Yeni ‘Kısa hikaye dağıtma makineleri’ duraklarda beklediğiniz zamanı eğlenceli hale getiriyor

Otobüs veya metro beklemek çoğu zaman oldukça uzun gelir bizlere ve rahatsız edicidir. Birçoğumuz bu bekleme sürelerinde telefonunu veya tabletini çıkararak Instagram’a girer, oyun oynar yani kısaca zaman öldürür. Fakat Fransız bir girişimin zaman geçirmek için yepyeni ve yaratıcı bir fikri var!

Short Edition adlı girişim, Fransa’daki Genoble şehrinin neredeyse her noktasına koydukları 8 makine sayesinde tuşa bastığınız anda size orijinal kısa kurgu hikayeler ve şiirler dağıtıyor.

short edition makinesi
Short Edition adlı girişim, otobüs ve metro duraklarında insanlara kısa hikayeler vererek bekleme zamanlarını eğlenceli hale getiriyor.

Hikaye fikrinin arkasındaki ekip, otobüs veya metro istasyonlarında beklerken hikaye okumanın iyi bir zaman geçirme yöntemi olduğunu, aynı zamanda insanların telefonlarından bir süreliğine ayrı kalmalarını sağlamaya yardımcı olduğunu söylüyor. Good Magazine adlı dergi, bu projenin aynı zamanda okur yazarlığı ve hayal gücünü geliştireceğine inandığını dile getiriyor.

Hikaye makinesi ücretsiz çalışıyor. Makinenin 3 adet tuşu bulunuyor: İsteğinize göre 1, 3 ve 5 dakikalık hikayeler seçebiliyorsunuz. Seçtiğiniz uzunluğa göre makine size hikaye veya şiir sunuyor.

İlgili yazı: ”Dünyanın en iyi babası”nın kızıyla beraber oluşturduğu birbirinden yaratıcı ve komik fotoğraf hikayeleri

En güzeli de şimdiye kadar 600’ü bulan hikayelerin Short Edition Online Community tarafından yazılan hikayeler arasından seçilmiş olması. Short Edition’ın yaratıcılarından Quentin Pleple’nin yaptığı açıklamaya göre bu topluluğun 141.000 abonesi ve 1100 yazarı bulunuyor.

Hikaye türleri arasında korku, macera, dram ve aşk hikayeleri bulunuyor. Hikayeler kolay okunabilir olup her yaştaki insana hitap ediyor.

Fikre yeşil ışık veren Grenoble’nin valisi Eric Piolle, bugüne kadar girişimlere verdiği desteklerle tanınıyor. Geçen yılın sonunda Piolle yasayı geçirmeyi başarınca Grenoble, Avrupa’nın ilk reklamsız şehri ünvanını kazandı. Piole tüm açık hava reklamlarını kaldırarak yerlerine ağaçlar dikti. Piolle, aynı zamanda şehrin yollarındaki hız limitini düşürerek kaldırımları genişletti.

Şimdilik makineler sadece Grenoble’de yer alsa da yaratıcılar makinelerin sayısını genişletmeyi umduklarını İtalya ve Amerika’da yer baktıklarını dile getiriyorlar.

Kaynak:

theplaidzebra.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!