Yaz aylarında bisiklet sürmeye başlamadan önce bilmeniz gerekenler

Açık havanın tadını çıkarmanın en keyifli yollarından biri, şüphesiz ki egzersiz ihtiyacını da karşılayan bisiklet yolculukları… Eğer günlük hayatınızda ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ediyor ya da profesyonel bir spor olarak bisiklete biniyorsanız muhtemelen bisiklet sürerken dikkat etmeniz gereken birçok şeyi biliyorsunuzdur. Ancak, bisiklet sürmeye yeni başlamak istiyorsanız, bu yaz harika bir fırsat olabilir. Hem zihniniz için terapi görevi görecek hem bedeninize ihtiyacı olan hareketi sağlayacak hem de yaz günlerinin tadını açık havada çıkarmanızı sağlayacak bisiklet sürüşleri için işte bilmeniz gerekenler:

Sizin için en uygun bisikleti bulun

Eğer profesyonel bir bisikletçiyseniz seviyenize uygun bir bisikletiniz muhtemelen vardır. Ancak bisiklet sürmeye yeni başlayacaksanız bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Son yıllarda tasarımlarıyla, teknolojiden aldıkları destekle göz kamaştırıcı görünümlere sahip bisikletlerin sayısı artıyor olsa da gözünüze her hoş gelen sizin için uygun olmayabilir. En uygun bisikleti bulmak için hangi amaçla kullanacağınızdan, nasıl bir performans beklediğinizden, ne tür yollarda süreceğinizden emin olmalısınız. Örneğin, kısa gezileriniz için şehir bisikletlerini, daha maceracı bir sürüş için dağ bisikletlerini ya da sıkça toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız katlanır bisikletleri tercih edebilirsiniz. Öte yandan, yokuşlu yollarda gidecekseniz yüksek ve büyük dişli bisikletleri; daha düz yollarda sürüş yapacaksanız küçük dişli ve düşük viteslileri düşünebilirsiniz. Aksi halde yanlış vites ve dişli seçimi sürüşünüzü zorlaştırabilir. Seçeceğiniz kadro boyu da yani tekerlekler, pedallar ve sele arasındaki boşluk, boyunuza, kilonuza, kol ve bacak uzunluğunuza uygun olmalı. Kısacası, denemeden ve bir uzman görüşüne danışmadan bisikletinizi satın almasanız iyi edersiniz…

Günün en doğru saatlerini seçin

Yaz aylarında açık havanın tadını gerçek anlamda çıkarabilmek ve sağlığınızı tehlikeye atmamak adına dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan biri dışarı çıkacağınız saati doğru bir şekilde belirmek. Güneş ışınlarının dik açıya en yakın olduğu öğlen saatlerinde sıcak basmalarını, güneş çarpmalarını veya güneş yanıklarını önlemek için havanın gün içinde en serin olduğu saatlerde bisikletinizle çıkmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, eğer erkenci kuşlardansanız sabahın erken saatlerinde güneş henüz kendini tam hissettirmeye başlamamışken ya da akşamüzeri güneşin yakıcı etkileri azaldıktan sonra serin saatlerde bisikletinizle yeni keşiflere doğru yol alabilirsiniz.

Yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun

Ter, vücudunuzun aşırı ısınmayı önlemek için kendini soğutma yöntemidir. Bu nedenle, sıcak günlerde bisiklete bindiğinizde daha fazla terlemeye başlarsınız ve yeterli sıvı tüketimi her zamankinden çok daha önemli bir hale gelir. Yaz aylarında bisiklet sürmenin keyfini çıkarırken vücut direncinizi korumak, sıvı kaybını önlemek ve sıcakların üzerinizdeki olumsuz etkilerini azaltmak için mutlaka yanınızda su ve vücut tuzlarınızın yenilenmesi için elektrolit içecek bulundurmalı; belli aralıklarla tüketmelisiniz. Dehidrasyon yaşamamak için bisiklet sürerken yaklaşık 15 dakikada bir mola vererek sıvı tüketiminize özen gösterebilirsiniz.

