Yeni bir hobi edinebilirsiniz: Dağ bisikleti sürmek için 5 neden

Dağ bisikleti sürmek, her seviye için bisiklet turu organizasyonları, etkinlikler ve yarışlar ile günden güne popülerlik kazanıyor. Eğer dağ bisikleti sürme deneyimi yaşamayı düşünüyorsanız, tam zamanı. Dağ bisikleti sürmenin zihinsel ve fiziksel pek çok yararı bulunuyor. İşte dağ bisikleti sürmeye başlamanız için 5 neden. Aman dikkat, bağımlısı olacağınız bir alışkanlıkla tanışıyor olabilirsiniz.

Bisiklet sürmek sağlığınıza çok faydalı

Dağ bisikleti sürmek zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlımız için oldukça yararlı. Harika bir kardiyovasküler etkinlik olan bisiklet sürmek, fiziksel dayanıklılığınızı ve anı yaşama yetinizi artırırken, stresi de azaltıyor.

Doğanın ve yeşil alanların ruhumuz ve genel sağlığımız üzerindeki etkisini azımsamamak gerek. Etrafımızdaki çevrenin dünyayı nasıl algıladığımız ve hislerimiz üzerindeki etkisi büyük. Şehrin gürültüsü ve kalabalığında her şeyin çok üzerimize geldiğini düşünüp omuzlarımızda büyük bir yük hissederken, bisikletin üzerinde, doğanın kalbinde pedallarken stres seviyemiz ve kan basıncımız azalıyor ve genel olarak iyileşiyoruz.

Dağ bisikleti sürmenin sağlığımıza diğer yararları da şöyle;

  • Dayanıklılığımızı ve formumuzu artırır.
  • Vücudumuzdaki tüm ana kas gruplarını çalıştırır.
  • Vücut balansını ve koordinasyonunu artırır.
  • Stresi azaltır ve uyku kalitesini artırır.

Bisiklet sürerken harika yerler keşfedebilirsiniz

Haftanın yorgunluğunu atmak ve ruhumuzu dinlendirmek için doğa ve görülmeye değer manzaralar gibisi yoktur. Dağ bisikleti sürerek, araba ile ya da yürüyerek gidip göremeyeceğiniz harika yerlere gidebilir ve eşsiz deneyimler yaşayabilirsiniz.

Maceranın kalbinde olduğunuzu hissedeceksiniz

Macera arayanlar buraya! Dağ bisikleti sürerken parkurunuzda maceradan maceraya koşabilirsiniz. Şehrinizde yapacağınız 2 saatlik turlarda da, 3-4 günlük turlarda da, macera tutkunuzu besleyecek parkurlarla karşılaşacaksınız. Dağ bisikleti sürmek, sınırlarınızı zorlamayı gerektirir, ama zor bir parkuru aştığınızda, kesinlikle çıkamayacağınız bir yokuşu çıkıp dik bir kayalıktan aşağı indiğinizde kendinizi kendinize kanıtlamış olmanın ruhsal doygunluğunu yaşayacaksınız. 

Hiçbir parkur birbirinin aynı değildir, ve bu durum dayanıklılığınızı artırırken, odaklanma ve dikkat kabiliyetinizi de artırır.

Dağ bisikleti sürmenin heyecanı, bisiklet sürdüğünüz parkurlar sayesinde daha da artar. Siz pedallarken bir nehrin sesini duymak, doğanın sunduğu panoromik dağ manzarası ve kuşların cıvıltısı deneyiminizi kat kat iyileştirir.

Yeni sosyal ilişkiler edinirsiniz

Dağ bisikleti sürmek, yeni arkadaşlar edinmek için harika bir etkinliktir. Arkadaşlıkların mesajlaşma ve sosyal medya üzerinden sürdürüldüğü günümüzde, evinizden dışarı çıkmanızı sağlayacak, fiziksel gücünüzü artıracak ve yeni arkadaşlar edindirecek bir hobi edinmenin önemi oldukça büyük.

Monotonluktan kurtulabilirsiniz

Yeni bir hobi edinmek ve bir yeteneği geliştirmek, zihninizi aktif tutmak için birebirdir. Günlük rutininizi değiştirmek, yaratıcılığı artırır ve karşılaşacağınız zorluklardan korkmamanızı sağlar. Dağ bisikleti sürmek dünyaya başka bir perspektiften bakmanız ve anı yaşamanız için size fırsat veriyor.

Ali User UserRides Keyifli Turlar Organizatörü
Bundan birkaç sene önce Norveç’te bir arkadaşımı ziyaretteydim. O akşam, gel seni güzel bir restorana götüreyim dedi. Sokağa çıktık, sokağın köşesindeki kiralık bisikletlerden, cebinden ... Devam