Yeni bir ülke, yeni bir hayat: Yurt dışında yaşayacaklara 5 önemli tavsiye

İş için, okumak için, aşk için ya da daha farklı nedenlerle uzunca bir süre yurt dışında yaşamak zorunda kaldınız mı? Ya da böyle bir planınız var mı? Net bir ismi ve tanımı olmamakla beraber yurt dışına çıkmak, özellikle de yaşamak için çıkmak çoğu insan için korkutucu olabiliyor.

Bunun en önemli nedeni ise kültür farkıdır. Kişinin alıştığı, büyüdüğü kültür bir bakıma o kişinin konfor alanı demektir. Konfor alanı dışına çıkmak ise kişinin anksiyete belirteleri göstermesine sebep olabilir. Yeni kültüre, yeni insanlara alışmaya çalışmak, uyum sağlamak, uyum sürecinde beraberinde getirdiği kültürü de korumaya çalışmak, yeni insanlarla iletişim kurmak, gittiği yerin coğrafi ve mutfak özelliklerini benimsemek kişiye kendisini güçsüz hissettirebilir.

Yurt dışında yaşamaya başlayan insanların karşılaştığı en önemli iki sorun dil ve yemektir. Gidilen ülkenin dili her ne kadar öğrenilmeye başlansa bile anadilde konuşamamak, ifade edememek zorlayıcı bir durumdur.

Tüm bu süreci olabildiğince rahat geçirebilmek için neler yapılmalıdır?

  • Doğru karar vermek çok önemlidir. Yurt dışında yaşama fikri, fikir aşamasında kolay gibi gözükse de uygulamaya gelince o kadar kolay olmayabilir. Dolayısıyla sebep her ne olursa olsun kararı çok iyi düşünüp almakta fayda var.
  • Eğer gideceğiniz kesinse gideceğiniz ülkenin kültürünü, dilini, insanlarını, yemeklerini çok iyi araştırıp anlamalısınız. Önceden araştırmak bir bakıma gittiğiniz zaman karşılaşacaklarınıza hazır olduğunuz anlamına gelir.
  • Gideceğiniz yerde tek başınıza olmayacaksanız yeniliğe alışma konusunda bu, sizin için bir avantaj. Her şeyi beraber keşfedebilir birbirinize destek olabilirsiniz.
  • Yenilik, insanoğlunu her zaman korkutan bir kavramdır. Yeniliğe alışamayacağızı düşünmek yerine, kendinize bir şeyler katmak adına kendinizi olduğunuz yere teslim etmeyi seçmelisiniz. Unutmayın akıntıya karşı yüzmek her zaman sizi yorar.
  • Kendi kültürünüzle ilgili insanlarla fikir alışverişinde bulunmak, onlara yeni bir şey öğretmek hem size kendinizi güçlü hissettirecek hem de yeni iletişim yolları kurmayı öğrenmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir: Hayatınızda figüran olmamak için: Özünüzü başkalarına göstermekten korkmayın

Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu Psikolog
İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Lisans ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programı’nı tamamlamıştır. 2010 yılında başladığı Bilişsel ve ... Devam