Çocuklarınızla çocuk olabileceğiniz hayal dolu yeni yıl ritüelleri

Yılbaşına doğru yaklaştığımız bu günlerde telaş içinde işlerimizi halletmeye çalışırken içimizdeki çocuğu kaybedebiliyoruz. Hatta belki sadece bu dönemde değil, hemen hemen her zaman o çocuğun varlığını büyümemizle birlikte kendi beşiğinde bırakıp gidebiliyoruz. Hal böyle olunca çocuklarımızla çocuk olamıyor, onların sonsuzluklara açılan hayal dünyalarını anlamakta zorluk çekiyoruz.dilek tutan cocuk

Hazır yeni yıl, herşey için yeni başlangıçlar demekken içinizdeki çocuğu çıkarmanın ve çocuklarınızla tanıştırmanın vakti geldi!

İşte yeni yılda zamanı yavaşlatıp, çocuklarınızla yapabileceğiniz oyun dolu 5 ritüel:

1.Aileniz (ve kendiniz) için vizyon panosu yaratın!

Çocukları toplayın, gözetiminiz dahilinde ellerine makasları, uhuları verin ve işe koyulun. Nasıl mı? Televizyon sehpasının altında duran o eski dergileri hatırladınız mı? Uzun zamandır varlığını unuttuğunuz tüm dergileri, katalogları, resimleri çıkarın. Şimdi ise işin en eğlenceli kısmı geliyor: çocuklarınıza bu sene yaşamak istedikleri şeyleri saymalarını isteyin. İsteklerine en çok uyan resimleri kesmelerini isteyin. Tüm resimler toplandıktan sonra büyük bir kartona resimleri yapıştırıp etrafını dilediklerini gibi süsletin. (Bundan bir tane de kendiniz için yapın!) Vizyon panonuzu sıklıkla görebileceğiniz yere asın ve her baktığınızda hayallerinizin gerçekleştiğini vizyonlayın.

2.Yeni yılda niyet tohumları ekin!

Çocuklarınıza ve içinizdeki çocuğa bu yıl için niyet ettikleri şeyleri sorun. Bunları ufak kağıt parçalarına yazmalarını isteyin. Birkaç adet saksı, biraz toprak ve dilediğiniz tohumlardan alın. Tüm niyet kağıtlarını ve malzemeleri saksıya yerleştirin. Bitkileri nasıl besleyeceklerini çocuklarınıza öğretin ve her suladıklarında niyetleri büyüdüğü için teşekkür etmelerini isteyin.

dilek listesi

3.İsteklerinizi size hatırlatması için yeni yıl bilezikleri yapın!

Tuhafiyeciden birden çok boncuk ve takı malzemeleri alın. Dilerseniz enerji taşları satan yerlerden şifa taşları da alabilirsiniz. Çocukları bir araya toplayıp baktıklarında o sene içindeki hayallerini hatırlayacak bir bilezik yapmalarını isteyin. Göreceksiniz, bu bilezik onlara sihirli bir güç ve inanç verecek.

4.Birşeyleri yakma ritüeli gerçekleştirin!

Bu ritüel yakma işlemi gerektirdiği için çocuklara dikkatli olmaları gerektiğini söyleyin. Yapmanız gereken tek şey, istedikleri tüm hayalleri bir kağıda yazmalarını isteyip onları evrene teslim etmeyi göstermek. Kağıdı yakmak için bir şömine kullanabilir, adaçayı dolu bir kasede yakabilir ya da sadece pencerenizin dışından yakıp gerçekleşmesi için dünyaya bırakabilirsiniz. 

niyet balonu

5.Bir mum ritüeli yapın!

Çocuklarınız için yapacağınız bu aktivite, dinlendirici kokuları sayesinde size de çok iyi gelecektir. Almanız gereken şeyler birkaç adet cam kavanozda duran mumlardan, hoşunuza giden aromatik yağlar, biraz kağıt, biraz yapıştırıcı ve simli kalemler. Yine kendinize ve çocuklarınıza bu yeni yıl için hayallerinin ne olduğunu sorun. Onları bir kağıda yazıp mumlarının üzerine yapıştırın. Üzerlerini kendilerinin süslemelerine izin verin. Birkaç damla aromatik yağ da damlattıktan sonra keyifle hayallerinizin gerçekleşmesi için evrene teslim edin.

İlgili yazı: Çocuklar duymasın: Bilinçli ebeveynliğin en gerekli 5 öğretisi

Kaynak:

mindbodygreen.com

belief.net

ahaparenting.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!