“Yaşasın Cumhuriyet” Sergisi, Şişli Atatürk Müzesi’nde

Kısa bir nostalji yolculuğuna hazır mısınız? Öyleyse gelin, Cumhuriyet’in yıldönümleri eski İstanbul’da nasıl kutlanırmış bir göz atalım:

Genç Cumhuriyet’in 10 yılda gerçekleştirmeyi başardığı yeniliklerin vurgulandığı bir şenlik olarak organize edilen Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları için yurt genelinde komiteler kurulur, planlar yapılır, kapsamlı programlar hazırlanırmış. İstanbul’un tüm caddeleri ve meydanları günler öncesinden süslenir, geçit törenlerinin en önemli sembolü olan taklar kurulur, evler, okullar ve binalar bayraklarla ve ışıklarla donatılırmış. 1933 yılındaki Cumhuriyet’in 10. yıl kutlamaları, bugün hala İstanbul’da düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının en coşkulu ve görkemlilerinden biri olarak hatırlanır.

Tünel’den Taksim’e kadar İstiklal Caddesi boyunca bütün binalar bayraklar, renkli kağıtlar ve Gazi Mustafa Kemal’in fotoğraflarıyla donatılır, İstiklal Caddesi boyunca dokuz adet, Taksim Meydanı’nda ise iki adet tak kurulurmuş. Beyoğlu defne dalları, bayraklar, Gazi’nin fotoğrafları, inkılapların yazılı olduğu afişler ve rengarenk ışıklarla süslenirmiş. Taksim Meydanı’ndaki maksemin üzerine renkli ışıklar yerleştirilerek, ışıklardan bir şelale hazırlanırmış.

İstanbul’daki kutlamalar Beyazıt Meydanı’ndan başlar, tören alayı tramvay yolunu takip ederek Yeniçeriler Caddesi, Divanyolu, Sultanahmet, Sirkeci, Reşadiye Caddesi’nden devam eder, Galata Köprüsü’nü geçerek, Şişhane yokuşundan Tepebaşı’na gelir, İstiklal Caddesi’ni takip ederek Taksim Meydanı’na ulaşırmış. Taksim Cumhuriyet Heykeli’ne çelenklerin konulması ile başlayan tören, akşam Harbiye, Nişantaşı ve Beyazıt’tan ellerinde fener ve meşalelerle yola çıkan grupların da toplanmasıyla devam edermiş. Kutlamalar boyunca, Cumhuriyet’i ve inkılapları anlatmak için Beyoğlu’ndaki Melek, Elhamra ve Saray Sinemaları gibi birçok mekanda konferanslar düzenlenir, Cumhuriyet’in kazanımlarının ele alındığı programlarda halkın temsilcileri ile devlet görevlileri bir araya gelirmiş…

Ne harika bir görsel şölen ve coşkulu bir kutlamaymış değil mi?

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bütün ulusun topyekün mücadelesiyle kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın ardından yeniden ayağa kalkan bir devletin sembolü olan Cumhuriyet en büyük mirasımız. 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamak, çok büyük bir anlam ve değer taşıyor. Her geçen gün daha büyük bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı’nı, en coşkulu kutlamaların merkezlerinden biri olan İstanbul’dan, İBB Atatürk Kitaplığı ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı arşivlerinden fotoğraflarla kutlayan “Yaşasın Cumhuriyet” sergisi, 29 Ekim 2023 tarihinden itibaren Şişli’deki Atatürk Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor. 

İBB Atatürk Kitaplığı ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı arşivlerinden fotoğrafların yer aldığı “Yaşasın Cumhuriyet” sergisi 31 Aralık 2023 tarihine kadar Atatürk Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

İlginizi çekebilir: “Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz”: Milli mücadeleyi ve Atatürk’ü konu alan yapımlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!