Yeni yıl kutlamasını hem kendiniz hem çocuklarınız için daha anlamlı ve eğlenceli hale getirmenin ipuçları

2024 yılına girmemize çok az kalmışken; tahmin ediyoruz ki yılbaşı gecesi için birçoğumuzun planı çoktan hazırdır…Özellikle de çocuklu ailelerin. Çünkü çocuklar muhtemelen gördükleri ilk yılbaşı süslemesinden itibaren yılbaşında neler yapacaklarını ebeveynlerine sormaya başlamışlardır… Hediyeler, süslemeler, şekerlemeler, aile büyüklerinin ziyareti, geri sayım ve daha birçok şey çocuklar için şüphesiz ki yılbaşının en önemli detayları arasında. Peki, çocuklarla yeni yılı kucaklarken yılbaşı gecesini çok daha keyifli ve rahat geçirmek için neler yapılabilir? İşte yeni yıl kutlamasını hem kendiniz hem çocuklarınız için daha anlamlı ve eğlenceli hale getirmenin ipuçları:

Eski yılın değerlendirmesini yapın

Biz yetişkinlikler olarak nasıl ki biten yılı hayatımızın farklı yönleri açısından değerlendiriyorsak, benzer bir pratiği çocukların da yapmasını sağlayabiliriz. Örneğin, çocuğunuzla sohbet ederken önce kendi değerlendirmenizi yaparak ona ilham olabilirsiniz. Mümkün olduğunca anlaşılır, basit ve yaşına uygun cümleler kurarak bu yıl neler öğrendiğinizi, unutamadığınız bir olayı ya da yaşadığınız önemli bir tecrübeyi çocuğunuza anlatabilir, devamında açık uçlu sorular sorarak onun da kendi değerlendirmesini yapması konusunda destek olabilirsiniz. Bu yıl öğrendiğin en önemli şey neydi, unutamadığın bir olay var mı, senin çok etkileyen bir durum yaşadın mı, seni çok zorlayan bir duyguyla karşılaştın mı ya da arkadaşlarınla ilişkilerinde her şey yolunda mıydı, farklı olmasını istediğin bir şey var mı gibi çeşitli sorularla biten yılı gözden geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni yıl hedefleri hakkında konuşun

Tıpkı eski yılın değerlendirmesini yaptığımız gibi birçoğumuz yeni yıl için de kafamızda birtakım planlar kuruyor, hedefler belirliyoruz. Yemek yeme alışkanlıklarımızdan tutun da spora başlamaya, farklı bir işte çalışmaktan yeni bir şehre taşınmaya kadar farklı konularda planlar yapabiliyoruz. Çocukların da kendi kişisel gelişim yolculuklarını desteklemek için yeni yıl hedefleri belirlemelerine yardımcı olmak onlar için güçlü bir rehber edinmenin anahtarı olabilir. Çocuğunuz belki arkadaşlarıyla olan ilişkilerindeki davranışlarını değiştirmeyi, daha fazla dışarıda oyun oynayarak zaman geçirmeyi, belki de okuldaki derslerine daha yoğun çalışmayı ya da üniversitede hangi bölümü okumak istediğine kadar vermeyi yeni yıl hedeflerine ekleyebilir. Ancak, çocuğunuzun yeni yıl için hedefler belirlemesini sağlarken tıpkı kendiniz için de dikkat etmeniz gerektiği gibi baskı kurmamaya özen göstermenizde fayda var. Yani, yeni yıl hedeflerine ulaşmak için elimizden geleni yapmamızın iyi olduğunu ama her zaman her şeyin planladığımız gibi gidemeyeceğini bu nedenle hedeflerimizin değişmesinin de son derece normal kabul edildiğini de belirtmeyi unutmayın.

Vizyon panosu oluşturun

Hem biten yılın başarılarını hatırlamak hem de yeni yıl beklentilerini görselleştirmek için çocuklarınızla birlikte vizyon panosu oluşturabilirsiniz. Çocuklarınız için anlamlı olan resimler, yazılar, nesneler, fotoğraflar ya da dergilerden kesilmiş parçalar onların vizyon panosunu süslerken sizler için de ilham kaynaklarına dönüşebilir. Hem yeni yıla dair sohbetler yapabilir hem de birlikte keyifli zaman geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz. Emin olun çocuklarınız sizinle birlikte yapacakları bu aktiviteden çok keyif alacaklar ve belki de saatlerce üzerine konuşmak isteyecekler. Onların dünyasına konuk olmak ve hayallerini desteklemek için vizyon panosu güçlü bir araç olabilir.

