Bu yaz Yunanistan’a gitmek için 10 sebep

Havaların ısınması ile birlikte ruh halimizde de değişimler yaşamaya başladık. Sabah güneş ışığı ile dolu bir odada güne uyanmak kendimizi daha mutlu hissettiriyor. Soğuktan yürüyemediğimiz kısa mesafeler keyifli yürüyüşlere bıraktı kendini ve evet hepimiz onun hayalini kuruyoruz. Bir an önce yaz gelsin istiyoruz.

Yaz deyince de akla hemen tatil geliyor. Ben de bu yazımda sizlere Yunanistan’a gitmek için 10 sebep sunuyorum. Geçen yıl Yunanistan’ın altını üstüne getirince böyle bir yazıyı ben yazmayacağım da kim yazacak dedim. İşte o sebepler:

1. Yemek

Sağlıklı besleniyorum, spor yapıyorum ve şeker tüketmemeye çalışıyorum ama seyahat etmenin en sevdiğim yanlarından biri yemek yemek! Seyahat etmeden önce  görülecek yerler listesi ile birlikte bir de gidilecek restoranlar ve yenilecek yemekler listesi hazırlıyorum. Yunanistan yemek konusunda bir cennet! Birbirinden lezzetli ve taze deniz ürünlerini tadarken hesap geldiğinde hiç şaşırmayacak ve bir sonraki yemekte tüm menüyü masaya dökeceksiniz. Ahtapot, bebek kalamar, kalamar dolması, caciki, feta peyniri, Greek salad Yunanistan tatilinizde midenize ziyafet çekeceğiniz Yunan yemekleri.

İlgili yazı: Yunanistan kıyılarında bir akşam yemeği

greek salad
Yunan mutfağı Yunanistan tatilinizde midenizin ziyafet çekmesine neden olacak.

2. Plaj

Turkuaz denizde yüzmek için Maldivler’e gitmeye gerek yok! Komşu Yunanistan’ın turkuaz plajları ve beyaz kumu tatilinizi muhteşem geçirmenizi sağlayacak. Dünyaca ünlü plajlara ev sahipliği yapan Yunanistan’da, Türkiye’deki fahiş plaj giriş ücretleri yok. Üstelik deniz de kum da pırıl pırıl!

3. Gece hayatı

Yaz tatilinin olmaz olmazlarından gece hayatı Yunanistan’da oldukça renkli. Özellikle Yunan adalarındaki çılgın plaj partileri arkadaş grubu ile seyahat eden gezginler tarafından tercih edilebilir.

4. Manzara

Bir tarafta dik yamaçlar, diğer tarafta yamaçların kıyısından uzayıp giden turkuaz deniz. Bir tarafta bembeyaz mimari diğer tarafta zeytin ağaçları, limon ağaçları ve yemyeşil doğa. Olağanüstü atmosferi sayesinde kendinizi harika hissedeceksiniz.

5. Tarih

acropolis
Yunanistan’ı gezerken her köşeden tarihten bir parça çıkacak karşınıza.

Antik Yunan mitoloji desem? Artemis, Eros, Afrodit desem? Yaz tatilinden beklentisi sadece deniz, kum, güneş olmayıp keşfetmeye de meraklı gezginlerin çok büyük keyifle seyahat edeceği yerlerden biri Yunanistan. Yunanistan’ın her bir köşesinde tarihten bir parça çıkacaktır karşınıza.

6. Yunanca

Evet, evet Yunanca! Bizeli, piperi, Boudroumi, boureki, dounya diye uzayıp giden bir liste. Yunanca ve Türkçe birbirine o kadar benziyor ki! Tabi farklı bir alfabe kullandıkları için okuyamıyoruz o ayrı. Yoksa yukarıda yazdığım kelimelerin bezelye, biber, börek ve dünya olduğunu anladınız tabi ki 🙂

7. Yakın

Komşu işte! O kadar yakın. İster uçakla gidin ister araba ile hiç farketmez; çünkü Yunanistan bize çok yakın. Cuma akşamı iş çıkışı yola çıkıp güne bir adada başlayabilirsiniz ya da Cumartesi sabah ilk uçakla gidip Pazar akşamı dönebilirsiniz.

8. Ucuz

Para birimi Euro olup ucuz olan tek Avrupa ülkesi! Yunanistan şahane yerlerde çok uygun rakama konaklayıp, leziz yemekler yeyip çok az para harcayacağınız bir yer. Bodrum’da bir plaj girişi, öğle yemeği ve birkaç içki fiyatına Yunanistan’a bilet alabilirsiniz.

9. Yunanlılar

Yunanlılar çok sıcakkanlı ve çok misafirperver bir halk. Bir restoranda yemek yerken ya da plajda güneşlenirken mutlaka sizinle sohbet edecek ve Yunanistan’ı anlatacak birileri ile karşılaşırsınız. Hatta bir akşam yemeğinde uzosu ile biri size şerefe bile diyebilir.

10. Adalar

yunanistan
Santorini- Yunanistan

Santorini, Milos, Rodos, Mykonos… Eminim bu adaların ismini duydunuz. Peki, ismi pek de bilinmeyen Chios, Hydra, Ikaria adalarına ne dersiniz? Bu ada cenneti ülkeye hayatınızda bir kere gidin sonra zaten kopamayacaksınız.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam