YenidenBiz Derneği ile ilham veren kadın hikayeleri: Yeliz Demirkan

Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin.

Paulo Coelho

Çalışan kadınların ülke ekonomisinin büyümesine olan katkısını önemseyen YenidenBiz Derneği, iş hayatına ara vermenin bir hak olduğu kadar; yeniden işe başlamanın da her kadının doğal bir hakkı olduğuna inanıyor. Nitelikli kadınları tekrar işgücüne kazandırmak üzere yola çıkan sosyal girişim, iyi eğitimli ve alanında uzman kadınların iş hayatına katılımlarının çok önemli olduğu bilinciyle çalışmalarını sürdürüyor.

YenidenBiz kuruluşundan bugüne, 1.200’ün üzerinde adaya ulaştı ve 170 adayın tekrar işe dönmesine vesile oldu. İşe dönüş hikayelerinden biri de Yeliz Demirkan’a ait. İlham veren hikayesini kendi ağzından dinliyoruz…

“Ben 14 yıl kurumsal firmada yıllık izinler kullanılamadan, kullansam da hedeflerden dolayı baskı altında, hatta yeri geldiğinde izinden çağırılıp çalıştırıldığım dönemlerden geçip, ‘Ben ne yapıyorum?’ dediğim noktada işi bıraktım. Neden mi? ‘Bugün kendim için ne yaptım?’ sorusunun cevabı yoktu.

Nasılsa tecrübem vardı. İş bulabilirdim. Öyle olmadı. Gerçekler yüzüme vurmaya başladı. İşten ayrılınca zaten 2 ay çok hızlı geçiyor. Ülkemizde de darbe girişimi olunca her şey durdu. Ben adım atmaya çalıştıkça engeller, engellenmeler yaşamaya başladım. Üretmek istiyorum, üretemiyorum. Gelirim yok ama giderler başlıyor. Gerçekten zorlu bir dibe inme dönemi geçirdim. Kendimi her gün motive etmeye başladım. Arada işe yaramıyordu, kabul ediyorum.

En düştüğüm anlarda bile yukarı çıkmaya çalıştım, yine düştüm. Kendime güvenimi kaybetmemek için bolca spor yapmaya başladım. İnsan sevdiği sporu yaparken gerçekten sıfır düşünce içinde oluyor. Klasik iş ilanları, her gün başvurular, arada görüşmeler, ama sonuç yok. Yine düştüğüm bir an bir arkadaşımın tavsiyesi ile YenidenBiz’e kayıt oldum.

Çok uzun zaman değil, bu sene Ağustos ayı, ve YenidenBiz sayfasında çıkan bir iş ilanı ile 5 Kasım’da yeni işime merhaba dedim. Mutluluğumun tarifi yok. Diyeceğim şu: ‘Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin,’ diyor Paulo Coelho. İşsizliğim 2 sene 8 ay sürdü. Herkese başarılar ve güzelliklerle dolu bir iş hayatı dilerim. YenidenBiz’e teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle.”

YenidenBiz
YenidenBiz olarak bizler, Türkiye'nin kadın istihdamına katkıda bulunmayı hedefleyen sosyal girişimcileriyiz. Kadınların ekonomik büyümeye katkısını önemsiyoruz. İş hayatına ara vermenin bir hak olduğu kadar ... Devam