Yiyecekleri çöpe gitmekten kurtaran pratik ve lezzetli yöntemler

Tüketim çağının en acımasız uygulamaları yemek sektörüne ait. Marketlerden, restoranlardan çıkan yiyeceklerin gün sonunda çöpe gittiği bir dünyada yaşıyoruz. Belki bu çapta bir israfın önüne geçemeyiz ama evimizde attığımız küçük adımlarla onun parçası olmaktan uzaklaşabiliriz. Üstelik bunun için çok uzağa gitmeye de gerek yok. Annenizin ev ekonomisini nasıl döndürdüğünü hatırlıyor musunuz? Yoktan var ettiği yemekleri, tatlıları… Bizim tavsiyelerimizin yanı sıra ondan da yardım alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dışarıda yemek yerken asla sipariş etmemeniz gereken yiyecekler

çöpe giden yiyecekler
Mutfakta attığımız küçük adımlarla yemek israfını önleyebiliriz.
Alışverişinizi düzenleyin

Yapabiliyorsanız günlük, yapamıyorsanız da haftalık alışverişler yapın. Toplu aldığınız gıdaların kullanım tarihlerine dikkat edin, değerlendirebileceğiniz çeşitli tarifleri düşünerek sepetinize ekleyin. Bu nedenle alışveriş yaparken gördüğünüz her yiyeceğe almamaya özen gösterin. Bunu engellemek için markete aç gitmemenizi öneririz, çünkü acısı hem kasada hem de evde çıkacaktır. Ayrıca haftalık yemek planı yapmak ve alışveriş listesini buna göre çıkarmak hayat kurtaran bir çözüm.

Alışverişi atlattık, şimdi sıra doğru şekilde saklamaya geldi. Nelerin buzdolabında nelerin dışarıda tutulduğuna dikkat edin. Bunun için markette aldığınız bölümü hatırlamanız yeterli. Örneğin patates, soğan gibi şeylerin buzdolabına girmesine gerek olmaz. Buzdolabını yerleştirirken bunu dikkate alın ve elinizdeki tüm malzemeyi görecek şekilde, hatta çabuk tüketilmesi gerekenleri öne alarak yerleştirin.

İlginizi çekebilir: Yeme alışkanlıklarınız kilo almanızı nasıl etkiliyor?

Bütün bunlara dikkat ettiğiniz halde bazı şeylerin gözden kaçması veya planlar farklılaşması kadar doğal bir şey yok. Bu yüzden aşağıda bozulmaya yüz tutmuş şeylerle yapabileceklerinize yer verdik:

Meyveler

Bozulmaya başlayan meyveleri reçel veya marmelat haline getirin. Ya da geniş bir Pazar kahvaltısında krep tarifini zenginleştirmede kullanın. Aynı şekilde kek malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca muz gibi, olgunlaştıkça rengi çekiciliğini kaybeden meyveleri hemen yargılamayın. Bu onların en lezzetli hali olabilir. Hatta muzla yapılan birçok tatlı tarifinde en lezzetli sonuç bozulmaya yüz tutmuş olanlardan çıkar.

Sebzeler

Bozulmaya yüz tutan sebzeleri değerlendirmek yaygın bir yaklaşım değil. Halbuki çok kolay bir yolu var: turşu.  Birçok şeyin turşusunun kurulduğunu biliyoruz. Sebzeleriniz yumuşamaya başladığında ve kullanmak istemediğinizde onları kolay turşulara çevirin.

Yeşilliklerin yumuşaması sizi korkutmasın. Maydanoz gibi otlar yarım bardak suyun içinde tekrar canlanacaktır. Tek yapmanız gereken saplarını bir santim kesmek. Aynı mantıkta, kıvırcık gibi yeşilliklerin buzlu su yardımıyla kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunu farklı sebzelerle de deneyebilirsiniz.

Artan yemekler harika birer sandviç malzemesidir

Özellikle etli yemekler arttığında ve tekrar kalabalıkla yenmeyecek kadar az olduğunda onları leziz sandviçlere çevirebilirsiniz. Bunun için etleri ve diğer sebze parçalarını yemekten ayırın ve dilediğiniz şekilde doğrayıp taze sandviç malzemeleriyle bir araya getirin.

Ayrıca az kalan sebze yemeklerinden nefis omletler çıkartabilir ya da domates sosu ile birleştirerek makarna sosu elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en pahalı yiyecekleri

Kaynak:

upworthy.com

greatist.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!