Hayatınızdan şekeri çıkarmanızı sağlayacak 5 güçlü neden

Sağlıklı hissetmek için ne yediğimizi fark etmek ve bize iyi gelip gelmediğini anlamak büyük önem taşıyor. Yediklerimiz arasında dikkat etmememiz gereken içeriklerden biri de şeker! Peki, şekeri hangi nedenlerden dolayı hayatımızdan çıkarmalıyız? İşte sizi ikna edecek 5 neden…

1. Düz bir karın için

Düz bir karına sahip olamayanların söylediği ilk şey spor yapamadıklarıdır. Halbuki gerçekte, düz bir karın ilk olarak mutfakta yapılır. O şiş karından şikayetçiyseniz önce yiyip içtiklerinizi düzeltmelisiniz. En çok da şekerli besinlerden uzak durmak gerekiyor. Ne kadar fazla şeker tüketirseniz bağırsaklarınızda o kadar şekerle beslenen bakterileri çoğaltırsınız. İşte bu çoğalan bakteriler de karnınızın normalden daha büyük görünmesine neden olur.

2. Mutlu olmak için

Şekeri azaltmaya başladığınız ilk günlerde onu aramanın verdiği stresle daha agresif ve mutsuz hissedebilirsiniz ama zamanla göreceksiniz ki bu duygunun yerini enerjiklik alacak ve siz her geçen gün daha da alışacaksınız. Normalde şekerli şeyler tükettikten sonra olan doymama, yeniden yeme isteği ve sonrasında vicdan azabı olmayacak ve rahat bir nefes alacaksınız. Öncelikle şekeri hayatınızdan çıkardıkça kan şekeriniz düzene girecek ve şekerli gıdalar yerine koyduğunuz daha sağlıklı yiyecekler ile kendinizi her zamankinden daha iyi hissedeceksiniz.

Şekeri hayatınızdan çıkardıkça şekerli gıdaların yerine koyduğunuz sağlıklı yiyecekler ile kendinizi her zamankinden daha iyi hissedeceksiniz.
3. Yağlardan kurtulmak için

Hayatınızdan şekeri çıkarmaya başladığınızda haliyle aldığınız kaloriler de ciddi anlamda azalır. Bu durumda vücut karbonhidrat şeker grubundan gelen enerjiyi harcamak yerine vücutta depolanan yağları yakmayı tercih ediyor. Ayrıca şekerli çoğu gıda diğer gıdalardan daha az besleyici olduğundan şekersiz beslendiğinizde otomatik olarak daha kaliteli beslenmeye başlar ve kaslarınızı koruyup güçlendirirsiniz.

4. Temiz ve canlı bir cilt için

Cilt canlıdır ve içten beslenir. Şekerli gıdalar inflamasyonu tetikleyerek ciltte sivilce ve benzerinin artmasına neden olur. Şekerli gıdalar ise vücut proteinleri ile reaksiyona girerek kolajen ve elastin yapıyı dayanıksız hale getirir ve yaşlanmayı hızlandırır. Şeker tüketiminizi azaltarak daha parlak daha gergin bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.

5. Sürekli açlık hissetmemek için
Sadece boş enerji kaynağı basit karbonhidratlar tüketildiğinde protein lif ve sağlıklı yağlar eksik kalır.

Danışanlarımdan diyete ilk başladıklarında duyduğum şey “ben kendimi kontrol edemiyorum, sürekli açım, doymuyorum” oluyor.

Peki neden sürekli aç hisseder insan?

Sadece boş enerji kaynağı basit karbonhidratlar tüketildiğinde protein, lif ve sağlıklı yağlar eksik kalır. Sonrasında kan şekeri dengesi bozulur ve tokluk hissi gecikir ve kendinizi tutmazsanız, yeniden basit karbonhidratlar içeren yiyeceklere saldırırsınız. İşte bu bir kısır döngüdür, yemenize rağmen aç hissedersiniz. Ne yediğiniz önemlidir, doğrusunu öğrenmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir : Sağlıklı bir mola vererek tazelenmek için ara öğün tüketiminin incelikleri

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam