Yaz tatilinde çocuklarla birlikte sahilde keyifli vakit geçirmenize yardımcı olacak ipuçları

Sevgili ebeveynler, büyükanne-büyükbabalar ve abla-ağabeyler, bu yazı yaz tatilini çocuklarla birlikte sahilde geçiriyor ya da geçirmeyi planlıyorsanız tam size göre. Torunların peşinden sahilde bir parça yemekle koşturan anneanneler, güneş kremini sürmek için ortalığı ayağa kaldıran çocuğuyla ilgilenen anneler, çocukları denize girmeye ikna etmeye çalışan babalar, sürekli karnı acıkan minikler, hepinizin işine yarayacak harika ipuçları burada. Eminim siz de benim gibi birçok kez sahilde çocukların ardı arkası kesilmeyen isteklerine cevap vermeye çalışmaktan yorgun düşmüş ebeveynlerini fark etmişsinizdir; ya da belki de onlardan birisinizdir…

Sahilde işinizi kolaylaştıracak ipuçları

Sahile gitmeden ve plaj çantalarını hazırlamadan önce unutmamanız gerekenler ve sahilde daha rahat etmek için yapabileceğiniz düzenlemeler çocuklarda plajda geçirdiğiniz zamanları kolaylaştırabilir:

Sprey güneş kremleri ile işinizi kolaylaştırın

Çoğu çocuk güneş kremi sürülmesinden pek hoşlanmaz. Bu nedenle birçok ebeveyni sahilde çocukların peşinden güneş koruyucu krem ile koşuştururken görmek mümkün. Ama çok kolay bir çözüm önerisi işinize yarayabilir: Sprey güneş koruyucular. Hem kısa sürede tüm vücutlarına uygulamanıza hem de çocukların canı sıkılmadan kremle işinizin bitmesine yardımcı olacak sprey güneş koruyuculara bir şans verebilirsiniz.

Bonus: Güneş koruyucularını ne zaman yenilemeniz gerektiğini takip etmekte zorlanıyorsanız, güneş kremlerini etkisini ölçmek için özel olarak üretilmiş küçük yapışkanlı renkli kağıtlardan satın alarak çocuklarınızın kollarına yapıştırabilir; kağıtlar renk değiştirdiğinde güneş kremini yenileyebilirsiniz.

Kumlu ayaklara karşı bebek pudrası uygulayın

Özellikle arabaya bindikten sonra tüm arabanın kumla kaplanmasını istemiyorsanız çözüm bebek pudrasında. Ne kadar temizlerseniz temizleyin sahil dönüşü mutlaka çocukların ayaklarında kumlar kalır. Onun için arabaya binmeden hemen önce ayaklarını pudralayarak kumlardan kurtulabilirsiniz. Kolay bir uygulama için uzun bir çorabın içine bebek pudrasını dökerek çorabın ağzına düğüm atabilirsiniz. Çorabı hafifçe çocuklarınızın ayaklarına dokundurduğunuzda ne az ne çok tam olarak ihtiyacınız kalan bebek pudrası ile kumları temizleyebilirsiniz.

Sabah erkenden ya da öğleden sonra sahile gidin

Çocukları sahilde az kalmak konusunda ikna etmek zor olabilir; hatta öyle ki birçok kez eve dönmemek için ağlayan, kendini kuma gömen, bir ileri bir geri sahilde kaçan birçok çocuk gördüm. 😊 Ancak, güneşin zararlı ışınlarından hem kendimizi hem de çocukları korumak için sahilde geçirdiğimiz saatlere ve özellikle günün hangi saat aralığında orada bulunduğumuza dikkat etmek şart. Sabahın erken saatlerinde giderek öğleden önce dönmek ya da öğleden sonra gidip akşamüstü dönmek, güneşin dik açıya en yakın şekilde geldiği saatlerden korunmak için en iyi seçenekler olabilir. Sahile gitmeden önce ya da geldikten sonra çocukların ilgisini çeken etkinlikleri evde, karavanda ya da otel odasında yapmayı sürdürmek onları ikna etmeyi kolaylaştırabilir.

Kaliteli deniz ayakkabıları satın alın

Çocuklara özel üretilmiş her türlü ekipmanın, kıyafetin ya da aksesuarın biraz pahalı olduğunu kabul etmek gerek; ancak bazı konularda kesinlikle yatırım yapmaya değer; özellikle söz konusu güvenlik ve rahatlık ise.

Çocuklar hem kumda hem de denizin kıyıya yakın kısımlarında oynamayı genellikle çok severler ve buralar da deniz kabuklarının, irili ufaklı taşların ve hatta ne yazık ki yeterince temiz bir sahil denizse çöplerin, tehlikeli, keskin atık materyallerin bulunduğu yerler olabilir. Ayaklarına bir şeyler batmasını önlemek ve rahat hareket edebilmelerini, koşup oynayabilmelerini sağlamak için kaliteli bir deniz ayakkabısı yardımcı olabilir.

Bonus: Eğer özellikle çocukların peşinden koşarken, en az onlar kadar atik olmak ve ayaklarınızı korumak istiyorsanız kendiniz için de sahilde rahatça giyebileceğiniz bir deniz ayakkabısı seçebilirsiniz 😊.

Havluları kontrol altına alın ve dikkatli seçin

Özellikle hafif bir rüzgar estiğinde bile şezlongtan uçan havlular için büyük mandallar kurtarıcı olabilir. Üstelik çocuklar üzerinde uyurken, oynarken ya da otururken sürekli sağa sola kaymalarını önlemek için de ideal. Plaj sandalyelerinin ya da şezlongların üzerine serdiğiniz havluları kenarlarından birkaç büyük mandal ile tutturarak hareket etmelerini önleyebilirsiniz. Üstelik siz de şezlongta kısa bir şekerleme yaparken sürekli yüzünüze düşen havludan sıkıldıysanız mandallar harika bir çözüm yolu olabilir.

Havlularla ilgili bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise çocuklara uygun olması ve mümkün olduğunca hızlı kuruması. Kalın plaj havluları denizden çıkan çocukları bir anda kavrayıp iyice sarıp sarmalamak için ilk başta etkili bir araç görevi görebilir ama sonrasında işinizi zorlaştırabilir. Bu nedenle kuruması kolay, ince yapılı ya da hızlı kurumaları için özel bir şekilde üretilmiş havlular işinize yarayabilir. Öte yandan çocuklarınız havluyla kurulanmayı sevmiyorsa şapkalı, yanları açık, üstten kolayca giyebilecekleri yarasa kollu bornozlar kurtarıcı olabilir.

İlk yardım setini unutmayın

Kumsalda keyifli bir gün geçirirken başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri, çocuklarınızın canlarının yanması, zarar görmeleri veya ufak yaralanmalar yaşamalarıdır. Olası durumlar için hazırlıklı olmak hem sizi hem de çocuklarınızı rahatlatabilir. Yara bandı, baticon, alerji ilacı, böcek ısırıklarına karşı ilaç, pamuk, sargı bezi ya da soğutucu jel gibi olası bir istenmeyen durum karşısında müdahale etmenizi sağlayacak temel ilk yardım malzemelerinden küçük bir çanta hazırlayabilirsiniz.

Yiyecek ve içecek konusunda cömert davranın

Yüzmenin hepimizi çok acıktırdığı kesin ama özellikle çocukları… Gün boyunca koşan, yorulan, yüzen, oyunlar oynayan, kısaca aktif kalan çocuklar temiz deniz havasının da etkisiyle sık sık acıktıklarını dile getirebiliyorlar. Bu nedenle pratik atıştırmalıklar konusunda ne kadar hazırlıklı olursanız o kadar rahat edebilirsiniz. Ufak sandviçler, kesilmiş meyveler, sağlıklı krakerler, alerjik durumları yoksa çiğ kuruyemişler kurtarıcı öğünlere dönüşebilir. Eğer siz de çocuklar gibi sıkça bir şeyler atıştırmak istiyorsanız –benim gibi😊– yanınıza alacağınız yiyecekler konusunda daha cömert davranmanız gerekebilir.

Öte yandan, sıcağın da etkisiyle hepimiz gibi çocuklar da sık sık susadıklarını söyleyebilirler. Bu nedenle yanınızda herkese yetecek kadar su aldığınızdan emin olmalısınız. Mümkünse herkes için ayrı bir su şişesi yanınıza almanızda fayda var. Böylece hem çocukların ihtiyaç duydukları her an kolayca su içmelerini destekleyebilir hem de yeteri kadar su tüketip tüketmediklerini takip edebilirsiniz. Suların ısınmaması için kaliteli bir termos kullanabilirsiniz.