Yola dikkat edin

Yaz sürüşü, yılın geri kalanındaki gibi buz, kar, yağış gibi faktörler olmadığından daha kolay görünüyor olsa da dikkatli olmakta fayda var. Çünkü yollar, bilinmeyen birçok koşul ile dolu olabilir. Özellikle hakim olmadığınız ya da daha önce kullanmadığınız yollar çeşitli çukurlar ile ya da ilk bakışta belli olmayan engellerle kaplı olabilir. Öte yandan, yaz sıcağı asfalt kaplı yollarda erimelere sebep olarak kaygan ve yapışkan bir zemin yaratabilir. Bu nedenle yolda karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı kontrolü elden bırakmamak adına temkinli gitmenizde, özellikle bilmediğiniz yerlerden geçerken hızınızı düşürmenizde fayda var. Dilerseniz daha güvende hissetmek için bisikletle çıkmadan önce gitmeyi düşündüğünüz yerlerde kısa bir keşif yürüyüşü yapabilirsiniz.

Ekipmanlarınızı kontrol edin

İster profesyonel olarak bisiklet sporu ile ilgileniyor olun ister yeni yeni sadece keyifli zaman geçirmek için bisikletle mahallenizde gezin, hiç fark etmez; önce güvenlik. Yolların kışın olduğu gibi kar veya buzla kaplı olmaması güvenlik önlemlerine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmez. Kaskınız ve dizlikleriniz her zaman üzerinizde olmalı; ister uzun ister kısa mesafe gidin, önce kendi güvenliğiniz için tüm önlemleri almalısınız. Ayrıca daha iyi bir tutuş ve konforlu sürüş için bisiklete uygun eldivenleri ve sürüş gözlüklerini de kullanabilirsiniz. Ellerinizin terleyerek kaymasını engellemek için yaz sıcaklarına uygun bisiklet eldivenlerini ve görüşünüzü iyileştirecek; rüzgar, toz, güneş ışığı gibi etkileri en aza indirgeyecek gözlükleri yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca, su tüketiminizi kontrol altında tutmak için bisikletinize takabileceğiniz özel su mataralarını, dengenizi bozmadan eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olacak bisiklet çantalarını veya sepetleri de ekipmanlarınızın arasına ekleyebilirsiniz. Diğer yandan, sürüşünüzü daha konforlu hale getirecek destekli taytlar, terletmeyen bisiklet formaları, pedalları rahatça çevirmenizi sağlayacak uygun ayakkabılar da yola çıkmadan önce tercihleriniz arasında olmalı.

Cildinizi koruyun

Güvenlik önlemleri ile fiziksel sağlığınızı korumak için çaba harcarken cildinizi de unutmayın. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için her mevsim güneş koruyucu bir krem kullanmanız şart. Uzun süre güneşe maruz kalmanızı gerektirecek uzun sürüşler planlıyorsanız güneş koruyucunuzu yenilemeniz gerektiğini de unutmayın. Terle birlikte vücudunuzdan silinecek ya da akıp gidecek güneş kremlerini kolayca yenileyebilmek için dilerseniz pratik, roll-on formlu ellerinizi sürmenize gerek kalmayacak güneş koruyucularını tercih edebilirsiniz.

Akan trafiğin farkında olun

Eğer sadece bisikletliler için ayrılmış özel yollarda sürüş yapıyorsanız, içiniz biraz daha rahat olabilir; çünkü dikkat etmeniz gereken tek şey diğer bisikletler. Ancak, trafiğe açık; yaya, otomobil, kamyon, bisikletli, motorsikletli gibi farklı değişkenlerin de işin içine girdiği yollardaysanız ekstra dikkatli olmalısınız. İşe bisikletle gitmek için aktif trafiğin olduğu yollardan geçmek zorundaysanız kendi güvenliğinizi ve trafikte hareket halinde olan tüm canlıların (evet, minik patililerin de) güvenliğini düşünmek zorundasınız. Kaskınızın sizi korumakta üstlendiği rol çok önemli olsa da diğer sürücülerin ve yayaların da sizin farkınıza varabilmesi için reflektörlü, neon bir yelek tercih etmeniz sizi trafikte daha görünür kılacak ve olası kazaların riskini azaltacaktır.

Bonus: Kirleri dert etmeyin

Açık havada bisiklet sürmenin verdiği o özgürlük hissini ve maceraperest ruhunu doyasıya yaşamak için bazı şeyleri dert etmeyi bırakmanız şart; örneğin, kirleri 😊. Topraklı bir yol ya da çamurlu zeminler, üzerinize sıçrayan su damlaları ya da uçuşan ve kıyafetlerinize yapışan tozlar canınızı sıkmasın. İşin tüm eğlencesi orada… Sadece geçirdiğiniz keyifli anlara odaklanın.

İlginizi çekebilir:

Bisiklete binerken ne tür kıyafetler giyilmeli: 6 hayat kurtarıcı tüyo

Seyahatlerinizde bisiklet kiralamanız için 5 sebep

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!