Yeni bir yıl, yalnız bir ben: Sevgilisi olmayanlar için yeni yıl tatilini etkili değerlendirme rehberi

Tatiller… Yılın en sevdiğimiz, bir an önce gelmesini istediğimiz anları. Yeni yıl tatili yaklaşırken, yıllık izinlerini kullanarak tatilini biraz uzatanlar, kayak merkezlerinde ya da şehrin gürültüsünden uzak yerlerde, çıtır çıtır şöminenin başında sıcak şaraplarını yudumlama hazırlıklarını çoktan tamamladılar. Tabi ki sevdikleriyle birlikte…

bigpreview_New Year AloneKış mevsimi romantizmin en yoğun olarak yaşandığı aylardan biri. Yeni yılın kış mevsiminin en güzel aylarından birine denk gelmesi, bu mevsimin kaçınılmaz olarak daha da romantik olmasının en önemli sebeplerinden.’Yeni yıla nasıl girersen tüm yıl öyle devam eder’inanışının da etkisiyle ilgili olsa gerek, yeni yılda herkes ailesiyle ya da sevgilisiyle birlikte plan yapmayı tercih ediyor. Yaşınız ilerledikçe ve evli arkadaşlarınızın sayısı çoğaldıkça, yalnız geçirdiğiniz tatil sayısı da git gide çoğalmaya başlıyor.

Yeni yıl akşamı bilgisayar başında takılı kalıp arkadaşlarınızın sevgilileriyle paylaştığı tatil fotoğraflarına bakarken uyuyup kalmak istemiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu alternatiflere göz atmanızı öneriyoruz;

1. Uzaklaşmak lüks değil, ihtiyaçtır

Tatilde aile üyelerinizi ya da uzun süredir görmediğiniz akrabalarınızı görmeyi planlıyorsanız, bu planları bir süreliğine rafa kaldırmanızı öneriyoruz. Herkesin sevgilisiyle birlikte olduğu ve romantizmin sokaklardan televizyonlara her yerde ön plana çıkarıldığı yeni yıl zamanlarında ‘Sevgilin var mı? Ne zaman evlenmeyi düşünüyorsun?’gibi sorulara maruz kalma olasılığınız çok daha yüksek. Bu nedenle sizi rahatsız edecek konuşmalar içine girmeyeceğinden emin olduğunuz yakın arkadaşlarınızla buluşabilir ya da yalnız kalarak bu zamanı dinlenmek ve uzaklaşmak için kullanabilirsiniz.

2. Zamanınızı iyi yönetin

Yeni yıl  tatili, işlerinizin her zamankinden daha yoğun olduğu şu zamanlarda, ‘zamanım olduğu an … yapacağım’diyerek yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için muhteşem bir fırsat. Kısıtlı bir zaman dilimi de olsa, spora başlayarak ve zamanınızı vücudunuza ayırarak kendinizi çok daha zinde hissedebilir, yeni yıl için yeni başlangıçlara adım atabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey zamanınızı iyi planlamak ve zaten kısa olan tatilinizi mümkün olabildiğince verimli değerlendirmek.

3. İç huzurunuzu artırın.

İç huzurunuzu artıracak, sizi dinlendirecek ve sakinleştirecek aktiviteler yapın. Meditasyon, bir kadeh şarap, yazmak, kitap okumak… Sizi rahatlatan şeylerin bir listesini yapabilir ve boşluğunuzu bu aktivitelerle değerlendirebilirsiniz.

4. Romantik çiftlerden uzak durun

Ne kadar mutlu olduklarını tüm dünyaya duyurmak isteyen çiftler yeni yıl gibi özel zamanlarda bir anda mantar gibi çoğalırlar ve mutluluklarını gösterebildikleri her ortamda göstererek sarmaş dolaş gezinirler. Bu çiftleri kıskanmayacağınızı, hatta umrunuzda bile olmayacaklarını (!) biliyoruz, ancak çok fazla romantizme maruz kalmak elinizde olmadan duygusallaşmanızı da beraberinde getirebilir. Yanlışlıkla eski sevgilinizi aramak istemiyorsanız, çiftlerin olduğu ortamlarda çok fazla bulunmamanızı tavsiye ediyoruz.

5. Tanımadığınız ve ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz birine yeni yıl hediyesi alın

Hediye vermek de en az almak kadar kişiyi mutlu eden bir aktivitedir. Yeni yılda hediye alacağınız bir yakınınızın olmaması sizi üzüyorsa, kendinize ya da tanımadığınız ve ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz birine, kullanışlı bir hediye alabilirsiniz. Değeri ne olursa olsun, karşınızdaki kişiyi mutlu edeceğinizi unutmayın.

6. Depresif ruh halinden kurtulun

Yeni yıla yalnız giriyor olmanın verdiği buruklukla o geceyi evinizde pijama-terlik-televizyon üçlüsüyle, bir elinizde sıcak çikolatanız, diğer elinizde kumandayla geçirme planları yapıyor olabilirsiniz. Kendinizi koltuğa yapışmış halde gözünüzün önüne getirin ve hemen yerinizden kalkıp harekete geçin. Sizin gibi yalnız olan bir kaç arkadaşınızı arayın ve dışarı çıkın. Işıl ışıl parıldayan sokaklarda dolaşın. Yeni insanlarla tanışın. Kendinize yeni kıyafetler alarak yeni yıl partilerinde boy gösterin. Sevgiliniz olmasını istediğiniz için değil, kendinizi sevdiğiniz için…

Yeni yıl, yeni umutlar ve farklı başlangıçlar yapmak için yılın en uygun zamanı. Yalnız da olsanız, sevgiliniz de olsa her ne yapıyor olursanız olun önce kendiniz için yaptığınızdan ve kendinizi mutlu hissettiğinizden emin olun. Şimdiden mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmenizi diliyoruz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!