Çocuklarla sahilde yapabileceğiniz etkinlikler

Aklınıza hemen yüzmek geliyor olabilir ama çocuklar -özellikle de denize girmekten korkan çocuklar- için sahilde alternatif aktiviteler bulmak şart. Ayrıca, denize girmeyi ve yüzmeyi seven çocuklar bile kısa sürede sıkılabildikleri için onları da meşgul edecek; hem keyifli hem de aktif zaman geçirmelerini sağlayacak bir ortam yaratmak ebeveynlerin işini kolaylaştırabilir. Peki ne yapılabilir?

Favori oyuncaklarını yanınızda götürün

Öncelikle çocuklarınızın sevdiği ve sahilde oynamaya uygun olan (yani elektronik veya peluş vb. olmayan) oyuncakları mutlaka yanınıza alın. Eğer denize girmek ya da suyla oynamak istemiyorlarsa yine de sahilde kendi oyuncaklarıyla oynayarak keyifli vakit geçirebilirler.

Bonus: Tüm oyuncakların içinde kalmış kumları temizlemekle uğraşmak ya da arabaya, eve, otele kilo kilo kum taşımak istemiyorsanız işinize yarayacak iki önerimiz var: Birincisi, yıkanabilir oyuncaklar sizi bu dertten kurtarabilir ve birkaç dakika içinde temizleyerek toparlanmanıza yardımcı olabilir. İkincisi ise özellikle yıkanamayan oyuncaklar için hem kolay toplanmayı hem de kumlardan kurtulmayı sağlamak adına file şeklinde olan delikli ve katlanabilir çamaşır sepetlerini kullanabilirsiniz. Tüm oyuncakları içine atıp kumlar dökülene kadar sallayıp hemen arabanıza yerleştirebilirsiniz.

Kova-kürek-tırmık üçlüsünü unutmayın

Kumda oyun oynamayı genellikle çok seven çocuklar için uygun ekipmanlar oldukça önemli 😊. Kova takımını mutlaka yanınıza alın hatta içini kumla doldurup farklı şekiller yapabileceği kalıpları da mümkünse oyuncak çantasına ekleyin. Ne kadar çok çeşidiniz olursa ilgi süresi o kadar uzayacaktır.

Şişme havuzunuzu değerlendirin

Eğer küçük çocuklarınızı denize sokmaktan çekiniyorsanız ya da çocuklarınız yüzmekten korkuyorsa, bu durum deniz suyunun tadını çıkarmaya engel değil. Şişme havuzunuzu sahile götürerek deniz etkili mini bir açık havuz oluşturabilirsiniz. Deniz suyu ile doldurduğunuz şişme havuza -çocuklarınızın ağzına sokmayacağından eminseniz; yani yaşları çok küçük değilse- biraz kum, taş ve deniz kabukları da ekleyerek hem denizdeymiş gibi keyif yapmalarını hem de sahile özgü bir şeyleri keşfetmelerini sağlayabilir.

Kumdan faydalanın

Çocuğunuz denize girmek istemiyor, tek başına ya da arkadaşları ile de oynamak istemiyor ama sizin de dinlenmeye mi ihtiyacınız var? Öyleyse en hızlı ve kolay çözüm olan kuma gömme oynayabilirsiniz 😊. Çocuğunuzdan ayaklarınızı, kollarınızı ya da dilerseniz tüm vücudunuzu kuma gömmesini isteyebilir ya da kumun içine farklı oyuncaklarını saklayıp bulması için teşvik edebilirsiniz. Kumdan kale yapmak sıkıcı olmaya başladığında kumla farklı şekillerde oynamak için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çocukları tatilde de öğrenmeye devam etmeleri konusunda nasıl destekleyebiliriz?

Ecem Şenyurd Efecan Psikolojik Danışman
Selam, ben Ecem! Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel kurumlarda çalışıp akademi özlemiyle soluğu yine üniversitede aldım, daha öğrenilecek çok şey vardı! Mindfulness ... Devam