Yoğurt deyip geçmeyin: Yoğurt ile yapabileceğiniz hem tatlı hem tuzlu lezzetler

Özellikle ara öğünlerimizde sıklıkla tercih ettiğimiz yoğurdu tek başına yemektense hem besin değerini artırmak hem de daha besleyici olmasını sağlamak için genellikle birkaç besinle beraber tüketmekte fayda vardır.

Bu tamamlayıcı besinlerden kısaca bahsedelim…

Chia tohumu 

Genellikle süte veya yoğurda yakıştırdığımız chia tohumu yoğurtla beraber oldukça doyurucu bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda omega 3 içerdiğinden dolayı bitkisel kaynaklı omega 3 diyebiliriz kendisine. Antioksidan açısından da zengin olduğu için vücudu serbest radikallerden arındırır ve daha sağlıklı bir cilde de sahip olmamıza destek olur.

1 kase yoğurda 3 tatlı kaşığı kadar ekleyip en az 1 saat kadar içinde bekletip ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Yağlı bir besin olduğundan fazla tüketimi de kilo kontrolü açısından tehlikelidir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı güçlü bir antioksidan kaynağı olmakla beraber içerisinde bulunan yağlar metabolizmada yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda oldukça antibakteriyel olduğundan vücudu ve bağışıklık sistemimizi korumada destek sağlar. 1 kase yoğurda ara öğünde 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyerek sade bir şekilde tüketebilirsiniz.

Kırmızı pancar

Yine hem kilo vermede, hem bağışıklık sistemini desteklemede vazgeçilmez bir besin olan kırmızı pancar da yoğurda en çok yakışan besinlerden birisidir. Bağırsakları temizleme ve kilo verme konusunda olumlu sonuçlanan birçok çalışma yapılmıştır. Faydaları saymakla bitmeyen kırmızı pancarı da ister haşlayarak yoğurdumuza ekleyebilir ya da yoğurtla beraber blender’dan geçirip tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Hem yüksek lif kaynağı olması, bağırsaklar için faydalı olması, hem de tokluk sağlaması açısından ara öğünlerimizin vazgeçilmezidir. Protein açısından ve beta glukan açısından da zengin bir kaynaktır.

Bu özelliği ile birlikte kan şekerini de dengeleme özelliği vardır. Sindirim sistemimizi düzene sokar ve diğer öğüne kadar gelebilecek olan tatlı krizlerine karşı bizi kontrol altına alır. 3 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi bir ara öğünde yoğurt kasemizi tamamlamak için yeterli olacaktır.

Muz

En pratik yoğurt dostu besinlerden birisi de muzdur. Mutluluk veren besinler dediğimizde aklımıza gelen besinlerin başında gelir. Bu özelliği de içinde bulunan triptofan proteini sayesindedir. Aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içerdiğinden vücudun elektrolit dengesini de düzenler, sindirim sistemi bozukluklarında, ödem problemlerinde tercih edebilirsiniz. Özellikle regl öncesi dönemde gelen tatlı krizlerinde ve ruh halini düzenlemede muzdan yararlanabiliriz.

1 kase yoğurda 1 orta boy muz, biraz kakao ya da tarçın ekleyerek ara öğünümüzü lezzetli hale getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kış sofralarına mor çok yakışıyor: Mor lahananın faydaları

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam