Hemen şimdi sağlıklı yaşamaya başlamak için yapmanız gereken 6 şey

sağlıklı yaşam

Söz konusu “daha iyi yaşamak” olduğunda hiçbir zaman geç değildir! Hele hele an itibariyle içinizde “Artık daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmeliyim” cümlesini söylüyorsanız harekete geçmenin tam sırası demektir.

“Sağlıklı yaşam”la ilgili onlarca farklı mitin adeta bilgi nehirleri olup aktığı bir dönemde yaşarken öncelikle kendinize sormanız soru şu olmalı: “Nedir bu sağlıklı yaşam?”

Sağlıklı yaşam elbette yediklerinize dikkat etmekten ve biraz egzersiz yapmaktan ibaret değil. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı sağlık tanımı “fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hali” olarak literatürde yerini alıyor. Bu yüzden sağlıklı yaşama adım atarken ilk iş, kendinizi bir bütün olarak kabul edin ve sizin için sıraladığımız 6 motivasyon tüyosunu uygulayın!:

Yogayı ve nefes almanın gücünü keşfedin

Doğru ve verimli nefes almak, hücrelerinize sağlık aşılamanın en kolay ve rahatlatıcı yoludur. Bu yüzden nefesinize odaklanmayı ve doğru nefesler almayı öğrenin. Bu noktada yoga size yardımcı olabilir. Bedensel ve mental konsantrasyon içerdiği için yoga yaparken nefesinizi kontrol ederek eğitebilirsiniz.

Özellikle açık havada ve bol oksijenli yerlerde yapacağınız bol nefesli küçük yoga seansları, 3-4 hafta içinde kendinizi daha zinde hissetmenize ve cildinizin adeta parlamasına yardımcı olur.

Meditasyon yapın ve zihninizi boşaltın

Buddha’ya sorarlar: “Meditasyon yapmak size ne kazandırdı?” Buddha “Hiçbir şey!” diye cevap verir. “Meditasyon bana sadece kaybettirdi. Mesela anksiyete, depresyon, güvensizlik ve ölüm korkusunu…”

Düzenli meditasyon yapmak zamanla aklınızda dönüp duran olumsuz düşüncelere hükmedebilmeyi ve bunları pozitif düşüncelerle doldurmayı öğretir. Pozitif düşünmek iste uykunuzdan, sindirim sistemine; sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar her yerinize iyi gelir!

Egzersizleriniz düzenli olsun

Ne kadar yaptığınız önemli değil, isterseniz spor salonunda 2 saat geçirin isterseniz yarım saat tempolu yürüyün, hangi sportif aktiviteyi yaparsanız yapın tutarlı ve disiplinli olun. Çünkü tekrarlanan bu egzersizler, kas hafızanızı ve kan akışınızı harekete geçirir.

Sağlıksız şeyler yemeyi bırakın

Klişeleşmiş ve sürdürülmesi neredeyse imkansız olan diyetlere başvurmak yerine yeme – içme ile ilgili bir felsefe benimseyin. İşlenmiş gıdalardan, şekerden ve unlu ürünlerden uzak durarak sağlıklı yaşam için gereken ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız. İşin sırrı doğal ve dengeli beslenmede!

Ayrıca günlük su tüketiminizi de gözden geçirmeniz şart. Erkeklerin günde ortalama 3,7, kadınların ise günde 2,7 litre su tüketmesi öneriliyor.

Rutin doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin

Ne kadar sağlıklı olursanız olun, aile hekiminizi yılda 2 defa ziyaret etmeyi unutmayın. Kan değerleri, tansiyon ve kilonuzu daima ölçtürün ve kayıt altında tutun. Eğer genetik bir yatkınlığınız ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun size önerdiği tedavi / kontrol takvimini asla aksatmayın.

İş – özel yaşam dengesini bulun

Kendinizi bütünsel olarak sağlıklı ve mutlu hissedebilmek için öncelikle iş hayatınızla özel yaşamınız arasındaki dengeyi sağlamalısınız. Uzun ve yorucu çalışma saatleri bazen gerekli olsa da, kendinize küçük ve keyifli molalar vermediğinizde bu durumun sağlığınızı ve sosyal ilişkilerinizi bozabileceğini bilmelisiniz.

 

 

Kaynak:

pickthebrain.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!