Yılbaşında batıl inançlar uzaya çıkıp arşa yükseliyor

Sanıyoruz ki insanlar yılbaşında tüm senenin verdiği ağırlığı üzerlerinden atabilmek, yeni senede binbir türlü talihsizlikten korunmak için her yola başvuruyorlar. Batıl inançlar da bunlardan bir tanesi, hatta belki de son çareleri.

İşte insanların yeni senede kendilerini garantiye almak için kullandığı bazı batıl inançlar:

Gece yarısında birini öpmek

Özellikle filmlerde görmüşsünüzdür, saat tam 12’yi vurduğunda biri öpmek adettendir. Bunun da nedeni yıl boyunca aşkı garantileyebilme inancı.

Depoları doldurmak

Bazı inançlarda dolapları, cüzdanları hatta arabın benzinini doldurmak bile, bir sonraki senenin bereketli geçmesine işaret eder.

depolamak

Faturaları ödemek, hesapları kapatmak

Yine aynı şekilde faturaların tamamını ödemek, borçlu kalınan hesapları kapatmak da yılbaşında uğur getirmesi öngörülen inançlardan bir tanesi.

Sağ ayakla giriş yapmak

Evet, özellikle bizim ülkemizde her alanda kullanılan bu inanç, insanın sağ ile giriş yaptığı her yere uğur getireceği kanısındadır. Kimi kültürlerde şaşı insanların, düz tabanlıların ve kaşları birleşik olanların sağ ayakla giriş yapmasının uğursuzluk getirdiğine inanılır.

Hiçbir şeyin atılmaması

Bizim kültürümüzde pek görülmese de yurtdışında bazı ülkelerde yılbaşı günü çöp dahil hiçbir şey atılmıyor. Buna halıyı silkelememek de dahil!

Yemekler

Nar, tahıl çorbası, hindi gibi bereket getireceğine inanılan yemekler yılbaşında daha çok tercih ediliyor.

nar

Kırmızı iç çamaşırı

Kırmızı iç çamaşırı giymek, özellikle İtalya gibi ülkelerde fazlasıyla ciddiye alınıyor. Kırmızının bolluk ve bereket rengi olduğuna inanırlarken, meleklerin de onları yeni yıl içinde  koruduklarını düşünüyorlar.

 

Kaynak:

snopes.com

athenplus.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!