Yaşlı bireylerin aktif bir cinsel hayatının olabilmesi mümkün mü?

yaşlı insanlar
Yaşlı bireylerin cinsel hayatı

Toplumdaki bir çok birey, yaşlılık dönemindeki anne babalarının ya da büyükanne ve büyük babalarının cinsel hayatlarının uzun bir süre önce sonlandığını düşünür ve cinsel yönden aktif olmalarına olasılık vermez. Ancak bu konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, toplumdaki bu görüşün aksine, yaşlı bireylerin oldukça aktif bir cinsel yaşama sahip olabileceğini gösteriyor.

Çok yakın bir süre önce Amerika’da, 14-94 yaş arasındaki katılımcılar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları; 50’li yaşlardaki erkeklerin %57.9’unun, kadınların ise %51.4’ünün aktif bir cinsel hayatı olduğunu gösteriyor. Sonuçlar, 60’lı yaşlardaki erkek katılımcılar için %53.5, kadın katılımcılar için ise %42.2 oranında. Araştırmanın ortaya çıkardığı ilginç sonuçlardan birisi de; bu oranın yalnızca heteroseksüel bireylerde değil, homoseksüel çiftler arasında da oldukça yüksek oranda olduğu. Ayrıca, yaşlı bireylerde görülen cinsel davranışlar (farklı cinsel deneyimler), genç bireylerde görülen tüm cinsel davranışları içeriyor. Yani, yaşlı bireylerin de cinsel yaşamları en az gençlerinki kadar renkli.

Araştırmaya katılan bireylerden 70 yaş ve üstünde olanlardan bile cinsel olarak aktif olduğunu belirten bireylerin sayısı, görece bir hayli yüksek. 70-94 yaş arasındaki erkeklerin %42.9’u, kadınların ise %21.6’sı son bir yıl içinden en az bir kez cinsel ilişkiye girdiğini rapor ediyor. Gördüğünüz gibi, cinsel olarak aktif olmanın belli bir yaş sınırı yok.

Yaşlandıkça cinsellik yönünden bir takım zorlukların yaşanması, bilimsel araştırmalarla desteklenen ve biyolojik olarak oldukça normal olan bir gerçek. Erkeklerde yaşanan ereksiyon problemleri ve kadınlarda vajinal salgıların azalması sebebiyle yaşanan problemler, yaşlılıkla beraber en sık karşılaşılan cinsel sorunlardan.

Fizyolojik problemlerin neden olduğu zorluklar haricinde, hormon salınımında yaşanan değişikliklerden ötürü cinsel isteksizliğin oluşması da, yaşlılıkla birlikte meydana gelen olası cinsellik sorunlarından biri. Tüm bunlara ek olarak, yaşlılıkta görülen bir takım kronik rahatsızlıklar ve sağlık problemleri, cinsel performansı etkileyen diğer önemli faktörlerden. Fakat, yaşlılığın neden olduğu bu sorunlardan yola çıkarak, yaşlı bireylerin cinsellikten zevk alamadığı sonucuna varmak, oldukça yanlış bir varsayım olacaktır.

Bu konuda, yaş ortalaması 67 olan, 1300 katılımcıyla yapılan bir bilimsel araştırmanın sonuçları; aktif bir cinsel hayata sahip yaşlı bireylerin 3’te 2’sinin cinsel aktivitede bulunmaktan zevk aldığını gösteriyor. Katılımcılar arasındaki 80 yaş üstü kadınlar ise, cinsellik sırasında en yoğun zevki yaşadığını belirten grup.

Sonuç olarak, her ne kadar yaşlandıkça cinsel problemlerimizin arttığını düşünsek de, yaşlandığımızda da aktif ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmamız oldukça olası görünüyor.

Kaynaklar:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!