Yaz aylarında “sıcak yoga” yapmak güvenli mi?

Sıcak bir odada yoga yapmak ciddiyet ve konsantrasyon ister. Hele ki yaz sıcaklarında, sıcak bir odada yoga yapmak, çok daha fazlasını ister. 

Yoga yapılan salonun özel bir derecede ısıtıldığı, terleyerek vücudun toksinlerinden arındırılmasını amaçlayan yoga türü “sıcak yoga”nın kalp atışını düzenlemek, kalori yakımını hızlandırmak ve bedende detoks yaratmak gibi oldukça önemli faydaları olduğu biliniyor. Ancak yaz aylarında birçok insanın derdi serin kalabilmek iken, vücut ısınızı arttıran sıcak bir ortamda yoga yapmak ne kadar güvenli?

Sıcak ve özellikle de nemli havalar, spor yapanlar ve sporcular için oldukça büyük riskler yaratabiliyor. Dolayısıyla günlük tükettiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz.

NYU Langone’nin Kadın Sağlığı Merkezi’nde kadın kalp programı medikal direktörlüğü yapan Nieka Goldberg, ve New York’ta bulunan sıcak yoga merkezi YogaSpark‘ın sahibi Lauren Porat bu sorunun cevabının biraz karmaşık olduğunu vurguluyor. 

İki başarılı kadın, sıcak havalarda yoga matınıza yığılıp kalmamanız için uygulayabileceğiniz birkaç öneri sunuyor. İşte yaz aylarında “sıcak yoga” yapmadan önce bilmeniz gereken 5 şey:

Yaz aylarında “sıcak yoga” yapmanın dezavantajları

“Endişelenmekte haklısınız, çünkü yazın vücudunuzun susuz kalmış olma ihtimali daha fazla” diyor Dr. Goldberg. Sıcak ve özellikle de nemli havalar, spor yapanlar ve sporcular için oldukça büyük riskler yaratabiliyor. Dolayısıyla günlük tükettiğiniz su miktarını arttırabilirsiniz.

“Sıcak yoga”ya ne zaman ara vermelisiniz? 

Eğer kalp rahatsızlığı ya da düşün tansiyon gibi problemleriniz varsa, sıcak yogaya yaz aylarında ara vermek ya da gerekirse tamamen bırakmak durumunda kalabilirsiniz. Zira kullanılan ilaçlar, ısı ve susuzluk bir araya geldiğinde tehlikeli olabiliyor. Ancak bırakmadan ya da üyeliğinizi dondurmadan önce mutlaka doktorunuza görünmekte ve onay almakta fayda var. 

Sağlık durumunuzun ve kapasitenizin farkında olun, ve bedeninizin sınırlarını zorlamamaya dikkat edin, gerisi kendiliğinden gelecektir.
Egzersize devam etmenin faydalı yanları da var

Porat’a göre yaz aylarında “sıcak yoga” seanslarına ısınma süreci kolaylaşıyor. Bunun nedeni ise kaslarınızın sıcak havadan dolayı zaten ısınmış ve egzersize hazır olması, ki bu da size daha zorlu hareketleri deneme fırsatı sağlıyor. Ünlü yogi şu sözleri ekliyor:

“Sıcak havalarda sınıfa girdiğimde bedenim, odanın sıcaklığına çok daha kolay adapte oluyor. Bu da kendimi daha derin bir seansa hazır hissetmemi sağlıyor.” 

Siz sağlık durumunuzun ve kapasitenizin farkında olun, ve bedeninizin sınırlarını zorlamamaya dikkat edin, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Matınıza adım atmadan önce dikkat etmeni gerekenler

Sıcak yoga eğitmeni Lauren Porat dersine gelen çoğu katılımcının hava hangi sıcaklıkta olursa olsun ders boyunca rahatlıkla uygulayabildiklerini gözlemlediğini söylüyor. Ama buna rağmen öğrencilerine yaz boyunca bazı takviyeler almalarını öneriyor. Bol bol su içmenin yanı sıra, beslenme rutinlerine elektrolit içeren besinler eklemelerini ve bu besinleri dersten önce ve sonra mutlaka tüketmelerini öneriyor. Sodyum ve potasyum gibi bileşikler vücudunuzdaki su miktarını dengeliyor ve kasların düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Yogi şu sözlerle durumu daha güzel bir şekilde açıklıyor:

“Vücudunuzda bulunan potasyum ve sodyum gibi mineralleri terlediğini zaman dışarı atarsınız. Bu da bedeninizin hidrasyon dengesinin bozulmasına ve kendi ısısını kaybetmesine neden oluyor. Dolayısıyla bol bol su için ve yoga derslerinin sonunda muz gibi “post-namaste” besinleri tüketmeye özen gösterin.”

Ayrıca ders bitiminde de sağlıklı bir atıştırmalıkla vücut ısınızı eski haline getirebilmeniz mümkün
Eğer sıcağa dayanamıyorsanız…

Uygulama sırasında bedeninizin ısındığını hissediyorsanız, pozunuza yavaşça ara verin ve öğretmeninizi yanınıza çağırın. Bedeninizin cenin pozisyonunda soğutmanız gerekebilir. Ayrıca ders bitiminde de sağlıklı bir atıştırmalıkla vücut ısınızı eski haline getirebilmeniz mümkün. Biraz şekerlemeden zarar gelmez…

Kıyafetlerinizin uygun olduğuna emin olun

Yoga derslerinin tümünde, vücut şekliniz ve kilonuz ne olursa olsun yogaya ve hareketlere uygun giyinmek oldukça önemli. Gevşek giysiler ısı tuttuğundan üzerinize oturan giysiler giysileri tercih edin. Hareketleri daha rahat yapabilmek içinse en önemli şeylerden biri kısa üstler ve braletteler.

Bir diğer konu ise kumaş seçimi. Pamuklu giysiler, bedeninizdeki terle birleşerek ağırlık yapar. Bir de alnınızdan akan terlere engel olmak için havlu saç bantlarından faydalanabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Bolster ile yapılan 6 Yin Yoga pozu

Kaynaklar:

Well&Good

Sparkpeople.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!