Yaz mevsiminde vücudunuzun sıvı dengesini korumanıza yardımcı olabilecek 5 yöntem

Yaz mevsimi genelde günlerimizi dışarıda geçirdiğimiz, daha aktif ve enerjik olduğumuz, hava sıcaklığı nedeniyle daha fazla terleyerek daha fazla su ve mineral kaybettiğimiz bir sezon. Vücudumuzdaki suyun sistemlerin düzgün çalışabilmesi için hayati bir öneminin olduğunu biliyoruz. Bu nedenle özellikle yaz aylarında terleyerek kaybedilen suyun mutlaka vücuda bir şekilde geri alınması gerekiyor. Yalnızca su içmek en sağlıklı yöntem olsa da, yoğun iş temposu ve günlük akış içinde susamadığımız sürece sıvı alma alışkanlığımız ne yazık ki yok.

Vücudun Su dengesini Korumak İçin Öneriler
Vücudun Su dengesini Korumak İçin Öneriler

Uplifers olarak özellikle sıvı tüketiminin daha önemli hale geldiği yaz aylarında vücudunuzun su dengesini korumanıza yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 5 yöntemi sizler için derledik.

  1. İçeceklerinizi ulaşabileceğiniz ve görebileceğiniz yerlerde bulundurun

ulasılabilir sıvı

Vücudunuza alacağınız günlük sıvı miktarını önceden planlayarak gün içinde yeterli miktarda sıvı tüketebilirsiniz. Yalnızca susadığınızda tükettiğiniz içecekler, yaz aylarında vücudunuza almanız gereken sıvı miktarını tam olarak karşılamaz. Bu nedenle günde kaç litre sıvı almayı planlıyorsanız, bu miktarı tüm güne yayarak vücudunuza almaya çalışın. Vücudunuzun su ihtiyacının ne kadar olduğunu kontrol etmenin en basit yolu, idrar renginize bakmaktır. İdrar renginiz limon suyu gibi açık ve berrak renkte olmalıdır. Elma suyu gibi koyu bir idrar, vücudunuzun susuz kaldığını gösterir.

  1. Su dışında alabileceğiniz sıvıları belirleyin

buzlu cay

Bir çok kişi için vücudun tüm sıvı ihtiyacını karşılamak için yalnızca su yeterlidir. Ancak gün boyunca su içmek bir süre sonra bıkkınlık yaratabilir. Tıpkı aynı yemeği üst üste yiyemeyeceğiniz gibi, ard arda su içmek de bir süre sonra suya olan ilginizin ve isteğinizin azalmasına neden olacaktır.

zencefil limonBu nedenle su dışında da sıvılar tüketerek günlük sıvı ihtiyacınızı daha kolay ve lezzetli alternatiflerle karşılayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken,   gazlı, kafein içeren ve vücudunuza zarar veren içeceklerden uzak durmak.

Mineralli sular ve koruyucu ve renklendirici içermeyen soğuk bitki meyve çayları, yaz mevsiminde hem serinlemek hem de vücudunuzun su dengesini sağlamak için uygun alternatifler.
Doğadan, doğanın tüm iyiliğini en doğal haliyle şimdi de soğuk bitki meyve çayı olarak sunuyor. Doğal bitki meyveler, Doğadan uzmanlığıyla gerçek bir demleme sürecinden geçerek hazırlanarak soğutuluyor. Tamamen içeriğindeki bitki ve meyvelerden gelen rengi  ve lezzetiyle gerçek bir demleme sürecinden geçerek şişelenen ürünler herhangi bir renklendirici, koruyucu ve katkı maddesi içermiyor.

Her mevsim iyi hissettiren zencefil ve limonun hoş kokulu doğal lezzeti ile Doğadan Zencefil Limonlu Soğuk Bitki ve Meyve Çayı bu yaz vazgeçilmeziniz olacak.

 

 

  1. Alkol tüketimi konusunda dikkatli olun

Friends Talking at a Party

Alkol, vücutta dehidrasyon yarattığı için yaz aylarında mümkün olabildiğince tüketilmemelidir. Eğer her gün alkol alma alışkanlığınız varsa ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuzda alkol tüketmek istiyorsanız, aldığınız miktara dikkat etmelisiniz. Alkol aldığınızda mutlaka içtiğiniz alkol kadar su da tüketmelisiniz.

  1. Vücudunuzun sinyallerini iyi dinleyin

Desert woman thirsty dehydrated in Death Valley 

Artan sıcaklıklarla beraber vücudunuz fiziksel aktivitelere daha fazla reaksiyon göstermeye başlar. Nefes almakta zorlandığınızda, aşırı terlediğinizde, başınız döndüğünde ya da ağrıdığında vücudunuz yenilenmeye ihtiyaç duyuyor demektir. Böyle anlarda su içerek ve ılık bir duş alarak vücudunuzun su ve nem dengesini geri kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

  1. Sıvı tüketiminde aşırıya kaçmayın

 cok fazla su

Su ya da sıvı tüketimi vücudunuz için sağlıklıdır, tabi abartılmadığı sürece… Fazla miktarda su tüketmek hipernatremia olarak adlandırılan ve dehidrasyonun tam tersi olan duruma yol açar. Bu durum vücudunuzda ödem oluşmasına, sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarına  yol açabilir. Bu nedenle susamadığınız zamanlarda aşırı miktarda su tüketmemeye ve midenizi suyla şişirmemeye dikkat edin.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!