Yılbaşının sadece hediye demek olmadığını anlatın

Yılbaşı hediyeleri her ne kadar her yaştan insan için belki de yeni yılın gelişinin en heyecanlı yanlarından biri olsa da bu özel zamanı yalnızca hediyelerle bağdaştırmak doğru değil. Ancak özellikle küçük yaş çocuklarda hediyelere karşı böyle bir algı oluşabiliyor. Bu nedenle çocuklarınıza yeni yılı kutlamanın yalnızca hediye alıp vermekle ilgili olmadığını, bir yılı geride bırakırken öğrendiğimiz her şeyle yola devam ettiğimizi ve yeni yılın yeni başlangıçlar için, değişimler için, büyümek-gelişmek için harika bir fırsat olduğunu anlatabilirsiniz. Hediyelerin sevdiklerimize verdiğimiz değeri göstermek için güzel bir araç olduğunu ama sevgiyi göstermenin tek yolunun da hediyelerle sınırlı olmadığını açıklayabilirsiniz. Ayrıca, hediyelerin yalnızca maddi olmak zorunda olmadığını, bir şiirin, bir sözün, bir öpücüğün, el yapımı bir kurabiyenin ya da bir resmin de sevdiklerimizi mutlu etmek konusunda çok etkili olduklarını çocuklarınızla paylaşabilirsiniz.

Şükran pratiklerini unutmayın

Bilimsel araştırmaların da kanıtladığı üzere şükretmek, zihinsel sağlığı iyileştiren en önemli pratiklerden biri, üstelik yaşımız kaç olursa olsun… Yeni bir yılın gelişinin şükretmek için harika bir zaman olduğunu unutmayın ve çocuklarınızla şükran pratikleri uygulayın. Nasıl mı? Aslında çok basit, birlikte oturun ve her aile üyesinin şükran duyduğu en az 3 şeyi listelemesini isteyin. Küçük yaştaki çocuklarınız için şükretmenin ne anlama geldiğini basitleştirerek anlatabilirsiniz. Örneğin, hayatında olduğu için mutlu olduğun, sahip olduğun için iyi hissettiğin gibi farklı tanımlar bulabilir ve cevaplarını dinleyebilirsiniz.

Görev dağılımı yapın

Çocuklarınızla yılbaşını kutlarken onların da ailenizin içindeki yerini daha güçlü bir şekilde hissetmelerini istiyorsanız mümkün olan her alanda onların da destek vermesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, hediyelerin paketlenmesinden yılbaşı sofrasının hazırlanmasına, kutu oyunlarının seçiminden günün sonunda evin temizlenmesine kadar iş birliği yaparak aile olmanın gücünü ve değerini hissetmeleri için uygun bir ortam yaratabilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki özellikle küçük yaşta çocuklarınız varsa olası bir anlaşmazlığın önüne geçmek için kardeşler arası görev dağılımında çok hassas davranmalısınız .

Rutininizi bozmayın

Okulun olmaması, ertesi günün tatil ilan edilmesi, kutlamaların uzun sürmesi evinizde hali hazırda devam eden –ve muhtemelen çok zor inşa edilmiş– rutinleri sürdürmenize engel değil. Ailecek güzel yemekler yedikten, oyunlar oynadıktan, hediyelerinizi açtıktan ve belki de havai fişek gösterilerini izledikten sonra yeni yıl kutlamalarını sonlandırdığınızda her şey kaldığı yerden devam edebilir. Çocuklar pijamalarını giyip dişlerini fırçaladıktan sonra yataklarına geçebilir, uykudan önce hikaye saati ya da sohbet zamanı gibi rutinleriniz varsa onlar devam edebilir, uyku saati gecikmiş olsa da alıştığınız düzenin devam etmesi hem size hem de çocuklarınıza fayda sağlayabilir. Bu nedenle rutinlerinize olabildiğince sadık kalmanız en iyisi olacaktır.

Bonus: Sakin kalın

Yılbaşı gecesi özellikle kalabalık gruplar halinde ya da geniş aile içerisinde kutluyorsanız ve ortamdaki küçük çocukların sayısı fazlaysa stresli bir hal alabilir; hem yetişkinler hem de çocuklar açısından… Ve bu stres çocuklarınızın alışık olmadığınız davranışlar sergilemesine de neden olabilir. Aşırı ilgi veya ilgisizlik, kalabalık, diğer çocukların varlığı, kendini ifade edememe ya da rahat hissedememe gibi sebepler, çocukların uygun olmayan ya da zorlayıcı davranışlar göstermesine zemin hazırlayabilir. O yüzden durumun farkında olmalı ve hem kendi stresinizi hem de çocuklarınızın stres durumunu yönetebilmek için sakin kalmalısınız. Herhangi bir çatışmada, ağlama krizinde veya akran kavgasının ortasında kaldığınızda çocuğunuzun ihtiyacını fark etmeye çalışın. Aç mı, yorgun mu, uykusu mu geldi yoksa sizden ilgi mi bekliyor… Sakince sarılın ve sessiz bir köşede baş başa konuşmak için zaman ayırın. Göreceksiniz sorun her ne ise çok daha kolay çözülecek.

Ve son olarak sevginizi göstermekten çekinmeyin. Çocuklarınızla birlikte zaman geçirmenin sizin için ne denli önemli olduğunu onlara anlatın ve onlarla birlikte yepyeni bir yıla başlayacağınız için heyecan duyduğunuzu dile getirin. Şimdiden sevdiklerinizle birlikte keyifli bir yılbaşı gecesi geçirmenizi ve yeni yılı mutlulukla karşılamanızı dileriz! 2024 yılı büyük mutluluklarla dolu olsun!

İlginizi çekebilir: Evde yeni yıl ruhu: Yılbaşı dekorasyonu için ilham veren öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!