Bisiklete binerken ne tür kıyafetler giyilmeli: 6 hayat kurtarıcı tüyo

Bir bisiklet turuna katılmayı planlıyorsunuz, ancak bisiklete binerken ne tür kıyafetler giymeniz gerektiği ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu yazımız sizin için.

Bisiklet turunda doğa ile iç içeyken ya da şehrin daha önce görmediğiniz güzelliklerini gözlemlerken kıyafetlerinizin size rahatsızlık vermesi en son isteyeceğiniz şeydir. Günü birlik ya da birkaç günlük turlarda ne tür kıyafetler seçmeniz gerektiği ile ilgili birkaç tüyo verelim…

  • Birkaç günlük bir tura katılacaksanız eğer, yanınıza mutlaka çabuk kuruyan kıyafetler alın. Kalın kumaşlı t-shirtler, taytlar ya da şortlar, bisikletle etrafın keyfini çıkacağınız zamanı, çamaşır kurutmaya ayırmanıza sebep olacaktır.
  • Eğer mümkünse pamuklu kıyafetlerden uzak durun. Bunun sebebi pamuklu kumaşların nemi hapsetmesi, soğuğu da, sıcağı da daha fazla hissetmenize neden olmasıdır.  Sentetik karışımlı kumaşlar bisiklet için en uygun kumaşlardır.
  • Yağmurluğunuzu unutmayın. Tüm gün bisikletinizin üzerinde ve dışarıda olacağınızı düşündüğünüzde, yanınızda ince bir yağmurluğun olması fikri oldukça mantıklı.
  • Pedli şortlar giyin. Pedli şortlar, uzun süre bisiklet üzerinde kalabilmenizi ve sürüşünüzün konforlu olmasını sağlar.
  • Eğer ceplerinize birkaç şey koymak isterseniz, arka kısmında 2 ya da 3 adet cebi bulunan bisiklet formaları kullanmanız idealdir. Elbette yarış formaları gibi çok canlı renklerde olmalarına gerek yok, ama cepleri güneş kremi ve dijital kamera gibi şeyleri taşımanıza olanak sağlar.
  • Sonbaharda ya da kış mevsiminde bisiklet turuna çıkarsanız, mutlaka kat kat giyinin. Bisiklet üzerindeyken, duruyorkenki kadar üşümezsiniz. Bu sebeple ısındıkça üzerinizdeki katları çıkarabilirsiniz.

Bisikletçiler genelde 3 kat giysi giyer. İlk kat, tene yakın ve hava alan bir içlik, ikinci kat vücut ısısının yalıtımını sağlayan bir forma, üçüncü kat ise rüzgarlık ya da yağmurluktur.

Gerekli kıyafetler dışında, bisiklet turunuz için birkaç aksesuar edinmeyi de düşünebilirsiniz. Başınıza bağlayacağınız bir bandana, bisiklet sürerken terinizin yüzünüze doğru akışını engelleyecektir. Parmaksız eldivenler yaz aylarında bisiklet sürerken elinizde oluşacak teri emer. Kış aylarında ise hava geçirgenliği olan kumaşlarla yapılmış bir eldiven, ellerinizin soğuktan çatlamasını önler.

Tüm bu tüyolarla bisiklet turunuzu konforlu ve rahat geçirecek, bisikletinizin üzerinde çevrenin tadını çıkarabileceksiniz!

İlginizi çekebilir: Yeni bir hobi edinebilirsiniz: Dağ bisikleti sürmek için 5 neden

Ali User UserRides Keyifli Turlar Organizatörü
Bundan birkaç sene önce Norveç’te bir arkadaşımı ziyaretteydim. O akşam, gel seni güzel bir restorana götüreyim dedi. Sokağa çıktık, sokağın köşesindeki kiralık bisikletlerden, cebinden ... Devam