. Ayrıca derslerin sonunda Pranayama (nefes) ve Meditasyon çalışmaları ile kapsamlı bir Yoga dersi seni bekliyor.

Playlist: Evde Yoga Başlangıç Serisi

2- Bel ağrısı sorunu yaşıyorsan muhtemelen bel bölgesindeki kaslarını güçsüz ve hareketsiz bırakmışsındır. Bel kaslarını güçlendirmek ve esnetmek bel ağrısı terapilerinin ana hedeflerindendir. Bel kaslarını güçlendirerek esnetmek için bir aşağıdaki çalışmayı yapabilirsin. Ayrıca bel ağrısına sebep olabilen komşu bölgeleri de çalıştırarak bütünsel bir yaklaşımı olan aşağıdaki dersi, her gün düzenli olarak yapabilirsin.

Bel Ağrısı için Yoga ( Her yaş ve seviyeye uygun )

3- Her gün masa başında uzun saatler oturarak çalışıyorsan ve oturmaktan kaynaklı boyun omuz sırt ve bel ağrıları yaşıyorsan, masa başından kalkmadan, hızlıca uygulayabileceğin, sana iyi gelecek masa başı yogası yapabilirsin. Masa başında kendine kısa bir vakit ayır ve rahatla. Bu aktif kısa mola sayesinde daha verimli çalışabileceksin.

Playlist: Masa Başında Yoga

4- Her sabah düzenli olarak yapabileceğin ve güne canlı, dinamik bir şekilde başlayabileceğin sabah Yogası dersini yapabilirsin. Bedenini uyandırmak için bu kısa akışı uygulayabilirsin. Özellikle çok vakti olmayan kişiler sabahları bu dersleri hızlıca yapabilir.

Playlist: Sabah Yogası

5- Nefes ve Meditasyon çalışmaları ile bedenini ve ruhunu rahatlatabilirsin. Özellikle çok stresli bir hayatın varsa bu çalışmaları uygulamak stresini azaltıp seni rahatlatacaktır.

Playlist: Nefes (Pranayama) ve Meditasyon Çalışmaları

6- Birçok kadın için menstruasyon (regl) dönemi ve bazen de öncesindeki günler, yaşanan sancı, kramp veya keskin tarzda ağrılar ve gerginlik hissinden dolayı kabus gibi geçebiliyor. Bu rahatsızlığa sebep olabilecek altta yatan başka bir sorunun olmadığı tabloya “Primer Dismenore” adı verilmektedir. Primer dismenore genç kadın popülasyon arasında en yaygın jinekolojik sorun olarak başı çekmektedir. Eğer sen de regl dönemlerini daha rahat ve kaliteli geçirmek istiyorsan yogayı deneyebilirsin. Denemek isteyenler aşağıdaki, regl dönemi ve öncesinde rahatsızlık hissettiğiniz zaman diliminde yapabileceğiniz yarım saatlik yoga dersini uygulayabilirsiniz.

30 Dakika | Menstrüasyon (Regl) dönemi için Rahatlatıcı Yoga Akışı

İlginizi çekebilir: Karantina günlerinde yoga yapmak için 9 sebep

Burak Ayhan Yoga Eğitmeni
1987 yılında, Akdeniz'in sıcakkanlı şehri Mersinde gözlerini dünyaya açan Burak, kendi kişisel öyküsüne başlamış. Herkes gibi kendi öyküsünün kahramanı olan bu şahıs, üniversitede tıp ... Devam