Yazın evinizi daha havadar ve ferah hale getirmek için etkili ipuçları

Dışarıda geçirilen saatlerin ardından hepimiz evimize gidip rahatlamak, yorgunluğumuzu atmak isteriz. Peki sıcak yaz günlerinde evinizin havası ne kadar ferah ve rahatlatıcı? Yaz aylarında artan sıcaklıklar ve nemle birlikte, hava oldukça bunaltıcı olabiliyor. Eğer yaz günlerinde de evinizde vakit geçirmekten keyif alıyorsanız; rahat bir nefes almanızı sağlayacak, havadar ve ferah bir ev için ipuçları:

1. Tozsuz bir alan yaratın

Evinizdeki hava kalitesini kötüleştiren şeylerin başında toz gelir. Düzenli olarak tozları almalı, evinizi temiz tutmalısınız. İyi bir elektrikli süpürge, evinizi tozlardan arındırır. Elbette bunun için süpürgenizi en iyi şekilde kullanmayı bilmelisiniz. Halıları, mobilyaların altlarını, mobilyaların kıyı köşeleriniz, duvar köşelerini, tavan köşelerini, eşyaların arka taraflarını, kısacası elektrik süpürgenizin farklı uçlarının girebileceği her yeri düzenli olarak süpürmelisiniz. Evinizde toz tutan eşyaları bulundurmamalısınız. Özellikle kullanmadığınız eşyaları, kışlık kıyafetleri kaldırırken düzgünce paketlerseniz, evinizdeki tozu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2. Ne kadar az eşya, o kadar ferah bir ev

Eğer daha ferah bir ev istiyorsanız, bunu sağlamanın yolu daha az eşyadan geçiyor. Ne kadar az eşyanız varsa, o kadar ferah bir eve sahip olabilirsiniz. Eşyaların sayısı arttıkça, kıyı köşelerde toz birikme ihtimali artar, evinizin temizliği zorlaşır, evinizde daha az alan kalır. 

3. Evinizi havalandırın

Yaz aylarında evinizi ferah ve havadar hale getirmek istiyorsanız, evinizi düzenli olarak havalandırmalısınız. Özellikle sıcaklıkların düştüğü akşam saatlerindeki serinlikten faydalanmalı, evinizi hem gündüz hem de akşam saatlerinde havalandırmalısınız.

4. Hava temizleyici edinin

İyi bir hava temizleyici hem yaz hem kış aylarında evinizin hava kalitesini tamamen değiştirebilir. Hava temizleyiciler, havada gözle görülemeyen polen ve toz parçacıklarını temizlemede çok etkilidir.

5. Renklerin diline kulak verin

Evinizin daha ferah ve havadar olmasını istiyorsanız, renk seçimini de göz ardı etmemelisiniz. Daha açık renkler evinizi ferah ve havadar gösterir. Neon veya koyu tonlar ise tam tersi bir etki yaratabilir. 

6. İç mekan bitkileri edinin

Bitkiler evinizin sadece dekorasyonunun bir parçası değildir. Doğal bir hava temizleyici olan bitkiler, evinizdeki oksijen seviyesini artırmanıza yardımcı olur. Mis gibi kokan çiçekli bitkilerden tercih ederseniz, evinizdeki hoş kokunun da keyfini çıkarabilirsiniz.

7. Evinizi temiz tutun

Düzenli temizlik, evinizi toz ve kirlerden arındırmanıza yardımcı olur ve böylelikle hava kalitesi de artar. Evinizi düzenli olarak süpürüp silmek toz ve polenleri, alerjenleri uzak tutar. Bu da evinizde daha temiz bir hava solumanıza yardımcı olur.

8. Hoş kokulu doğal temizlik ürünleri kullanın

Temizlik için kullanılan ve sentetik kokuları olan temizleyiciler evinizin hava kalitesini bozabilir. Bunun yerine sirke, soda, uçucu ve hoş kokulu yağları temizlikte kullanmak hem çevre dostu hem de evinizin havasını değiştirecek bir seçim yapmanızı sağlar.

9. Kumaş seçimini önemseyin

Evinizdeki eşyalar için seçtiğiniz kumaşlar da evinizin havasını değiştirebilir. Toz tutan, sentetik kumaşlar ter veya benzeri kokuları içine çeker. Bu da evinizdeki hava kalitesini bozar. Mobilyalarınız için kumaş seçerken doğal maddelerden yapılmış, toz tutmayan kumaşlar tercih etmelisiniz.

10. Parlak ışıklar kullanmayın

Aydınlatmada kullanılan parlak ışıklar sadece fazla enerji tüketmekle kalmaz, aynı zamanda ısınarak evinizin sıcaklığını artırır. Bu da serin ve ferah bir ev ortamını engeller. Parlak ışıklar yerine daha az ısınan ve daha az enerji tüketen led aydınlatmalar kullanabilirsiniz.

11. Dolapların üstünü boş bırakmaya özen gösterin

Dolapların, rafların üst kısımları genellikle kullanılmayan eşyaları depolama alanı olarak görülür. Bu da evinizin daha sıkışık ve dağınık görünmesine neden olur. Dolapların üzerini boş bırakmak, evinizin daha ferah olmasına yardımcı olur, etraftaki dağınık görüntüyü ortadan kaldırır. 

 

İlginizi çekebilir: Ev dekorasyonunda ayna kullanımının yaratıcı ve işlevsel yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!