Yaza kadar fazlalıklardan kurtulmak için 10 temel öneri

Bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla herkesin dikkati fazla kilolarını nasıl vereceğine yoğunlaştı. İşte size yaza kadar fazlalıklardan hızla kurtulmanıza yarayacak 10 temel öneri.

1. Buzdolabınızı ve mutfak dolaplarınızı kötü gıdalardan arındırın

Yaza kadar fazlalıklardan kurtulmak için 10 temel öneri

Tatlılar, soslar, şekerli içecekler, bisküviler, çikolatalar, cipsler… Hepsinden kurtulun çünkü hepsi sizin diyetinizin ayak bağları, bunu unutmayın…  Buzdolabı ve dolapları artık sağlıklı alışveriş yaparak doldurun.

Çiğ kuruyemişler, kuru meyveler, yulaflı kepekli krakerler, kurubaklagiller, ton balığı, tam buğday makarna, yeşil çay, baharatlar, taze meyve ve sebzeler…

2. Sağlıklı atıştırın

Ara öğünlerde gece yatmadan 2 saat önceki ara öğün de dahil, bir şeyler yemek size iyi geliyorsa bu aralarda yediğiniz yiyecekleri sağlıklı atıştırmalıklar ile değiştirin. Özellikle gece atıştırmalarınızı daha az kalorili olanlardan ve sizi en çok oyalayabilenlerden seçin.

 Taze meyveler, salatalık, havuç gibi sebzeler, tahıllı grissiniler, beyaz leblebi, yulaflı kepekli krakerler, süt, ayran…

3. Her gün en az 2,5 litre su için

Maalesef suyun yerine konulabilecek başka bir içecek yok, o yüzden su içmeye alışmadığınız sürece kilo vermede ve iştahınızı kontrol etmekte hep zorlanacaksınız. O yüzden siz en iyisi bu su sorunu artık çözmeye çalışın. Masanıza bir su şişesi alın, bardaklarınızı sayın, telefonunuza su hatırlatıcısı alarmlar kurun, çevrenizden destek isteyin ve en sonunda günlük su miktarınızın hakimi olun.

4. Beslenme günlüğü tutun 

Defalarca söyleniyor diye önemsiz bir şey sanıp da hala denemediyseniz bu sefer belki de denemenizin zamanı gelmiştir. Çünkü çoğu zaman oluşturduğum diyetlerde hastalarıma ne yediklerini sorar ona göre miktar belirlerim ve tekrar geldiklerinde “Ben aslında daha çok yiyormuşum” diyerek durumun yeni farkına vardıklarını belirtirler. Telefonunuza, defterinize veya size neresi kolay gelecekse, muhakkak yediklerinizi gün gün, saat saat not etmeye çalışın. Çünkü sonra çoğu şeyi sırf yazmamak ve hatta diyette size engel olacaklarını bildiğiniz için yememeye çalışacaksınız, önemsiz görünen şeylerin ne kadar önemli olduğunu ise tartıya çıkınca fark edeceksiniz.

5. Her gün düzenli yürüyüş yapın 

Yaza kadar fazlalıklardan kurtulmak için 10 temel öneri

Diyetiniz bittikten sonra bırakacağınız ve hareketsiz yaşamınıza döneceğiniz sporlara başlamak yerine, her zaman yapabileceğiniz bir egzersiz yapmanız sizi ömür boyu fit ve sağlıklı tutar. Düzenli olarak her gün 40-60 dakika aralıksız yürüyüş yaparsanız ay sonunda farkı göreceksiniz.

6. Her gün 2 kupa yeşil çay için

Evet toplum olarak siyah çay düşkünüyüz, ben de öyle… Lakin bilimsel çalışmalar yeşil çayın metabolizma hızlandırıcı ve tok tutucu etkisini sürekli tekrarlıyor. O yüzden kilo verme sürecimizde her gün 2 kupa yeşil çaya yer açmakta fayda var.

7. Yemeklerinize ekstra tuz eklemeyin

Yemekler eklediğimiz tuz miktarını ölçmeye kalktığımızda tuz tüketimimizin ihtiyaçlarımızın çok üstünde kaldığını biliyoruz. Tuzun fazlasının sağlığa zararlarının yanında tuz tüketiminin iştah kontrolümüzü de zorlaştırdığını biliyoruz. Zaten yeterince tuz eklenmiş hazır gıdaya maruz kalıyorken, bir de kendi tuz eklememizin önüne geçmezsek kilo kaybedememe sorunumuzu çözemeyiz.

8. Çiğ sebze veya salatalar olmadan sofraya oturmayın

Yaza kadar fazlalıklardan kurtulmak için 10 temel öneri

Sabah kahvaltılarında söğüşler ve yeşillikler; öğle ve akşam yemeklerinde ise salatalar muhakkak olmalı…

9. Porsiyonlarınızı küçültün

Bunun için özellikle yemekleri masaya tencereyle değil de küçük tabaklar içinde getirmeye özen gösterin ve yavaşça sohbet ederek özellikle başlangıçta hafif salatalardan, sebzelerden başlayın ki ağır ve kalorili yemeklere sıra geldiğinde siz çoktan doymuş olun… Kendinizi gözlemleyin ve tıpkı bir çocuk gibi doyduğunuzda yemek yemeyi bırakın.

10. Yukarıda okuduğunuz tüm maddeleri 1 ay boyunca bozmadan uygulayın, yani 1 ay boyunca diyetinize sadık kalmaya çalışın

Çünkü çoğu zaman 1 hafta sonucunda büyük kayıplar görmek isteriz ve birkaç bozmadan sonra da bu kaybı göremeyince motivasyonumuz düşer ve diyette ilerleyemeyiz. İşte bu noktada kendinize 1 ay kadar süre vermek size daha vaktiniz olduğunu hatırlatıp daha fazla motive eder. Çoğu zaman diyetlerden sonuç alamamanızın nedeni haftada birkaç kere diyetinizi bozmanızdandır. Bunun ne kadar fark ettiğini diyetinize 1 ay sadık kaldığınızda anlayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir: Hayatınızdan şekeri çıkarmanızı sağlayacak 5 güçlü neden

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam