Bolster ile yapılan 6 Yin Yoga pozu

Bu ay bu yazıyı yazmamın ana sebebi “Yin Yoga pozlarının içinde kalamıyorum, yeterince esnek değilim” gibi nedenlerle bu deneyimden kendilerini yoksun bırakanlara birazcık cesaret vermek. Bolster ile yapabileceğimiz Yin Yoga pozlarının arasından birkaç tanesini bu ay sizin için seçtim ve uyguladım.

Yin Yogada yaptığımız her pozun bedendeki etkisi farklı. Bu etkileri yaratabilmek için de duruşların içinde zorlamadan uygun bir sınır bulmalıyız. Uygun olan sınırı bulmak ve fazla derine inmeden Yin Yoga pozlarını yapabilmek için gerektiğinde Bolster’ı kullanabiliriz. Bolster, pozların içinde daha uzun süre kalabilmemiz için bize yardımcı olacaktır. Bedenimizi sıkıştırmadan rahatlatabilmek, pozun içinde hedeflediğimiz bölgeye yoğunlaşabilmemiz için son derece destekleyici olacaktır. Bolster ile yapabileceğimiz Yin Yoga pozlarının arasından birkaç tanesini bu ay sizin için seçtim ve uyguladım.

1. Virasana / Hero Pose / Kahraman pozu
Kahraman pozu

Eğer dizlerinizde ciddi bir sorun yok ise yapılabileceğiniz bu pozu dizlerinizin altına bir battaniye koyarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi Bolster’ı yerleştirin ve kalçanız ayaklarınızın arasına gelebilecek şekilde dik oturun. Bu pozda kalçalarınız, dizleriniz ve ayak bilekleriniz açılır. 5 nefes bu pozda kalabilirsiniz.

2. Supta Baddha Konasana / Kelebek pozu
Kelebek pozu

Önce bolster’ı kuyruk sokumunuza dayadıktan sonra sırt üstü yatın ve sonrasında ayak tabanlarınızı birleştirerek kendinize doğru çekin ve dirsekleriniz bükülü bir şekilde kollarınızı yukarı doğru uzatın. Bu pozda kalçalarınız ve kasıklarınız açılır aynı zamanda beliniz ve sırtınız geri bükülürken rahatlar ve esner.  5 nefes bu pozda kalabilirsiniz.

3. Supta Virasana / Saddle / Eğer pozu
Eğer pozu

Eğer dizlerinizde ciddi bir sorun yok ise yapılabilecek bir pozdur. Önce ayaklarınızın arasına dik bir şekilde oturun. Üst bacak kaslarınızın esnemesi için bir süre kalın. Sonrasında Bolster’ı kuyruk sokumunuza yerleştirin ve yavaşça ellerinizin desteği ile önce dirseklerin üstüne inerek bir süre kalın. Devamında yavaşça bedeninizi Bolster’ın üzerine bırakın. Bu pozda üst bacak kaslarınız, bel bölgesi ve kalçalarınız rahatlar. 5 nefes bu pozda kalabilirsiniz.

4. Salamba Bharadvajasana / Twist / Burgu pozu
Burgu pozu

Öncelikle dizlerinizin üstüne oturun, ellerinizin yardımıyla kalçanızın kenarına uzunlamasına Bolster’ı yerleştirin ve sonrasında üst bedeninizi çevirerek Bolster’ın üzerine yatın ve başınızı da dizlerinizin baktığı yönün aksine çevirin. Ellerinizle Bolster’a sarılabilirsiniz. Bu şekilde kaldığınızda ayaklarınız kalçadan uzaklaşmak isteyebilir mümkün olduğu kadar yakın tutmaya çalışın. Bu pozda derinlemesine omurga boyunca esneme sağlanır. Sonunda zihinde berraklık hissi oluşabilir farkında olun. 10 nefes bu pozda kalabilirsiniz.

5. Upavistakonasana / Dragonfly
Dragonfly

Önce oturma kemiklerinizi bulmak için kaba etlerinizi sağa ve sola çekin sonrasında oturma kemiklerinizin üstüne oturun, maksimum açıklıkla bacaklarınızın birbirinden uzaklaştırın ve arasına koyduğunuz Bolster’ı ister düz, isterseniz öne eğilme seviyenize göre kıvırarak yerleştirin. Bu pozda kalçalarınız, kasıklarınız ve uyluklarınızın arka kısmı açılırken aynı zamanda yumurtalıklarınız uyarılır ve bu bölge rahatlar. 10 Nefes bu pozda kalabilirsiniz.

6. Savasana  / Corpse pose / Derin dinlenme pozu
Derin dinlenme pozu / 1
Derin dinlenme pozu / 2

Bu pozu iki şekilde yapabilirsiniz. Ayaklarınızın arası mat genişliğinde açık olabilir ve elleriniz bedeninizden rahat hissettiğiniz bir açıda açık olabilir. Bolster’ı orta sırtınızın altına yerleştirip göğüs bölgenizin açılmasına ya da dizlerinizin altına yerleştirerek belinizin rahat bir pozisyona geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu pozda bütün bedeninizi, zihninizi ve nefesinizi rahat bırakarak, 3 bedenin de denge ve uyum içinde derin dinlenmesine izin verdiğinizde büyük bir rahatlama ve yenilenme hissi sağlar. Bu pozda 7 dakika ideal bir süredir.

İlginizi çekebilir: Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga – Karın pozları

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Burcu Mısırlı Yin Yoga Eğitmeni
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra ... Devam