Seyahatlerinizde bisiklet kiralamanız için 5 sebep

Bisiklet denilince bir anda çocukluğuma gidiyor aklım. Dört teker üzerinde başlayan bisiklet serüvenim iki teker üzerine taşınınca benim için yürümek kadar önemli bir milat oldu hayatımda. Defalarca düşüp dizlerimi yaralasam da, kapının önünden ayrılıp annemin yüreğini ağzına getirsem de, kardeşimle en çok bisiklet yüzünden kavga etsem de bisiklete binmek hep özgürlük benim için.

İnsanın tutku duyduğu şeyleri hayatında bir araya getirmesi ve aktif olarak yapması beraberinde mutluluğu getiriyor. Seyahat etmeyi de bisiklete binmeyi de çok seviyorum. Her ikisini bir arada yapabildiğim anlarda ise mutluluğum ikiye katlanıyor. Bu yüzden seyahat ederken bisiklet kiralamak ve şehri bisiklet üzerinde keşfetmek, yapmaktan çok keyif aldığım ve çocukluk rüyası bisiklet olanlara tavsiye ettiğim bir aktivite.

Seyahatlerinizde bisiklet kiralamanız için işte size sebepler:

1. Sizi gideceğiniz yere daha çabuk ulaştırır; hızlıdır

bisiklete binen çift
Şehri bisikletle gezmek kısıtlı vaktinizi etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Seyahat ederken genellikle görülecek yerler listemiz oldukça kabarık ve vaktimizse kısıtlı oluyor. Şehri bisiklet kiralayarak gezmek özellikle haftasonu gezilerinde vakti etkili bir şekilde kullanmamızı sağlıyor. Şehrin en merkezi yerlerini yürüyerek gezip, daha uzak lokasyonları bisikletle gezebilirsiniz. Üstelik yurt dışında bisiklet bir ulaşım aracı olarak kullanıldığından bisikletinizi park etmekte hiç zorlanmayacak; bisikletinizi park edip, görmek istediğiniz müzeyi gezebileceksiniz.

2. Seyahatte yaptığınız kaçamakları minimize eder; sağlıklıdır

Şu bir gerçek ki, rutinimizde ne kadar sağlıklı beslenmeye özen göstersek de seyahat ederken elimiz menünün en tehlikeli yerlerine gidebiliyor. ‘İtalya’da pizza yemeyeceğim de nerede yiyeceğimler’, ‘Buranında şu tatlısı meşhurmuş.’ diye devam ediyor ve sağlıklı beslenme rutinimize kısa süreliğine de olsa ara veriyoruz. İşte bu noktada imdadımıza bisiklet yetişiyor. Seyahat ederken hem yemek yiyip hem de spor yapabilirsiniz. Bisiklet sürmekten daha özgür hissettiren, daha keyifli bir egzersiz mi var?

Bisiklete binmek vücudumuzdaki birçok kası çalıştırır ve metabolizma hızımızı artırır. Seyahatlerinizde en azından bir günü bisiklet kiralayarak gezerseniz aldığınız fazla kalorileri yakarak rutininize stressiz bir şekilde geri dönersiniz.

3. Keşfetme dürtülerinizi harekete geçirir; zevklidir

Bir şehri keşfetmenin en keyifli yollarından biri haritayı çantaya kaldırıp, sokaklarda kaybolmaktır. Yürümek tabii ki çok güzel, ama bir süre sonra yorduğu için bir sokağa girerken sizi düşünmeye iter. Bisiklet üzerindeyken bilmediğiniz sokaklara girmek için hiç düşünmezsiniz. Hiç bilmediğiniz sokaklarda pedallamak hem zevkli hem de güvenlidir. Çünkü gittiğiniz şehirler bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılmasından ötürü genellikle bisikletliye saygı duyulan yerlerdir.

4. Cep yakmaz; ekonomiktir

Bisikletın kirası dışında hiçbir masrafı yoktur. Benzin almak, park yeri ücreti ödemek, trafikte kalarak, tren bekleyerek zaman kaybetmek gibi şeyleri yoktur; ekonomiktir. Üstelik bisikleti ister günlük, ister saatlik olarak çok ucuza kiralayabilirsiniz. Seyahat etmeden önce gideceğiniz şehrin bisiklet kiralama sistemini okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

5. Tüm bu faydalarının yanı sıra, çevrecidir

Kendimizi doğanın içindeyken daha iyi hissediyoruz, ama trafikteki araçlardan atmosfere yayılan sera gazı salınımı yüzünden ozon deliği büyümeye devam ediyor. Gelin doğa için büyük, sizin için küçücük bir şey yapın ve bisiklet kiralayarak şehri keşfedin.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam