Yıl boyu sürdürmeniz gereken yaz alışkanlıkları

Her yaz, sıcak havalarda dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili birçok şey öğreniyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Fakat bu sağlıklı alışkanlıklar arasında biz farkında olmasak da yıl boyu sürdürmemiz gerekenler de var:

İlginizi çekebilir: Hemen şimdi sağlıklı yaşamaya başlamak için atmanız gereken 6 adım

  • Mevsimindeki ürünleri depolayın

Mevsiminde sebze ve meyve yemek, yediklerinizden daha fazla tat almanızı sağlar. Bu yüzden yazın domatesi depoladığımız gibi, mesela sonbaharda bal kabağı, elma, Brüksel lahanası gibi yiyecekleri depolamak da daha lezzetli yiyecekler yememizi sağlayacaktır.

yaz
Mevsiminde sebze ve meyve yemek, yediklerinizden daha fazla tat almanızı sağlar.
  • Hareket edin

Güneşli yaz günleri sizi oturduğunuz yerden kaldırıp dışarı çıkmaya, dolayısıyla gün içinde daha fazla hareket etmeye teşvik etmiş olabilir. Fakat daha fazla hareket etmek için dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. Soğuk kış günlerinde de evde basit hareketler yapabilir veya ofisinizin etrafında birkaç tur atabilirsiniz.

  • Güneş kremi kullanın

Güneş ışınlarının en güçlü olduğu mevsimin yaz mevsimi olduğu doğru. Ancak cildiniz, diğer mevsimlerde de güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyor. Tabi ki yazın plajdaki kadar sık ve yoğun uygulamak zorunda değilsiniz, ancak biraz korunmak yine de iyi fikir.

  • Güneş gözlüğü takın

Cildinizi olduğu kadar gözlerinizi de güneşten korumalısınız. Bu sizi katarakt, sarı nokta hastalığı ve göz duvarı kanserinden koruyacaktır.

  • Bol su için

Hepimiz su içmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, ve kabul edelim buna genellikle yaz mevsiminde daha fazla dikkat ediyoruz. Ancak hava sıcaklığı düştüğünde her ne kadar canınız sıcak havalardaki kadar istemese de vücudunuzu susuz bırakmamanız önemli.

  • Sivrisineklere karşı korunun

Sivrisineklerin neden olduğu Batı Nil ve Zika virüsünden kaynaklanan hastalıklar ne yazık ki şaka değil. Dolayısıyla yazın sivrisineklere karşı aldığınız önemlerin aynısını sonbaharda da uygulamanız gerekiyor. Sivrisineklerin ısırdığı yeri kaşımamanız gerektiğini de unutmayın.

  • Su sporlarını deneyin

Spor salonlarındaki kapalı yüzme havuzları bunun için ideal. Yarım saatlik bir yüzmenin ortalama 230 kalori yaktığını düşünürsek, kesinlikle denemeye değer.  Yüzme konusunda çok deneyimi olmayanlarda suda aerobik ve zumbayı deneyebilirler.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşam sırları

Kaynak:

huffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!