Yeni alışkanlıklar edinmek için izleyebileceğiniz 8 adım

Sağlıklı olarak nitelendirebileceğin hangi davranışlara sahipsin? Spor yapıyor, ne yediğine dikkat ediyor, düzenli kitap okuyor ya da yeni hobiler edinmeye çalışıyor olabilirsin. Peki, bunları kendini zorunlu hissettiğin için mi yapıyorsun, yoksa zaman içinde aslında senin bir parçan haline mi geldiler?

Pek çok kişi için durum ilkini işaret ediyor olsa da, yaptıklarımızdan gerçekten verim alabilmek adına bu davranışları alışkanlığa dönüştürmek son derece önemli. Eski alışkanlıklardan kurtulmak, yeni alışkanlıklar edinmek zor görünse de, unutmayın hiçbir şey imkansız değil. Sadece doğru adımların neler olduğu bilmek ve onları uygulamak yeterli.

Kendine zaman tanı

Güncel araştırmalarla alışkanlıkların oluşma süresinin 21-66 gün olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bir şey ters gittiğinde hemen kendine yüklenip hedefinden vazgeçmektense kendine şefkatli davran.

Minik adımlarla başla

Edinmek istediğin alışkanlıkları minik adımlara bölmen, alışkanlığı sürdürebilmen için kilit noktalardan. Örneğin, sabahları oilpulling yapmak istiyorsan, hemen 20 dakikayla başlamak yerine 2 dakika ile başlayıp zamanla bu süreyi artırabilirsin.

Ödüllendir

Bir davranışı edinirken de, alışkanlığa dönüştürürken de ilk aşamanın biraz daha eğlenceli olması gerekli. İşin sonunda kendimizi ödüllendirmek olduğunda ise tekrar etme eğilimini artırıyor. Somut bir ödül olmasına da gerek yok üstelik. Yaptığın şeyden zevk almak veya gurur duymak da pekala bir ödül olabilir.

Tekrarla

Etkili bir alışkanlık oluşturma sisteminde gelip geçici şeylere pek yer yok. Yani bir davranışı alışkanlığa dönüştürürken onu mümkün olduğu kadar tekrar ediyor olmak şart. Yani tutarlılık ve süreklilik anahtar konumunda…

Uygun şartlar oluştur

Sahip olduğun çevre, oluşturmaya çalıştığın alışkanlığı sürdürmeyi kolaylaştırmalı. Örneğin, su içme alışkanlığı edinmek istiyorsan, çalışma masanda mutlaka bir sürahi olmalı. Meditasyon alışkanlığı kazanmak istiyorsan, meditasyon yapacağın köşeyi, mekanını belirlemiş ve ayarlamış olmalısın.

Zaman tanı

Çoğunlukla istediğimiz şeylerin bir an önce gerçekleşmesini bekleriz. Ancak güzel şeyler için biraz sabırlı olmak gerek. Burada da durum değişmiyor. Neleri alışkanlığa çevirmen gerektiğine karar verip üzerine giderek zaman içinde istediğine kavuşabilirsin.

Alışkanlıklarını birleştir

Yeni bir alışkanlık edinmenin en kolay yollarından biri, onu eski bir alışkanlığın arkasına eklemektir. Böylece yeni alışkanlığın varolan bir sistemin içerisine dahil olduğu için bunu sürdürebilmen çok daha kolay olacaktır.

Alışkanlıklarından vazgeç

Bir alışkanlıktan vazgeçmenin yollarından biri, onun yerine koyabileceğin yeni bir alışkanlık edinmektir. Örneğin, öğleden sonraları, hep aynı saatlerde sıkıldığın için canın tatlı çekiyor ve bunun sonucunda tatlı yiyorsan, bu alışkanlığı bırakmak istiyorsan, aynı saatte sana iyi gelecek başka bir şey yapman gerekir; yürüyüşe çıkmak, bir arkadaşını aramak gibi…

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma göz atabilirsin.

İlginizi çekebilir: Gün içinde uygulayabileceğiniz stres yönetimi teknikleri

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam