Yaz bitmeden dış mekanlar ufak dokunuşlarla hayat bulsun

Yaz mevsiminin hepimizi tam anlamıyla ele geçirdiği bu en sıcak günlerde şehir evlerinde, ofislerde ve yazlıklarda en çok vakit geçirilen yerler bahçeler ve teraslar oluyor. Uzun yaz gecelerinde misafirlerimizi keyifle ağırladığımız veya bireysel olarak tadını çıkartıp doğayla ruhumuzu beslediğimiz bu dış mekanlara ufak dokunuşlar ekleyerek daha da keyifli olmalarını sağlamak için hiç de geç değil. Bunu yaparken de ilham verici son trendlere göz gezdirmekte fayda var.

Doğa ile bütünleş
Ön plana çıkan geçirgen mekanların amacı insanı doğaya, doğayı insana harmanlamaktır.

Yaz mevsimi insanın kendisini doğaya en yakın hissettiği zaman. Güneş ile samimi olduğumuz, kendimizi serin sulara bıraktığımız şu günlerde; kıyafet ve yemek seçimlerinde daha hafif tercihlere yöneldiğimiz gibi dekorasyonda da bu eğilimler içerisinde olmamız oldukça normal. Yaz evlerinde hakim olan akdeniz mimarisi de zaten ilhamını en çok vakit geçirdiğimiz açık mekanlardan alır. Ön plana çıkan geçirgen mekanların amacı insanı doğaya, doğayı insana harmanlamaktır.

Bu sebeple açık mekanların kullanımında en çok doğadan ilham almak ve dolayısıyla doğal bitişli malzemeleri tercih etmek uygundur. Doğal ahşap ile elde edilebilecek sıcak ve akdenizli duyguyu bahçelere taşıyarak modern, keyifli ve dingin mekanlar elde etmek oldukça mümkün. Şehirli teraslarda ise bitkilendirme ile doğal bir dokunuş yakalayıp teak (tik ağacı) zemin üzerine doğal ahşap parçalar yerleştirilebilir; bu sayede rustik bir görünüm elde edilebilir.

Aydınlat
Led aydınlatmaları tercih ederek hem tasarruflu hem de samimi bir ambiyans yaratmak mümkün olabilir.

Dış mekanınızı daha konforlu hale getirmek, aynı zamanda ona taze bir dokunuş eklemek isterseniz, atılacak ilk adım ona biraz ışık vermek olacaktır. Pekala mumlar ile doğal bir çözüm elde edebileceğimiz gibi, yemek masasında keyifli bir sohbeti veya hamakta kitap okuma keyfini daha konforlu bir deneyime dönüştürmek istediğimizde imdadımıza dış mekan aydınlatmaları yetişir. Özellikle led aydınlatmaları tercih ederek hem tasarruflu hem de samimi bir ambiyans yaratmak mümkün olabilir.

Kalıcı ve aynı zamanda modern tercihler için minimalist dış mekan aydınlatmaları tercih edilebilirken, doğal malzemelerden evde kendi kendimize elde edebileceğimiz veya bahçemizdeki ağacın dallarından sarkıtabileceğimiz ampüllerle de göz alıcı ve keyifli bir görünüm yakalanabilir. Saksı dibi aydınlatmaları, mobilyalara entegre edilen ışıklandırmalar veya orta sehpa fonksiyonu görerek ortama ışık saçan seçenekeleri de göz önünde bulundurmakta fayda var.

İç mekan algısını dışarıya taşı
Evinizin salonunda yaşadığınız deneyimi dışarıda da yaşayabilir hatta terasınızda huzurla uyuyabilirsiniz bile.

Dış mekanlarda en son trendlerden biri de iç mekanları anımsatan dış mekanlar yaratarak, evin geçirgenliğini vurgulamak ve iç mekan ile dış mekan arasında bağ kurmak. Evinizin salonunda yaşadığınız deneyimi dışarıda da yaşayabilir hatta terasınızda huzurla uyuyabilirsiniz bile. Bu fikrin arkasında yatan en ilham verici ana fikir ise dış mekanınızda evinizin içinde gibi konforlu ve huzurlu hissederek aidiyet duygusunu perçinlemek.

Yerel dokunuşlar için etnik desenler
Daha iddialı ve göz alıcı bir etki yaratmak adına desenlerden faydalanmak ortamın enerjisini hızlıca değiştirebilir.

Tekdüzelik hayatımızdan çıkalı uzun zaman oldu. Doğal bitişli malzemeler ve naturel renkleri kullanırken bahçelerimizin eğlenceden uzak kalmasına izin veremeyiz. Daha iddialı ve göz alıcı bir etki yaratmak adına desenlerden faydalanmak ortamın enerjisini hızlıca değiştirebilir. Ancak dikkatli olun çünkü komşuların bir gözü hep sizin bahçenizde olabilir.

2017 yılında oldukça popülarite kazanan mozaik mobilyalar ve aksesuarları teras ve bahçelerde rahatlıkla kullanılabileceğimiz gibi vazgeçemediğimiz denizci modasının çizgilileri ya da otantik bir hava estirecek etnik desenleri; tekstil formunda yastık veya kilimlerde kullanmamız mümkün. Yer döşemesinde ise çini kullanımı ya da dama etkisi yaratan seramikler, doğal teak (tik ağacı) dokusuna eğlenceli bir alternatif oluşturmakta iddialı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda kompozisyonun önemi: Sehpalar artık başrolde

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam