Siz hangi yeni yıl kararlarını alıyorsunuz?

Bir yıl daha sona eriyor ve hep birlikte yeni bir yılı karşılamaya hazırlanıyoruz. Nasıl ki takvimler yenileniyorsa, aslında yeni bir yıl bizler için de birçok yeniliğin habercisi olabilir. Eğer geçirdiğiniz yıl boyunca istediğiniz şeyleri yapamadıysanız üzülmeyin, önünüzde koca bir yıl daha var. Ancak başarının yolu, karar almaktan ve bu kararları disiplinli bir şekilde uygulamaktan geçiyor. İşte en çok işinize yarayacak yeni yıl kararları:

1. Forma girin

Yapılan bir araştırma, insanların yüzde 30’unun forma girmek, vücudunu şekle sokmak istediğini gösteriyor. Yeni yıl, sizin için de egzersiz ve sıkı bir diyet programına başlamanın dönüm noktası olabilir.

İlgili yazı: Çocuklarınızla çocuk olabileceğiniz hayal dolu yeni yıl ritüelleri

2. Sağlıklı beslenin, daha az yemek yiyin

Bu aslında bir öncekinin devamı gibi düşünülebilir. Etrafımızda o kadar çok sağlıksız yiyecek var ki bunların arasından sağlıklı seçimler yapmak bazen çok zor olabiliyor. Ancak kararlı olup, bazı temel kuralları yerine getirdiğinizde siz de kolaylıkla bunu başarabilirsiniz.

Siz hangi yeni yıl kararlarını alıyorsunuz?
Eğer geçirdiğiniz yıl boyunca istediğiniz şeyleri yapamadıysanız üzülmeyin, önünüzde koca bir yıl daha var.
3. Bugünün işini yarına bırakmayın

Birçok insanı hedeflerini yerine getirmekten alıkoyan şey, çalışmak yerine başka şeylerle oyalanma isteği. Bir kere oyalanmaya başladığınızda, bunun önüne geçmek çok zor olabiliyor. Disiplini elden bırakmayın.

4. Konsantrasyonunuzu ve zihinsel becerilerinizi artırın

İnsanlar binlerce yıldır bilişsel kapasitelerini artırmanın yollarını arıyor. İster modern uygulamalar, ister eski meditasyon teknikleri olsun zihinsel becerilerinizi artırmak için çabalayın. Bunu bir kez yaptığınızda, ruh halinizi kontrol edebildiğinizi, daha hızlı öğrenmeye başladığınızı ve problemleri daha olay çözdüğünüzü fark edeceksiniz.

5. Yeni insanlarla tanışın

Rutine takılıp kaldığımızda genellikle zamanımızın çoğunu evde geçirip, sokakta olup biten enteresan fırsatları kaçırırız. Oysa dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmak hem ruh haliniz hem de kariyeriniz için birçok fırsat sunabilir.

6. Daha aktif olun

Bazı insanlar ciddi bir kilo problemleri olmamasına ve hatta haftada birkaç defa egzersiz yapmalarına rağmen zamanlarının büyük çoğunu evde ve işte oturarak geçiriyor. Bu da duruş bozukluğu ve sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Hareket edin, aktif olun.

7. Kendinize güvenin ve risk alın

Kendinize güvendiğiniz zaman etrafınızdaki insanlar da bunu fark eder ve sizin fikrinize daha çok danışırlar. Dozunda bir özgüven hissi, hayatınızı daha mutlu kılar.

8. Daha fazla para kazanın

Milyarderler bile daha fazla para kazanmanın yollarını ararken siz neden bunu yapmayasınız ki? Ek iş bulabilir, freelance işler yapabilir ve böylelikle gelirinizi artırabilirsiniz.

İlgili yazı: Yeni yıla girerken hem bedeninizi hem de ruhunuzu tazeleyecek beslenme önerileri

9. Daha kibar olun

Güzel davranışlar her zaman medeni bir toplumun en önemli unsuru olmuştur. Kibar davranmak, başkalarıyla iletişiminizi kolaylaştırır, karşınızdaki kişilerin size savunmacı bir şekilde yaklaşmasının önüne geçer ve insanların sizi güvenilir bulmasını sağlar.

10. Stresi azaltın

Stresin en büyük kötülüklerden biri olduğu söylenir. Stres hem ilişkileriniz hem de sağlığınız üzerinde yıkıcı etkiler yaratabilir. Birkaç basit taktikle stresinizi azaltabilirsiniz.

11. Sahip olduklarınızla mutlu olmayı öğrenin

Ufak şeylerden mutlu olmayı ve karşınıza çıkan engellerle yıkılmamayı öğrenmek zaman ve sabır ister. Siz de bunu başarabilirsiniz.

12. Düzenli uyku uyuyun

Televizyonlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve yapay ışık saçan, ses çıkaran her şey uyku düzeninizi etkiliyor olabilir. Uyumadan bir süre önce bu tür cihazları kendinizden uzak tutun ve her gün 8 saat uyku almaya özen gösterin.

Siz hangi yeni yıl kararlarını alıyorsunuz?
Birçok insanı hedeflerini yerine getirmekten alıkoyan şey, çalışmak yerine başka şeylerle oyalanma isteği.
13. Sigarayı bırakın

Sigara içmek hem sağlığınızı hem de kişisel ekonominizi kötü etkiliyor. Sigarayı bırakmayı başaran birçok insan var, siz neden bunlardan biri olamayasınız ki?

14. Daha az televizyon seyredin

Televizyon karşısında çok fazla vakit geçirmek yerine bazı yeteneklerimizi geliştirebilir, yeni şeyler öğrenebilir veya egzersiz yapabilirsiniz. Televizyon karşısında daha az vakit geçirdiğinizde, ne kadar üretken olduğunuza şaşıracaksınız.

15. Daha fazla kitap okuyun

Kitaplar, hem birbirinden farklı konularda size engin bir bilgi sağlar hem de beyniniz için harika bir egzersiz imkanı sunar. Bir yılda 20 kitap okumayı kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz.

16. Kafanızın uyuştuğu birini bulun

Hepimiz akşamları dışarı çıkmak, en derin düşüncelerimizi paylaşmak, duygularımızı anlatmak için birine ihtiyaç duyarız. Ancak doğru kişiyi bulmak pek de kolay olmayabilir.

İlgili yazı: Yeni yılda kendimize verebileceğimiz en güzel hediye: Sağlıklı bir beden

17. Daha iyi bir cinsel hayatınız olsun

Sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazı samimiyet ve iyi bir cinsel hayattır. Bu ikisi sizi zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kılar.

18. Daha düzenli olun

Darmadağın bir masa, kaotik bir ev herkesin verimliliğini ve ruh halini olumsuz etkiler. Çalışma ortamınızı ve evinizi düzenli tutun.

19. Giyim tarzınızı gözden geçirin

Giyim tarzınız sizin hakkınızda çok şey söyler. Doğru zamanda, doğru kıyafet seçimleri yapmak kendinizi güçlü ve özgüvenli hissetmenizi sağlar. Kadın veya erkek olmanız fark etmez, kıyafet kurallarını bilin ve stil sahibi olun.

20. Değer verdiğiniz kişilerle vakit geçirin

Aslında dünyada geçirdiğimiz zaman çok kısa ve bu zamanı samimiyetsiz, zarar veren insanlarla ziyan etmemelisiniz. Değer verdiğiniz insanlara ve size değer verenlere odaklanın. Mutlu olmanın en iyi yolu bu.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!