Kış sofralarına mor çok yakışıyor: Mor lahananın faydaları

Mor lahana, Brassica bitki cinsine aittir. Bu grup, brokoli, Brüksel lahanası ve lahana gibi besin açısından yoğun diğer sebzeleri de içerir. Yeşil lahana gibi bir tadı vardır. Bununla birlikte, mor lahana daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı bir kalp için de daha faydalıdır. 

Mor lahananın ayrıca iltihabı azalttığı ve belirli kanser türlerine karşı koruduğu düşünülmektedir. Dahası, çiğ, pişmiş veya fermente edilmiş şekilde tüketilebilir. Ayrıca çeşitli yemeklere de ekleyebilirsiniz.


Fotoğraf: yemek.com

Mor lahananın kalorisi düşüktür, iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, A, C, K ve B6 vitamini açısından da zengindir. Ayrıca az miktarda diğer vitamin ve mineralleri de içerir. Aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir. Kalp hastalıkları riskinizi azaltabilecek yararlı bitki bileşikleri olan zengin bir antosiyanin kaynağıdır.

Mor lahana, sağlıklı kemikler oluşturmak ve korumak için gerekli olan C ve K1 vitaminleri bakımından zengindir; ayrıca daha az miktarda da olsa kalsiyum, manganez ve çinko gibi kemiklere yarar sağlayan diğer besinleri de içerir.

Vücudunuzu belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabilecek sülforafan ve antosiyaninler gibi yararlı bileşikler içerir. Bununla birlikte, bu etkileri tam olarak söyleyebilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özellikle günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan bağırsaklar için de faydalıdır; iltihabı azaltarak, bağırsak lezyonlarını önleyerek ve ülserleri tedavi ederek fayda sağlar.

Daha birçok yararını sayabileceğimiz kırmızı ya da mor lahana dediğimiz gıda, diyetimizde kesinlikle bulunması gereken, özellikle bu soğuk havalarda immün sistemimizi kuvvetlendiren ve destek sağlayan mucize bir besindir. 

İlginizi çekebilir: Kış aylarında sağlığınızı korumak için beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Hanife Kara Diyetisyen
Diyetisyen Hanife Kara, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Üniversitede aldığı eğitim süresince birçok kamu ve özel sağlık kuruluşunda uzun ... Devam