Yoga demans hastalarının hafızalarına iyi geliyor

Yoga insanların genel sağlığına sayısız faydası olan, ruh halinden enerji seviyelerine ve ağrılara kadar birçok şeye iyi gelen bir disiplindir. Ancak bu özellikleri birçok kişi tarafından bilinen yoganın demans ve Alzheimer hastalarına  ve hatta bu hastalarla ilgilenenlere  de yardımcı olduğu pek bilinmiyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada birlikte denenen yoga, tai-chi, gigong ve meditasyon gibi farklı yöntemlerin hastaların ruh hali ve hafızalarına olumlu etkisi gözlemlendi. Yaşları 52 ile 86 arası değişen, ilk ve orta seviyedeki demans hastalarının haftada iki kere basit esneme ve nefes gibi yorucu olmayan egzersizlere katılması sağlandı. Yapılan gözlemlerde, hastaların bir sonraki hareketi tahmin etme ve hatta bazı hareket dizilerini hatırlama yetilerinin arttığı fark edildi.

demans
Yoga, demans hastalarının hafızalarına ve ruh hallerine iyi geliyor.

Çalışmaya katılan hastaların çoğu, 6 hafta süren egzersiz seanslarını sevdiğini dile getirirken, bazıları rahatlama egzersizlerinin ardından kendilerini daha iyi hissettiğini ifade etti.

İlginizi çekebilir: Zihninizi rahatlatmak için uygulayabileceğiniz 8 yoga pozuhttps://www.uplifers.com/zihninizi-rahatlatmak-icin-uygulayabileceginiz-8-yoga-pozu/

Yoga demanslı hastalarla ilgilenen bakıcılar için de etkili

Çalışmaya başkanlık eden, İngiltere’nin Teesside Üniversitesi’nden araştırmacı Yvonne J-Lyn Khoo, hastaların ve onlarla ilgilenen bakıcıların bu etkinliği birlikte yapabileceğini ifade edip ekliyor:

“Hastaların, bakıcılarının da bu etkinliğe katıldığını görmeleri, onlarda güven yarattı ve sosyal iletişimde bulunmalarını sağladı. Öte yandan demanslı hastaların egzersiz yapmadıkları veya yapamayacaklarına dair bir algı mevcut. Ancak bizim bulgularımız bunun doğru olmadığını söylüyor.”

İstatistiklere göre ABD’de her 67 saniyede bir hastaya demansın en yaygın şekli olan Alzheimer teşhisi koyuluyor ve 5 milyondan fazla Amerikalı, hafıza ile ilgili hastalıklardan mustarip. Türkiye’de ise Alzheimer’lı hasta sayısı 2014 verilerine göre 400 bin.

İlginizi çekebilir: Hafızanızla ilgili endişelenmeniz gereken belirtiler

Kaynak: 

naturalnews.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!